Fobijos: psichologo patarimai

Originalas

Neretai apie fobijas kalbama kaip apie medicininę diagnozę. Tad kas iš tikro tai yra?

Iš viso žinoma apie penki šimtai fobijų, nuo jų kenčia kas aštuntas žmogus. Fobijos ir baimė – labai artimos sąvokos. Fobija – tai baimė ne dėl realaus pavojaus, o dėl to, kas yra joje pačioje, to, ko realiai bijoti nereikia.

Pavyzdžiui, triskaidekafobija – skaičiaus „trylika“ baimė. Juk žinote, kad Amerikoje nėra namų su šiuo numeriu, o Florencijoje yra namas, kurio numeris – 13,5. Yra labai nesuprantamų fobijų, pavyzdžiui, vedybų baimė. Nuo to dažniausiai kenčia vyriškiai. Esti leikofobija – baltos spalvos baimė, arba klinomanija – nenumaldomas noras nuolat gulėti lovoje be jokių simptomų ir būtinybės, darbo baimė – lyg ir ieško, ieško, bet paskutinę akimirką supanikuoja ir vėl leidžiasi į paieškas.

Ar galima charakterizuoti baimes?

Yra nustatyta baimių klasifikacija. Pavyzdžiui, kiekvienam gyvenimo periodui būdingos tam tikros baimės. Dvejų-trijų metukų vaikams – periodas, kai realus ir įsivaizduojamas pasaulis nesiskiria. Ragana tampa tuo pačiu „žmogumi“, „būtybe“, kuri pagrobė mamą ar tėtį.

Visai įmanoma, kad suaugusieji, kuriuos jie mato, jiems asocijuojasi su pasakų personažais. Šiek tiek vėliau, būdami šešerių-septynerių, vaikai bijo mirties. Paauglystėje vaikai pradeda suvokti savo „aš“. Jie pajunta priešpriešą su pasauliu, kurio širdies gilumoje bijosi.

Kaip su jomis kovoti?

Kai kurios praeina pačios, tačiau nereikia visko palikti savieigai. Su vaikais reikia kalbėtis apie baimes. Reikia paklausti, ko bijo vaikas, ir nupiešti šį personažą. O paskui suplėšyti piešinį, o skutus paleisti pavėjui, sudeginti arba nuleisti į klozetą sakant, kad štai – kartu mes nugalėjome piktadarį. Tai, žinoma, tik vienas kovos su baimėmis būdų.

Jei fobija – ne baimė, kurią galima lengvai nugalėti, tuomet tai yra liga? Ar ne?

Kartais liga, kai atsiranda psichosomatinių simptomų. Kai žmogus suprakaituoja, širdis ima daužytis.

Kokios baimių atsiradimo priežastys?

Neurozė. Jei žmogus išgyvena konfliktinę situaciją, kurios negali išspręsti pats sau. Tuomet jis slepiasi už fobijos. Jis laikosi jos įsikabinęs, nes pasąmoningai žino: jei jos neliks, jis liks vienas su problema, kurią reikia spręsti.

Kaip gydyti?

Žmogus pats gali pažvelgti į tai, kas jį baugina ir traumuoja. Vis dėlto žmonės linkę į saviapgaulę. Todėl neretai reikalingas psichoterapeutas ar psichologas, kuris paskiria gydymą vaistais. Psichoterapeutas padeda žmogui pasijusti situacijoje, kurios jis bijosi, ir pagelbsti prie jos priprasti.

Sakėte, kad žmogus pats gali susitvarkyti su savo baimėmis. Kaip?

Reikia įsivaizduoti, kad situacija, kuri jus baugina, yra ant automobilio priekinio stiklo. Į jį pataiko akmuo ir situacija sudūžta. Tai vizualizacijos metodas. Ar reikia vaduotis iš fobijų? Kaip jau sakėme, yra problema, nuo kurios slepiamės. Nuo slėpynių ji nedings, o tik dar labiau paaštrės ir anksčiau ar vėliau ją reiks išspręsti.



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *