Ar gerti migdomuosius?

Migdomieji vaistai gali pagerinti miego kokybę ir užtikrinti pakankamą budrumą dienos metu. Šis poveikis yra trumpalaikis, nes migdomieji vaistai nepašalina nemigos priežasties. Sergant nemiga, kurią sukelia kvėpavimo sustojimai miego metu, migdomuosius vartoti yra pavojinga.

Pastebėjus nemigos simptomus, būtina kreiptis į gydytoją, kad būtų nustatyta diagnozė ir paskirtas tinkamas gydymas.

Migdomieji vaistai gali padėti šiais atvejais:

Skrydžiai per laiko juostas:įprastinio ėjimo miegoti ir kėlimosi laiko pasikeitimas gali sukelti ir nemigą, ir mieguistumą dienos metu, todėl tokiais atvejais 1 – 3 naktims patariama išgerti migdomųjų vaistų, kol organizmas prisitaikys prie pasikeitusio laiko.

Pamaininio darbo tvarkaraščio pasikeitimai, keičiantys miego laiką: prisitaikant prie naujo darbo tvarkaraščio, patariama 1 –3 naktims vartoti migdomuosius vaistus.

Didelis stresas: migdomieji vaistai gali padėti išvengti ilgalaikio miego sutrikimo, kai yra vartojami geram miegui užtikrinti sunkiu žmogui laikotarpiu, pvz., po artimųjų mirties ar pan.

Mažesni stresai: jei asmuo pastebi, kad blogiau miega prieš įvairius nekasdieniškus įvykius, pvz., egzaminą, kelionę ar pan., galima išgerti migdomųjų vaistų iš vakaro, kad ryte jaustųsi pailsėjęs.

Kai kurios ligosmigdomieji vaistai gali pagerinti miegą asmenims, kurie skundžiasi periodiniais galūnių judesiais.

Trumpo poveikio migdomųjų poveikis tęsiasi visą naktį, dieną ligoniai nejaučia mieguistumo. Trumpo poveikio migdomieji: zolpidemo tartratas, triazolam, temazepam.

Ilgo poveikio migdomieji, pvz., flunitrazepam, pavartoti iš vakaro, veikia ne tik visą naktį, bet ir kitą dieną. Jie skiriami tada, kai migdomasis poveikis reikalingas ir dienos metu.

Migdomieji vaistai gali būti išrašomi ne ilgesniam kaip 3 savaičių laikotarpiui. Labai retai rekomenduojama migdomuosius vartoti kiekvieną vakarą. Geriausia juos vartoti 2 vakarus iš eilės, po to daryti pertrauką. Migdomųjų vaistų negalima vartoti išgėrus alkoholio.

Kai kuriuos migdomuosius vaistus galima nusipirkti vaistinėje be recepto. Kartais miegui pagerinti vartojami mieguistumą sukeliantys antihistamininiai (antialerginiai) vaistai. Tačiau reikia atsiminti, kad visus vaistus reikia gerti  atsargiai.

Gerdami migdomuosius vaistus, tikimės greitai ir giliai užmigti. Jie privalo nedaryti įtakos normaliam miego ciklui ir tarpusavio sąveikai tarp sapno ir gilaus miego, vadinasi,  neturi kenkti fiziologinei miego struktūrai. Tie medikamentai neturi ryte kelti nuovargio ir svaigulio.

Ilgalaikis hipnotikų vartojimas sergantiems lėtine nemiga nerekomenduotinas, nes sukelia pripratimą, nutraukimo simptomus, liekamuosius reiškinius ryte, slopina lėtą gilųjį ir aktyvųjį miegą.

Šiuolaikinis mokslas dabartinius migdomuosius vaistus artina prie norimo sukurti idealaus migdomojo vaisto modelio. Šiuo metu populiariausias migdomasis visame pasaulyje yra zolpidemo tartratas. Jis atitinka bemaž  visus reikalavimus, keliamus „idealiam“ migdomajam. Pagrindinis jo pranašumas, palyginti su kitais migdomaisiais, ypač benzodiazepinais, tas, kad jis sukelia greitą užmigimą, netrikdo miego struktūros ir nesukelia “pagirių sindromo” ryte. Pastebėta, kad jis nežymiai padidina gilaus lėtojo miego, kuris būtinas geram organizmo funkcijų atsigavimui, trukmę.

Gero miego taisyklės

–  Kiekvieną rytą kelkitės tuo pačiu laiku;

–  Vakare eikite miegoti tik tada, kai norite miego;

– Kiekvieną vakarą skirkite laiko atsipalaidavimui ir pasirengimui eiti miegoti: šiltai voniai, lengvam užkandžiui ar skaitymui;

– Reguliariai mankštinkitės. Aktyvi fizinė veikla turi būti atliekama likus ne mažiau kaip 6 val. iki miego. Neintensyvi mankšta, pvz., raumenų tempimas ar pasivaikščiojimas gali būti atliekama likus ne mažiau kaip 4 val. iki miego.

– Laikykitės režimo: maitinkitės, vartokite vaistus ar užsiiminėkite kita veikla visada tuo pačiu laiku.

– Nevartokite produktų su kofeinu likus 6 val. iki miego, negerkite alkoholio, ypač jei jaučiatės mieguisti. Jei esate pavargęs, net labai maža alkoholio dozė gali turėti stiprų poveikį. Nerūkykite prieš miegą.

– Jei miegate dieną, stenkitės tai daryti visada tuo pačiu metu. Ankstyva popietė yra tinkamiausias laikas daugumai žmonių.

– Migdomuosius vaistus vartokite atsargiai. Nevartokite jų ilgiau nei 3 savaites. Migdomųjų vaistų negalima vartoti išgėrus alkoholio.

Daugiau informacijos

Nustatyta, kad daugiau nei trečdalis įvairaus amžiaus žmonių patiria miego sutrikimus. Priskaičiuojama apie 84 miego ir budrumo sutrikimus, kurie kenkia žmogaus sveikatai, blogina gyvenimo kokybę bei sąlygoja nelaimingus atsitikimus darbe ir kelyje. Dažniausiai pasitaikantys miego sutrikimai yra sunkus užmigimas, dažni prabudimai, padidėjęs mieguistumas, vaikščiojimas miego metu, naktinė enurezė (vaikams), naktiniai košmarai ir panašiai. Kai kurie miego sutrikimai gali sukelti mirtį.

Miego sutrikimus diagnozuoja ir gydo šeimos gydytojai, neurologai, pulmonologai, psichiatrai, psichologai, pediatrai.



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *