10 didžiausių žmogaus fobijų

Originalas

Fobija – tai stipri, nepaliaujama ir nepagrįsta daiktų, veiksmų, žmonių ar situacijų baimė, dažnai trukdanti ją turinčiam žmogui gyventi normalų gyvenimą. Ir nors dažnai tokios situacijos, kai stambus, augalotas vyras paniškai bijo mažos pelytės, atrodo keistai arba net juokingai, neslėpkime – didesnių ar mažesnių fobijų turime visi. Tad pateikiame dešimties labiausiai pasaulyje paplitusių fobijų sąrašą.

10. Dantų gydytojų baimė. Pas stomatologą bijo eiti ne tik maži vaikai – kai kurie suaugusieji taip pat turi šią fobiją. Apie 20 proc. amerikiečių vengia vizito pas dantų gydytoją net paaštrėjus kritinei dantų būklei. Baimė susijusi su nemaloniu jausmu, kurį kelia dantų valymas stomatologiniu krapštuku, o šį jausmą gali ištverti toli gražu ne kiekvienas. Kaip bebūtų, procesas nėra toks skausmingas kaip, pavyzdžiui, dantų protezavimas, tiesa?

9. Šunų baimė. Nereikia būti dideliu šuniu, kaip kad dobermanas, kad tavęs bijotų. Netgi mažyčių šuniukų, kaip čihuahua ar jorkšyro terjeras, kartais bijoma. Pasak psichologijos profesoriaus Brado Schmidto, kinofobiją kenčia asmenys nepaisant to, ar šuo yra nors kartą jiems įkandęs.

8. Skrydžių baimė. Nemanykite, kad tik kaimo stuobriai, niekados nebuvę lėktuve, turi aviofobiją – maždaug 25 mln. amerikiečių taip pat bijo skraidyti. Tokia fobija gali būti įgimta arba įgyta sąlyčio su aero katastrofa metu.

7. Žaibo ir griaustinio baimė. Žmonėms, turintiems tokią fobiją, žaibas ir griaustinis kelia širdies virpulius ar netgi prakaitavimą. Kartais tokie asmenys, kurie bijo būti nutrenktais, netgi persikrausto į saugesnes vietas, kurių nepasiekia žaibai. Kaip teigia mokslininkas Johnas Westefeldas, 2006-ųjų metų studentų apklausos metu paaiškėjo, kad 73 proc. iš jų turi lengvą perkūnijos baimės formą, tačiau gėdijasi tai pripažinti.

6. Tamsos baimė. Tarp vaikų paplitusi tamsos baimė yra dažniausiai pasitaikanti fobija. „Vaikai tiki, kad iš tamsos gali išnirti jų įsivaizduojami vaiduokliai, pagrobėjai ar plėšikai“, – aiškina Vaikų Tyrimų Centro direktorius iš Virdžinijos Technologijos Universiteto Tomas Ollendickas . Įprastai ši baimė išnyksta su amžiumi, o tada, kai ji išlieka ir suaugus, fobija laikoma niktofobija (liguista nakties baime).

5. Aukščio baimė. Tarp visų baimių ši yra viena populiariausiųjų. 3-5 proc. visų Žemės gyventojų kenčia nuo akrofobijos – būvimo aukštose vietose baimės. Tyrimai parodė, kad žmonės su akrofobija aukštose vietose įsivaizduoja esantys net dvigubai aukščiau, negu ištikrųjų yra.

4. Kitų žmonių baimė. Ar kada nors matėte žmogų, kurio veidas kaista jam kalbant prieš auditoriją? Jis prakaituoja, sunkiai šneka, ar netgi jaučia pilvo skausmus? Tai žmogaus, kenčiančio socialine fobija, charakteristika. Pasak Nacionalinio psichinės sveikatos centro, net 15 mln. žmonių vien Amerikoje turi kitų žmonių baimę. Sociofobija kartais lemia tai, kad jos turėtojai netgi negali ramiai valgyti matant kitiems žmonėms.

3. Uždarų erdvių baimė. Puikiai žinoma agorafobijos vardu, uždarų erdvių baimė (2008-ųjų metų duomenimis) kamuoja 1,8 mln. suaugusių amerikiečių. Uždaros erdvės kelia neišvengiamybės, nesaugumo jausmą, tarsi žmogus negalėtų iš ten ištrūkti. Įprastai tokie žmonės vengia liftų, autotransporto priemonių, tunelių ir netgi oro uostų.

2. Vorų baimė. Nustatyta, kad moterys daug labiau bijo vorų, nei vyrai. Tyrime, aprašytame „Evoliucijos ir žmogaus elgsenos“ žurnale, Davidas Rakisonas iš Karnegio Mellono universiteto Pitsburge, teigia, kad net vienuolikos mėnesių amžiaus mergaitė išreiškia baimę paveikslėliams, kuriuose vaizduojami vorai ar gyvatės, tuo tarpu berniukai – ne. Evoliucijos teorija byloja, kad tokia baimė yra natūrali ir kyla dėl to, kad moterims dažnai tenka matyti vorus namuose, kuomet jos ruošia maistą, o tai yra prigimtinė moterų pareiga. Tuo tarpu vyrai tendencingai yra mokomi būti tvirtais ir pakankamai drąsiais nebijoti panašių gyvūnų.

1. Gyvačių baimė. Tai yra dažniausiai pasitaikanti baimė. Paniška baimė gyvatėms yra susijusi su mūsų protėvių sugebėjimais išgyventi laukinėje gamtoje. Gyvatės visais laikais buvo laikomos gyvybei pavojingais, pasišlykštėjimą keliančiais padarais. Kartais gyvatės netgi siejamos su šėtono kultu. Šiai fobijai atsparus tik labai nedidelis kiekis žmonių.



Naujienos iš interneto


NAUJAUSI

Neprašykite to, ko patys negalite duoti

Dažniausiai tai vyksta tarp sutuoktinių. Nors pasitaiko ir tarp partnerių, vaikų, draugų, kolegų, praktiškai visuose santykiuose. Kalba eina apie situaciją, kai viena pusė primygtinai prašo ar net pyksta, kažko reikalaudama iš kitos. Tačiau praeina šiek tiek laiko ir paaiškėja, kad tas žmogus pats nepajėgus ar nesugeba duoti to, ko reikalavo…

Išauklėti ryškią asmenybę

Kiekviename iš mūsų slypi koks nors talentas, nepakartojami sugebėjimai ir polinkiai, tačiau ne visiems pasiseka juos išplėtoti. Kaip padėti vaikui atskleisti įgimtą potencialą? Yra penkios taisyklės, kurios duos startą vaiko asmenybės atsiskleidimui. Skatinkite nestandartinį mąstymą Kol vaikas dar visai mažas, kiekvienas jo žodis ir poelgis kelia tėvams susižavėjimą - jis…

Kaip teisingai elgtis su egoistais

Visi esame didesni ar mažesni egoistai. Adekvati savimeilė, savivertė ir pasitikėjimas savimi - labai svarbūs dalykai gyvenime, tačiau egzistuoja riba, kurią peržengęs žmogus pavirsta egocentrišku, į visus iš aukšto žvelgiančiu, save įsimylėjusiu savanaudžiu. Pavyzdžiui, kai kurie bando priversti aplinkinius patikėti, kad jo požiūris yra geriausias ir teisingiausias. Kiti valandų valandas…

Nepasiduok

Visi nori, kad būtų gerai. Tačiau gerai kažkodėl ne visiems. Ir žmogus visai neblogas, ir kitiems nekiaulina, o gyvenimas be prošvaisčių. Gal dar ne visai katastrofa, bet viskas juda link to. O pasitaiko, kad žmogus vidutinis, pilkas, menkiau apdovanotas protu ir išvaizda, talento nė su žiburiu nerasi ir tai labai…

Ar tiesa, kad visų ligų šaltinis – negatyvus mąstymas?

Originalas Sakoma, kad visos ligos kyla „nuo nervų“. Tačiau esame linkę į tokius pasakymus žiūrėti pro pirštus ir laikyti juos paprasčiausiais prietarais. O kaip yra iš tiesų? Ką apie tai sako mokslininkai? Ar tikrai atsikratę neigiamų minčių ir pykčio galime išsigydyti vėžį? Į klausimą, ar tiesa, kad visos ligos kyla…