Emocinė vergovė. Kaip išsilaisvinti

Scena vaikų aikštelėje. Verkia 5-6 metų berniukas, šalimais stovi mama:

-Liaukis verkti! Tu pats kaltas! Dar bliauti čia pradėsi! Raminkis, pasakiau!

Ir čia visiškai nesvarbu, kas atsitiko ir dėl ko pradėjo verkti vaikas.

Yra tokia psichologinio manipuliavimo rūšis – hedonistinė manipuliacija, kai manipuliatoriui pavyksta išprovokuoti sau reikalingą aukos reakciją. Manipuliatorius mėgaujasi šia reakcija, kadangi ji įrodo jo galią kitiems žmonėms (kaip jam atrodo). Papildomas tokios manipuliacijos pliusas – nauja informacija, kurią auka pateikia manipuliatoriui, kai tas sujaukia jai emocijas.

Kaip žinia – visi žmonės skirtingi. Yra labiau emocingi ir mažiau emocingi. Tai nėra nei blogai, nei gerai, tai tiesiog mūsų nervų, temperamento savybės. Emocingiems tarp visų kitų priskiriamas isteroidinis charakteris. Kaip ir visi kiti charakterio tipai, jis turi ir teigiamų, ir neigiamų pusių.

Labai dažnai emocingi žmonės įsivelia į konfliktą ne dėl diskusijos esmės ir turinio, o dėl reakcijų aptarinėjimo. Žinant šį ypatumą, tokiems žmonėms galima sąmoningai iššaukti reikalingas reakcijas, kad paskui juos galima būtų apkaltinti dėl „neadekvataus“ readgavimo, riksmų, pakelto balso ir pan.

Rezultatas – žmogus jaučiasi pralaimėjęs, „sumuštas“, jis praranda galimybę išreikšti savo požiūrį, jaučia visiška bejėgiškumą, ir viskas – dėl nekontroliuojamų savo paties emocijų. Į savo emocijas jis pradeda žvelgti kaip į tikrą nelaimę ir likimo bausmę. Jis ima neapkęsti savo skriaudėjo.

Kaip „nušokti“ nuo šio kabliuko?

Jeigu jums bando įteigti, kad turite slopinti emocijas ir jausti kaltę dėl savo charakterio ir temperamento – netikėkite. Tai manipuliacija. Jūsų uždavinys – suvokti savo stipriąsias puses, susitaikyti kaip su duotybe su kitomis savybėmis ir prie jų adaptuotis.

Turite suvokti, kad temperamento pakeisti neįmanoma. Būti emocingu, ar, pavyzdžiui, ekstravertu, choleriku – tai ne likimo bausmė ir ne trūkumas. Pasiskaitykite apie stipriąsias cholerikų puses ir akcentuokite būtent jas.

Išmokite atpažinti manipuliaciją ir pagauti momentą, kai provokuojamos jūsų emocijos. Šiuo momentu užduokite klausimą sau mintyse: kas dabar vyksta? Provokacija?

Užduokite sau klausimą: jūs visada taip provokuojate pašnekovus? Ko jūs siekiate?

Sugrąžinkite pašnekovą atgal prie situacijos esmės: „Grįžkime prie pokalbio temos“.

Nesiteisinkite ir neneikite, kad esate emocingas. Pripažinkite tai.

Atlikite savo emocinių reakcijų auditą: kas labiausiai jus „užveda“? Pamąstykite apie tai. Išmokite valdyti save neslopindami.

Nukreipkite savo energiją ten, kur jums įdomu.

Šaltinis

Sutinku su slapukų naudojimu ir naršau toliau daugiau informacijos

Slapukas (angl. Cookies) – mažas tekstinis dokumentas, turintis unikalų identifikacijos numerį, kuris yra perduodamas iš interneto tinklalapio į lankytojo kompiuterio kietąjį diską, kad tinklalapio administratorius galėtų atskirti lankytojo kompiuterį ir matyti jo veiklą internete.

Unikalus numeris identifikuoja lankytojo naršyklę kiekvieną kartą jam apsilankius tinklalapyje. Slapukai neleidžia interneto tinklalapiams įsiminti jokios asmeninės lankytojo informacijos (tokios kaip lankytojo vardas ir adresas), kurį vartotojas galėtų pamiršti įslaptinti. Slapukų visada galima atsisakyti ir išjungti, tačiau tuomet gali neveikti kai kurios puslapio funkcijos.

Jį naudojant tinklalapyje atsimenama informacija apie apsilankymą, pvz., pageidaujama kalba ir kiti nustatymai. Todėl kitas apsilankymas gali būti paprastesnis, o svetainė naudingesnė. Slapukai atlieka svarbias funkcijas. Jų pagalba efektyviau naudojamas žiniatinklis.

Slapukai naudojami įvairiais tikslais, pvz., atsiminti vartotojo saugios paieškos nuostatas, rodyti aktualesnius skelbimus, suskaičiuoti, kiek lankytojų apsilanko tinklalapyje, padėti prisiregistruoti naudoti paslaugas ir apsaugoti vartotojo duomenis.

Uždaryti