Atsakingi tėvai leidžia savo vaikams galvoti patiems

Originalas

Kai kyla kivirčas, tėvai dažnai nori įsikišti ir jį išspręsti, tačiau dažniausiai vaikai gali išmokti susidoroti ir įgyti pasitikėjimo savimi išspręsdami problemas patys. Leisti vaikams spręsti savo problemas, ar ne, – tai mokymosi patirtis visiems be išimties.

Kištis ar ne?

Tai klausimas, kurį svarsto daugelis tėvų, kai vaikai mėgina išsilaikyti sudėtinguose socialiniuose vandenyse, įskaitant gimtadienio vakarėlio nusivylimus, mokyklos bei kiemo kivirčus, erzinimą ir pravardžiavimą.

Ekspertai sutinka, kad emocinės nuoskaudos ir nusivylimai yra kiekvienos vaikystės dalis ir jeigu jūsų vaikas nėra bauginamas ar persekiojamas, kai suaugusiųjų įsikišimas yra tiesiog būtinas, tėvai turi susilaikyti nuo arbitražo ir leisti vaikams spręsti problemas savarankiškai naudojant įgūdžius, įgytus namuose.

Jų gelbėjimas nėra sprendimas, nebent tai norite daryti visą likusį gyvenimą.

Ekspertai sutinka, kad šiandien labiau nei kada nors anksčiau tėvai yra įsitraukę į visus savo vaikų gyvenimo aspektus, o kai kurie netgi per daug akylai stebi savo vaikų emocinę būklę bei visuomeninį gyvenimą, teigia pedagogė ir knygų autorė Barbara Coloroso.

Pravardžiuojamos “sraigtasparnio tėvo sindromu” kai kurios mamos ir tėvai sklando virš savo vaikų ir stebi kiekvieną jų žingsnį ir primygtinai siūlo savo pagalbą visose srityse.

“Neseniai aš stebėjau, kaip viena motina už savo dešimtmetę atlikinėjo namų darbus – vaikas norėjo atlikti bent dalį šio projekto, tačiau mama atsisakė jai tai leisti,” teigia Coloroso, knygos “Peštukai, skriaudžiamieji ir stebėtojai” (The Bully, the Bullied and the Bystander) (Harper Collins) autorė.

“Tai nėra gerai vaikui. Tokiu būdu jam pasakoma: “Bet kas, ką tu padarysi savarankiškai, gali būti nepakankamai gerai,” teigia Burlington psichologė Marilyn Belleghem.

Kai kurie tėvai yra kalti dėl to, kad savo gyvenimą gyvena per vaikus, teigia ji. “Jie į juos žiūri kaip į savo gyvenimo tęsinį. Tačiau mūsų vaikai nėra mūsų atspindys – mes galime daryti jiems įtaką, tačiau negalime jų kontroliuoti.”

Tačiau vaikystės konfliktai yra natūralus reiškinys, kaip ir atstūmimas, teigia ekspertai.

“Daugelis tėvų mano, kad tai jų atsakomybė apsaugoti vaikus nuo skausmo,” teigia Coloroso. “Tai nėra jūsų darbas – tai jų skausmas ir jūs turite jį gerbti ir nemėginti sumažinti.

“Jūsų užduotis yra suteikti jiems įgūdžius, reikalingus tai išgyventi. Atsakingi tėvai leidžia savo vaikams galvoti patiems,” teigia Coloroso.

Dalis augimo proceso susideda iš suvokimo, kad kiti žmonės renkasi ir kad jie gali jų nepasirinkti, teigia Belleghem, santuokos ir šeimos terapeutė-psichologė. “Nesėkmingi mėginimai supažindinti vaikus su šiais pokyčiais gali paversti juos emociškai infantiliais ir išauginti suaugusiuosius, kurie bus viskuo besiskundžiantys verksniai.”

Belleghem pataria tėvams nesikišti, jeigu situacija suteikia galimybę vaikams be ypatingo pavojaus iš jos pasimokyti. “Tėvai yra atsakingi už savo vaikų saugumą, taigi kai vaikams iškyla pavojus, jie privalo įsikišti.”

Ji priduria, kad yra didelis skirtumas tarp to, kai vaikas paliekamas vienas nesėkmėms ir kai jam leidžiama mokytis iš klaidų.

“Vaikai įgauna problemų sprendimo įgūdžius per kasdieninius konfliktus namuose. Jei mes jiems pasiūlome pasirinkimą ir kartu su jais mėginame atrasti galimus įvairių sprendimų rezultatus, jie išmoksta pritaikyti šiuos įgūdžius ir santykiuose už namų ribų; jei mes primetame sprendimus, tuomet jiems reikalingas suaugęs žmogus, kuris spręstų visas jų problemas.”

Ekspertai sutinka, kad mokyklinės problemos dažnai priverčia tėvus pulti gelbėti vaikų. Tuomet jie pasitelkia į pagalbą nevykusius pasiteisinimus dėl blogo vaikų elgesio bei nepadarytų namų darbų.

Tėvų užduotis yra užauginti parodų, rūpestingą, atsakingą, sumanų, išradingą ir atsparų vaiką, teigia Coloroso. “Rinkitės aukso vidurį – atsitraukite ir leiskite jiems priimti sprendimus, pasirinkti ir daryti klaidas, tačiau niekuomet jų nepalikite ir neapleiskite.”Naujienos iš interneto


NAUJAUSI

Išauklėti ryškią asmenybę

Kiekviename iš mūsų slypi koks nors talentas, nepakartojami sugebėjimai ir polinkiai, tačiau ne visiems pasiseka juos išplėtoti. Kaip padėti vaikui atskleisti įgimtą potencialą? Yra penkios taisyklės, kurios duos startą vaiko asmenybės atsiskleidimui. Skatinkite nestandartinį mąstymą Kol vaikas dar visai mažas, kiekvienas jo žodis ir poelgis kelia tėvams susižavėjimą - jis…

Kaip teisingai elgtis su egoistais

Visi esame didesni ar mažesni egoistai. Adekvati savimeilė, savivertė ir pasitikėjimas savimi - labai svarbūs dalykai gyvenime, tačiau egzistuoja riba, kurią peržengęs žmogus pavirsta egocentrišku, į visus iš aukšto žvelgiančiu, save įsimylėjusiu savanaudžiu. Pavyzdžiui, kai kurie bando priversti aplinkinius patikėti, kad jo požiūris yra geriausias ir teisingiausias. Kiti valandų valandas…

Nepasiduok

Visi nori, kad būtų gerai. Tačiau gerai kažkodėl ne visiems. Ir žmogus visai neblogas, ir kitiems nekiaulina, o gyvenimas be prošvaisčių. Gal dar ne visai katastrofa, bet viskas juda link to. O pasitaiko, kad žmogus vidutinis, pilkas, menkiau apdovanotas protu ir išvaizda, talento nė su žiburiu nerasi ir tai labai…

Ar tiesa, kad visų ligų šaltinis – negatyvus mąstymas?

Originalas Sakoma, kad visos ligos kyla „nuo nervų“. Tačiau esame linkę į tokius pasakymus žiūrėti pro pirštus ir laikyti juos paprasčiausiais prietarais. O kaip yra iš tiesų? Ką apie tai sako mokslininkai? Ar tikrai atsikratę neigiamų minčių ir pykčio galime išsigydyti vėžį? Į klausimą, ar tiesa, kad visos ligos kyla…

Esi bloga mama, jeigu…

Jeigu skaitai šį straipsnį, vadinasi, bent kartą buvai suabejojusi, ar atitinki užimamas mamos pareigas. Tačiau apsieisime be ilgų įžangų. Taigi, tu esi bloga mama, jeigu: 1. Lauki, kad vaikas pradės realizuoti tavo ambicijas. Tu netapai gimnaste - tegu dukra tampa, ir nesvarbu, kad neturi fizinių duomenų ir apskritai jai norisi…