Informacinė dieta. Kaip ir kokiu tikslu riboti srautą

Pakalbėkime apie tai, kaip nepasiklysti informacijos okeane. Kaip teisingai dirbti su duomenimis, filtruoti tik tai, kas reikalinga ir atmesti viską, kas nenaudinga ir apkrauna smegenis? Ar yra būdų išvengti informacijos perdozavimo? Drauge paieškokime atsakymų į šiuos klausimus.

Mūsų amžininkai per dieną suvartoja gerokai daugiau informacijos, nei ankstesnės kartos suvartodavo per mėnesį ar netgi metus. Iš vienos pusės tai atrodo patraukliai – visa pasaulio informacija po ranka, pasiimk, ko tau reikia… O iš kitos pusės prasideda tikras apsinuodijimas nesuvirškintais duomenimis. Smarkiai užterštas organizmas kažkuriuo momentu paprasčiausiai nustoja normaliai priimti informaciją. Gindamasis nuo susinaikinimo.

Kaip dažnai šiuolaikinis žmogus sužino kažką naujo? Mažiausiai 3-5 kartus per dieną – tiesiog peržiūrėdamas socialinių tinklų naujienų srautą. Ten viskas, žinoma, labai „naudinga“: kažkas įsigijo madingos veislės šuniuką, kažkas parašė apie globalinį atšilimą. Atrodytų, visiškai nekalti žodžiai ir paveiksliukai, kas čia tokio? Tačiau mes ir patys nesuprantame, kiek laiko prarandame visiškai nereikalingiems dalykams. Negana to, dar ir nešiojamės visa tai galvoje, kartas nuo karto iš naujo grįždami prie detalių. Pridėkite prie to negatyvo bangas, atplūstančias iš to paties socialinio tinklo ir pasaulinio masto informacinių šiukšlių sankaupos – televizoriaus. Visa tai absoliučiai nevirškinami produktai, kurie dar ir kenkia.

Ir netgi tie narsuoliai, kurie didvyriškai ištrynė Feisbuko anketas, vis tiek gauna savo šiukšlių dozę. Vien jau dėl to, kad gyvena sociume, tarp reklaminių skydų, atsitiktinių pokalbių, laikraščių, knygų. Reikia būti ypatingai atspariam ir itin stipriai savimi pasitikėti, kad nepakliūtum į svetimų informacinių sferų įtaką.

Kada reikalinga informacinė dieta – požymiai

Kaip suprasti, kad informacijos per daug, kad nebespėjate jos suvokti ir teisingai suvirškinti? Yra keli svarbiausi faktoriai:

Didelis nuovargis vakare, kartais lydimas galvos skausmų ar nemigos. Turime galvoje ne tą atvejį, kai žmogus visą dieną sunkiai dirbo fiziškai ir vakare nebepastovi. Dieną jis lyg ir nieko ypatingo neveikė, sėdėjo ofise, bendravo, skaitė. O vakare nebeturi jėgų. Plius begalinis išgirstų ar perskaitytų naujienų video klipas galvoje;

Nerimo jausmas po ilgos informacinės izoliacijos. Kalba eina ne apie mėnesį ar net savaitę, o apie elementarią valandą, kol pasikrovė išmanaus telefono baterija. O ką, jei per tą laiką kažkas kažką įdomaus parašė? Ką pražiopsojau? Vietos, kur negaudo interneto, pavirsta informaciniams narkomanams tikra kančia. Ir tai labai rimtas požymis, kad laikas kreiptis į specialistus;

Pastovus vis naujos ir naujos informacijos poreikis. Štai pasirodė nauja paskaita, aš būtinai privalau ją nusipirkti ir išnagrinėti. Ten tiksliai bus kažkas naujo. Juo labiau, kad ekspertas patikimas, aš iš jo jau milijoną metų mokausi ir milijoną paskaitų išklausiau. O dar štai šitą reikia suspėti. Ir va tą perskaityti. Galiausiai nė viena iš tų paskaitų, nė vienas perskaitytas straipsnis smegenų nepasiekia, visi pradėti darbai metami pusiaukelėje, lieka tik nepasitenkinimas savimi ir savigrauža. Ypač tai pasakytina apie užkietėjusius perfekcionistus;

Nesugebėjimas atsipalaiduoti. Informaciniu šlamštu užsivertęs žmogus nesugeba net sekundei sustabdyti minčių srauto galvoje. Tokiems žmonėms nerealu medituoti, ilsėtis, praktikuoti kokias nors atsipalaidavimo technikas. Kad tai galėtų, jie turi sustabdyti nesiliaujantį informacijos virškinimo ir apmąstymo procesą. O jeigu žmogus perkrautas, to padaryti praktiškai neįmanoma;

Gyvo emocinio bendravimo apribojimas ar apskritai jo nebuvimas. Kada paskutinį kartą sėdėjote su artimu žmogumi kavinėje be nuolatinio žvilgčiojimo į telefoną? Kada žvelgėte į akis, nuoširdžiai šypsojotės, džiaugėtės šviežiai sumaltos kavos skoniu ir traškančių bandelių aromatu? Toks jausmas, kad tai buvo ne mažiau kaip prieš šimtą metų. Netgi jei yra priverstas susitikti su kažkuo gyvai, informacija perkrautas žmogus nesugeba pabūti čia ir dabar. Jis gyvena savo mintyse, neretai pakankamai niūriose. Ir nežino, kad yra kitas pasaulis, didžiulis, tikras, pilnas stebuklų.

Jeigu jums tinka kažkurie iš šių punktų, dar nereiškia, kad laikas viską mesti ir ieškoti internete vaistų nuo informacinės perkrovos. Sustokite. Giliai įkvėpkite ir iškvėpkite. Nusišypsokite savo atspindžiui veidrodyje. Užbaikite skaityti straipsnį ir išjunkite kompiuterį arba uždarykite naršyklę telefone. Ir išeikite į gryną orą. Pasivaikščiokite gamtoje. Pajauskite seniai užmirštus kvapus ir garsus. Juk tai išties malonu, tiesa? Ir kas galėjo pagalvoti, kad viskas taip paprasta?

Kovos su informacine perkrova taisyklės

Iškart sakau: kalba šiame straipsnyje eina apie grynai „buitinį“ informacijos vartojimą. Pamėginkime susikurti taisykles – ką būtina įsileisti į save, o ką – negailestingai atsijoti.

Išjunkite televizorių. Daug pasiekę žmonės televizoriaus nežiūri, tai visiems žinomas faktas. Ir visai ne dėl to, kad neturi kada. Tiesiog gaila laiko ir jėgų tuščiam, beprasmiškam užsiėmimui ir visiškai nereikalingų, jokios naudos neduodančių duomenų įsisavinimui. Sakykite, ar labai svarbi jums kažkokia avarija Mozambike? Asmeniškai man – visiškai nesvarbi. O juk tiek daug žmonių pergyvena, gadinasi nervus, teršiasi smegenis? Kuriems galams?

Atsisakykite nereikalingų naujienų srauto. Jei prenumeruojate tūkstantį pačių įvairiausių tinklapių ir naujienlaiškių, jūsų pašto dėžutė ir RSS skaityklė tikriausiai panašios į sąvartyną. Ir štai prisėdate tikrinti naujienų, galite skirti tam 5 minutes, o ten viskas taip įdomu. Po trijų valandų susigriebiate, kad jau laikas pietauti, kad prisirankiojote kalną iš esmės visiškai nereikalingos informacijos ir nieko naudingo šiandien kol kas dar nenuveikėte.

Sakykite „Ne“ šiuo momentu neaktualioms pagundoms. Eiliniai kažko mokantys kursai, į kuriuos einate dėl kompanijos ar dėl to, kad „žmogus geras, nepatogu atsisakyti“. Ar tiesiog labai pigiai kainuoja. Kokia nors akcija ar išpardavimas. Rezultatas – nieko nespėjate, kalnas neįsisavintos informacijos ir savigrauža. Jums šito reikia?

Griežtai ir aiškiai planuokite reikalus. Geriausia – kelis metus į priekį. Tada bus paprasčiau filtruoti visa tai, kas šiuo konkrečiu momentu neįsipaišo į jūsų saviugdos koncepciją. O visa kita – lauk. Galbūt kada nors, kitą kartą, bet ne dabar. Ir nervus išsaugosite, ir pinigų sutaupysite.

Kartas nuo karto surenkite sau „informacines atostogas“. Jų metu nesilankykite internete, neskaitykite knygų ir spaudos. Nesivelkite į paskalas ar aptarinėjimus. Tiesiog mėgaukitės vienuma, artimu bendravimu su šeima ar džiaukitės gamta. Visiškai greitai jums beliks tik vienas klausimas: kodėl aš to niekad nedarydavau anksčiau?

Vienas lauke ne karys?

Neverta, žinoma, idealizuoti ir „romantiško“ robinzono, atsidūrusio negyvenamoje saloje, gyvenimo. Jis neturėjo knygų ir televizoriaus, tačiau vargu ar kam patiktų paversti gyvenimo prasme bazinių instinktų tenkinimą. Žmogus – protinga būtybė, intelektuali. Svarbiausia – naudoti intelektą naudingai, o ne šiaip „augintis raumenis“ vien dėl pačių raumenų kaip sporto salėje. Kam to reikia? Žavėtis tokiais išpūstais „intelektualiniais raumenimis“ gali nebent nesubrendusios jauniklės-idealistės. Bet ir tai tik kol jaunos ir dar nepraėjo pirmasis susižavėjimas. O toliau gyvenimas sudėlios visus taškus ant „i“. Dažniausiai ne nieko doro nenuveikusių proto bokštų naudai.

Kokia išeitis? Suprantama, kad bandyti surasti sau tinkamą balansą. Jį sudaro:

  • Sugebėjimas atsiriboti nuo nereikalingos informacijos ir ją filtruoti;
  • Periodiška informacinė detoksikacija;
  • Kruopšti darbui ir veiklai reikalingos informacijos atranka;
  • Tiesioginis gautų žinių panaudojimas praktikoje. Sugebėjimas paversti didžiulę informacijos masę konkrečiais įgūdžiais ir sugebėjimais.

Ne visa, žinoma, informacija mums reikalinga grynai praktiniais tikslais. Romanus ar knygas skaitome širdies atgaivai, kad pailsėtume, atsipalaiduotume. Bet nereikia painioti mokymosi, darbo ir poilsio. Kai šie dalykai supainiojami, o paskui reikalaujama pagyrimo, atseit, va, koks aš apsiskaitęs. Geriau sąžiningai sau prisipažinti: taip, dabar aš pramogauju. Ir nieko blogo tame nėra, ilsėtis bei pramogauti irgi būtina. Tik be saviapgaulės.

Nuoširdžiai linkiu jums sąmoningo, ryškaus ir gražaus gyvenimo. Vartokite tik kokybišką ir reikalingą informaciją, mėgaukitės kiekvienu momentu ir būkite laimingi.

Šaltinis


DAUGIAU ŠIA TEMA

Noriu surasti savo pašaukimą Reklamos ir kvietimai su lozungais "Nori susirasti savo pašaukimą? Ateik!", "Nori suvokti savo misiją? Paskambink!", "Nori suprasti savo tikrąją paski...
Iki ko nusiritome. Tėvų reakcija į vaikų meilės žo... Internete buvo surengta akcija su labai prozišku pavadinimu: "paskambink tėvams". Esmė labai paprasta: mokiniai skambina mamoms ir tėčiams ir sako, ka...
Kaip įsiminti reikalingą informaciją? Viskas jūsų galvoje. Sugebėjimas atsiminti naujos investicijų kompanijos pavadinimą, visą konkurentų produkciją ir restorano, kuriame įvyks svarbus su...
Mama, aš tau ne vyras Marija - gera mano pažįstama. Jai 25-eri, gyvena su mama. Mama pensininkė. Marija dirba. Mama gamina maistą, tvarkosi, o dukra tempia į namus sumedžio...
Piktybinio žmogaus požymiai Priimta manyti, kad visi žmonės yra geri iš prigimties, tik turi įvairių nežymių charakterio trūkumų. Tačiau esama žmonių, kurie visiškai sugriauna to...
Suformuoti naują įprotį paprasčiau nei atsikratyti... Visi turime kenksmingų įpročių. Ar tai būtų darbų atidėliojimas, ar banalus drybsojimas ant sofos priešais televizorių - visi darome tai, kas prieštar...
Žmogus gauna tai, ko negali pakęsti Ko negalite pakęsti, tą ir gausite. Nesistebėkite, kai laikui bėgant pagausite save elgiantis taip, kaip elgiasi jums nepatinkantis žmogus. Tai gamtos...
Kai pradėsite kalbėti vien tik teisybę Žmonės nustos su jumis kalbėtis Jeigu pradėjote kalbėti teisybę, būkite pasirengęs, kad kai kurie žmonės nustos su jumis kalbėtis. Tai gali būti jūsų...
Emocinė detoksikacija Kai jūsų paklausia kaip reikalai, kaip taisyklė mašinaliai atsakote, kad viskas puiku. Taip elgiasi dauguma žmonių. Tačiau paradoksas - būtent tuo mom...
Kaip nepriklausyti nuo aplinkinių nuomonės Neįmanoma įtikti absoliučiai visiems ir kiekvienam. Būtinai atsiras nepatenkintų. Tačiau nuo jų negatyvių vertinimų jūsų gyvenimas nepasikeis. Absoliu...
Gaila, kad šito nepaaiškino vaikystėje Iš vaikystės į suaugusį gyvenimo atsitempiau labai daug gėdos. Toksiškos ir nuodingos. "Gėda tau! Tu blogas!" Šito vaikystėje turėjau labai daug. Pavy...
Tamsioji ir mažai aptariama empatijos pusė Empatija - tai sugebėjimas pasijausti kito žmogaus kailyje, suprasti, ką jis galvoja ir jaučia. Empatas - tai žmogus, sugebantis rezonuoti su kitais ž...
Pavydas. Vyriškas ir moteriškas Mūsų labai daug. Milijardai, kažkas vos suveda galą su galais, o kažkas mėgaujasi jachtomis. Mes labai skirtingi, užaugome skirtingomis sąlygomis ir e...
Kodėl sulig amžiumi mažėja draugų? Turėdamas neblogų bendravimo įgūdžių, žinau, kaip sudominti žmones. Niekada nepergyvenau, kad neturėsiu draugų. Tačiau sulig amžiumi pastebėjau, kad j...
Ką daryti, jei jaučiate visiems įsipareigojęs? Įprotį save menkinti labai sunku pakeisti. Jeigu jaučiatės visiems įsipareigojęs, visiems skolingas, visiems kažką privalantis, pakeisti tai be galo s...
Netapkite emocinio šantažo auka Egzistuoja labai rimta problema žmonių bendravime, kuri pasireiškia vieno žmogaus troškimu įgyti valdžią kitam žmogui, kad galima būtų gauti kažkokios...
Viskas, ką sako žmonės – netiesa Esu tikras, kad kiekvienas iš jūsų susidūrėte su situacija, kai žmogus sakė jums viena, o darė visai ką kitą. Kodėl taip vyksta? Tai melas, silpnumas,...
Pagirk mane. Priklausomybė nuo pritarimo Mes ieškome pritarimo, pagyrimų, komplimentų, šypsenų, gerų žodžių, taip vadinamo "psichologinio paglostymo". Tai labai reikšmingas ir visiškai natūra...
Noras norui nelygus Yra labai subtili riba tarp mūsų norų ir to, kad prie šių norų neprisirištume. Jeigu išlaikysime šį balansą, galėsime įgyvendinti viską. Tai paradoks...
10 tipų „toksiškų“ žmonių, su kuriais geriau neben... Pagalvokite, kaip palengvėtų gyvenimas, jei atsisakytumėte bendrauti su žmonėmis, kurie tempia jus žemyn. Štai dešimt pagrindinių tokių žmonių tipų. ...
Kaip smegenys suvokia apnuogintą kūną Merginoms ir moterims skaityti būtina! Žmogus vertina kitų būtybių protą pagal du kriterijus: a) sugebėjimas jausti ir suvokti ir b) sugebėjimas galv...
Tos siaubingos emocijos Negatyviomis emocijomis mus taip stipriai įbaugino, kad dabar kiekvienas žino, kokios jos kenksmingos ir pavojingos, teisingai? Tūkstančiai įvairiausi...
Kaip patikti žmonėms Kaip užsitarnauti aplinkinių simpatiją ir pasitikėjimą ir susikurti pozityvų įvaizdį? Viso labo 9 veiksmai. Nebijokite nesėkmių. Malonūs žmonės nesis...
Jeigu negalime atleisti Pakęsti negaliu visų paplitusių šablonų apie atleidimą. Žinau kiekvieną patarlę, kiekvieną patarimą, kiekvieną plačiai paplitusią nuomonę, kadangi ie...
Požymiai, kad jau pasiekei ribą Moteris turi vieną pavojingą įprotį. Energetine prasme "atiduoti paskutinius marškinius" ir likti be nieko. Ir ne visada, kai išties būtina tai daryti...