Emocinė vergovė. Kaip išsilaisvinti

Scena vaikų aikštelėje. Verkia 5-6 metų berniukas, šalimais stovi mama:

-Liaukis verkti! Tu pats kaltas! Dar bliauti čia pradėsi! Raminkis, pasakiau!

Ir čia visiškai nesvarbu, kas atsitiko ir dėl ko pradėjo verkti vaikas.

Yra tokia psichologinio manipuliavimo rūšis – hedonistinė manipuliacija, kai manipuliatoriui pavyksta išprovokuoti sau reikalingą aukos reakciją. Manipuliatorius mėgaujasi šia reakcija, kadangi ji įrodo jo galią kitiems žmonėms (kaip jam atrodo). Papildomas tokios manipuliacijos pliusas – nauja informacija, kurią auka pateikia manipuliatoriui, kai tas sujaukia jai emocijas.

Kaip žinia – visi žmonės skirtingi. Yra labiau emocingi ir mažiau emocingi. Tai nėra nei blogai, nei gerai, tai tiesiog mūsų nervų, temperamento savybės. Emocingiems tarp visų kitų priskiriamas isteroidinis charakteris. Kaip ir visi kiti charakterio tipai, jis turi ir teigiamų, ir neigiamų pusių.

Labai dažnai emocingi žmonės įsivelia į konfliktą ne dėl diskusijos esmės ir turinio, o dėl reakcijų aptarinėjimo. Žinant šį ypatumą, tokiems žmonėms galima sąmoningai iššaukti reikalingas reakcijas, kad paskui juos galima būtų apkaltinti dėl “neadekvataus” readgavimo, riksmų, pakelto balso ir pan.

Rezultatas – žmogus jaučiasi pralaimėjęs, “sumuštas”, jis praranda galimybę išreikšti savo požiūrį, jaučia visiška bejėgiškumą, ir viskas – dėl nekontroliuojamų savo paties emocijų. Į savo emocijas jis pradeda žvelgti kaip į tikrą nelaimę ir likimo bausmę. Jis ima neapkęsti savo skriaudėjo.

Kaip “nušokti” nuo šio kabliuko?

Jeigu jums bando įteigti, kad turite slopinti emocijas ir jausti kaltę dėl savo charakterio ir temperamento – netikėkite. Tai manipuliacija. Jūsų uždavinys – suvokti savo stipriąsias puses, susitaikyti kaip su duotybe su kitomis savybėmis ir prie jų adaptuotis.

Turite suvokti, kad temperamento pakeisti neįmanoma. Būti emocingu, ar, pavyzdžiui, ekstravertu, choleriku – tai ne likimo bausmė ir ne trūkumas. Pasiskaitykite apie stipriąsias cholerikų puses ir akcentuokite būtent jas.

Išmokite atpažinti manipuliaciją ir pagauti momentą, kai provokuojamos jūsų emocijos. Šiuo momentu užduokite klausimą sau mintyse: kas dabar vyksta? Provokacija?

Užduokite sau klausimą: jūs visada taip provokuojate pašnekovus? Ko jūs siekiate?

Sugrąžinkite pašnekovą atgal prie situacijos esmės: “Grįžkime prie pokalbio temos”.

Nesiteisinkite ir neneikite, kad esate emocingas. Pripažinkite tai.

Atlikite savo emocinių reakcijų auditą: kas labiausiai jus “užveda”? Pamąstykite apie tai. Išmokite valdyti save neslopindami.

Nukreipkite savo energiją ten, kur jums įdomu.

ŠaltinisNaujienos iš interneto


NAUJAUSI

Išauklėti ryškią asmenybę

Kiekviename iš mūsų slypi koks nors talentas, nepakartojami sugebėjimai ir polinkiai, tačiau ne visiems pasiseka juos išplėtoti. Kaip padėti vaikui atskleisti įgimtą potencialą? Yra penkios taisyklės, kurios duos startą vaiko asmenybės atsiskleidimui. Skatinkite nestandartinį mąstymą Kol vaikas dar visai mažas, kiekvienas jo žodis ir poelgis kelia tėvams susižavėjimą - jis…

Kaip teisingai elgtis su egoistais

Visi esame didesni ar mažesni egoistai. Adekvati savimeilė, savivertė ir pasitikėjimas savimi - labai svarbūs dalykai gyvenime, tačiau egzistuoja riba, kurią peržengęs žmogus pavirsta egocentrišku, į visus iš aukšto žvelgiančiu, save įsimylėjusiu savanaudžiu. Pavyzdžiui, kai kurie bando priversti aplinkinius patikėti, kad jo požiūris yra geriausias ir teisingiausias. Kiti valandų valandas…

Nepasiduok

Visi nori, kad būtų gerai. Tačiau gerai kažkodėl ne visiems. Ir žmogus visai neblogas, ir kitiems nekiaulina, o gyvenimas be prošvaisčių. Gal dar ne visai katastrofa, bet viskas juda link to. O pasitaiko, kad žmogus vidutinis, pilkas, menkiau apdovanotas protu ir išvaizda, talento nė su žiburiu nerasi ir tai labai…

Ar tiesa, kad visų ligų šaltinis – negatyvus mąstymas?

Originalas Sakoma, kad visos ligos kyla „nuo nervų“. Tačiau esame linkę į tokius pasakymus žiūrėti pro pirštus ir laikyti juos paprasčiausiais prietarais. O kaip yra iš tiesų? Ką apie tai sako mokslininkai? Ar tikrai atsikratę neigiamų minčių ir pykčio galime išsigydyti vėžį? Į klausimą, ar tiesa, kad visos ligos kyla…

Esi bloga mama, jeigu…

Jeigu skaitai šį straipsnį, vadinasi, bent kartą buvai suabejojusi, ar atitinki užimamas mamos pareigas. Tačiau apsieisime be ilgų įžangų. Taigi, tu esi bloga mama, jeigu: 1. Lauki, kad vaikas pradės realizuoti tavo ambicijas. Tu netapai gimnaste - tegu dukra tampa, ir nesvarbu, kad neturi fizinių duomenų ir apskritai jai norisi…