Elgesio per konfliktą kodeksas

Leiskite partneriui nuleisti garą. Jeigu jis susierzinęs ir agresyvus, reikia jam padėti sumažinti vidinę įtampą. Kol tai neįvyks, susitarti su juo bus sunku ar išvis neįmanoma. „Sprogimo“ metu reikia elgtis su partneriu ramiai, pasitikinčiai, bet nežvelgti į jį iš aukšto. Reikia prisiminti, kad emocinio susižadinimo būsenoje, žmogus nevaldomas, o jo agresyvumą lemia neigiamų emocijų perteklius. Geriausias dalykas tokiomis minutėmis – įsivaizduoti, kad aplink jus yra savotiškas kokonas, per kurį neprasiskverbia agresija. Jūs izoliuotas. Šiek tiek vaizduotės ir šis metodas būtinai suveiks.

2. Pareikalaukite, kad partneris ramiai pagrįstų pretenzijas. Jei pretenzijos reiškiamos emocionalia forma, galima pasakyti jam apie tai, kad žmonėms būdinga painioti faktus su emocijomis ir kad jūs kreipsite dėmesį tiktai į faktus bei objektyvius įrodymus. Atmesti emocijas galima frazėmis: „Tai, ką jūs sakote, susiję su faktais ar tik su prielaidomis?“, „Ar to, ką jūs sakote, galima neargumentuoti?“ ir panašiai.

3. Numuškite agresiją netikėtais metodais. Pavyzdžiui, paprašykite pas konfliktišką partnerį patarimo. Užduokite netikėtą klausimą apie pašalinį dalyką, kuris jam reikšmingas. Priminkite jam apie tai, kas jus siejo praeityje ir kas buvo labai malonu. Padarykite komplimentą, užjauskite dėl ko nors. Čionai svarbu, kad nei komplimentas, nei ironija nenuskambėtų ironiškai. Svarbiausia, kad jūsų prašymai, prisiminimai, komplimentai perjungtų įniršusio partnerio sąmonę nuo neigiamų emocijų link teigiamų.

4. Nevertinkite parnerio neigiamai, o kalbėkite apie savo jausmus. Nesakykite „jūs mane apgaudinėjate“, kur kas geriau skamba „jaučiuosi apgautas“. Nesakykite „jūs grubus žmogus“, geriau sakykite „esu labai įskaudintas, kad jūs su manimi taip šnekate“.

5. Paprašykite suformuluoti pageidaujamą galutinį rezultatą ir problemą kaip kliūčių grandinėlę. Problema – tai tas, ką reikia išspręsti. Prisiminkite, kad požiūris į žmogų – tai fonas ar sąlygos, kuriomis jums reiks ją spręsti. Priešiškas požiūris į klientą ar partnerį gali priversti jus nutolti nuo problemos sprendimo. Tai labai grubi klaida. Jos priežastis – jūsų emocijos. Neleiskite, kad emocijos jus valdytų. Nustatykite drauge su partneriu problemą ir susitelkite ties ja.

6. Pasiūlykite partneriui išsakyti savo samprotavimus, kaip spręsti kilusią problemą ir savo sprendimo variantus. Neieškokite kaltų ir neaiškinkite susiklosčiusios situacijos, o ieškokite išeities iš jos. Nesustokite ties pirmu priimtinu variantu, o susikurkite spektrą variantų, iš kurių vėliau pasirinksite geriausią. Ieškant sprendimų, reikia prisiminti, kad tie sprendimai turi būti abipusiai priimtini, kad patenkinti turite likti ir jūs, ir partneris. Ir kad jūs abu turite likti nugalėtojais, o ne nugalėtoju ir nugalėtuoju. Jeigu negalite susitarti dėl kažko, ieškokite objektyvų matą susitarimui – normatyvus, įstatymą, faktus, egzistuojančią situaciją, instrukcijas ir t.t.

7. Bet kokiu atveju leiskite partneriui „išsaugoti savo veidą“. Neleiskite sau atsakyti agresija į agresiją. Nežeiskite partnerio orumo. Jis to neatleis, net jeigu ir pasiduos spaudimui. Nelieskite jo asmenybės. Vertinkite tik jo veiksmus ir poelgius. Pavyzdžiui, galima pasakyti: „Jūs jau du kartus neišpildėte savo pažado“, bet negalima sakyti: „Jūs – visiškai neatsakingas žmogus“.

8. Atspindėkite tarsi aidas jo pasisakymų ir pretenzijų prasmę. Atrodo, kad viskas akivaizdu, ir visgi: „Ar teisingai jus supratau?, „Jūs norėjote pasakyti, kad…?“, „Leiskite aš savais žodžiais pakartosiu, kad įsitikinčiau, ar teisingai jus supratau“. Tokia taktika panaikina nesusipratimus, o be to demonstruoja dėmesį žmogui. O tai sumažina agresiją.

9. Kai pozicijos lygiavertės, reikia jaustis kaip ant peilio ašmenų. Dauguma žmonių, kai ant jų šaukia ar kaltina, irgi šaukia arba mėgina nusileisti, nutylėti, kad užgesintų oponento pyktį. Reikia laikytis tvirtai ramaus pasitikėjimo pozicijose. Tai sulaiko oponentą nuo agresijos ir leidžia jums abiem „neprarasti veido“.

10. Nebijokite atsiprašyti, jei jaučiatės kaltas. Pirmiausiai tai nuginkluoja partnerį, o antra – sukelia jam pagarbos jausmą. Juk atsiprašyti pajėgūs tik savimi pasitikintys ir brandūs asmenys.

11. Nieko nereikia įrodinėti. Konfliktinėse situacijose niekas niekam nieko negali įrodyti. Įrodymai per konfliktą sukelia pliūpsnį neigiamų emocijų, kurios blokuoja sugebėjimą suprasti varžovą, pritarti „priešui“. Mąstymas sustoja. Dėl to reikalingas ramus apsikeitimas nuomonėmis apie svarstomą problemą. Toks apsikeitimas turi vykti lygiomis teisėmis.

12. Nutilkite pirmas. Jeigu jau taip gavosi, kad nustojote save kontroliuoti ir nepastebėjote, kaip jus įtraukė į emocionalų konfliktą, pamėginkite padaryti vienintelį deramą tokiu atveju dalyką – nutilkite. Nereikia reikalauti, kad užsičiauptų oponentas. Kaip taisyklė, toks reikalavimas neefektyvus ar apskritai neįvykdomas. Lengviausia tai padaryti pačiam. Jūsų tylėjimas leis baigti barnį. Naudojant šį metodą, svarbu prisiminti, kad tylėjimas neturi būti įžeidžiamas, neturi atrodyti kaip pasityčiojimas, piktdžiuga ar iššūkis. Tylėjimas turi būti nukreiptas išimtinai į barnio objektą.

13. Nekomentuokite partnerio būklės. Visokeriopai venkite neigiamos žodinės partnerio emocinės būsenos konstatacijos: „Na, va, sulindo į butelį… O ko tu čia nervinies, siunti? Ko čia siautėji?“ tokie „raminantys“ žodžiai tik įpila žibalo į liepsnojantį konfliktą.

14. Išeidami, netrenkite durimis. Barnį galima nutraukti, jeigu ramiai, be jokių žodžių išeisite iš kambario. Bet jeigu trenksite durimis ar prieš išeidamas pasakysite kažką įžeidžiančio, galite sukelti siaubingos galios efektą. Žinomi tragiški atvejai, kuriuos sukėlė būtent išeinant išsakyti įžeidimai.

15. Kalbėkite, kai partneris atvėso. Jeigu jūs nutilote, o partneris įvertino atsisakymą toliau bartis kaip kapituliaciją, geriau neneikite to. Išlaikykite pauzę, kol jis neatvės. Nugali ne tas, kas pasilieka sau paskutinį lemiamą išpuolį, o tas, kuris sugeba sustabdyti konfliktą jo pradžioje, jam dar neįsibėgėjus.

16. Nepriklausomai nuo konflikto rezultato, stenkitės negriauti santykių. Pademonstruokite savo pagarbą ir palankumą partneriui. Ir jeigu išsaugosite santykius bei leisite oponentui „išsaugoti veidą“ – neprarasite jo kaip partnerio.

wwwPOPULIARIOS TEMOS


NAUJAUSI STRAIPSNIAIParašykite komentarą