Įpročiai, kuriuos žmonėms suformuoja patirtas skurdas

Originalas

Skurdas – ne liga, bet jis pažeidžia žmogaus elgseną ir palieka savo pėdsakų. Įpročiai, susiformavę dėl skurdo, išlieka visam laikui. Net jei žmogus pagerina savo materialinę padėtį, jo elgsena menkai pasikeičia.

Amerikietis Johnas Cheese’as, 35 metus gyvenęs skurde, aprašė vargšų žmonių įpročius, remdamasis savo asmenine patirtimi.

1. Pigus maistas

Skurdžiai gyvenantys žmonės renkasi produktus pagal du kriterijus: kainą ir galiojimo datą. Pirmoji turi būti maksimaliai žema, antroji – maksimaliai ilga.

Produkto kokybė, skonis, gamintojas rūpi tik gurmanams, perkantiems prestižinėse parduotuvėse.

Vargšas produktus perka sykį per savaitę ar rečiau. 90 proc. jų – konservai. Švieži vaisiai, mėsa – per brangu. Jis renkasi subproduktus.

Žmogus prie visko pripranta. Kai atsiranda galimybė pirkti normalius produktus, jam tenka iš naujo pažinti jų skonį. Šviežios daržovės ir vaisiai jam atrodys netinkami, ranka vis tiek sieks konservų.

2. „Atliekami“ pinigai

Stambesnė suma vargšo žmogaus piniginėje – retas dalykas. Premija, dovana, netikėtos papildomos pajamos – jei atsirado pinigų, juos reikia skubiai išleisti. Tai – refleksas, kurį sukelia skurdo „infekcija“.

Atidėti pinigų juodai dienai nepavyksta. Juk visos dienos – juodos. Vargšo mentalitetas verčia gyventi šia diena.

Žmogus instinktyviai eina į prekybos centrą ar turgų ir išleidžia viską iki paskutinio cento, nesukdamas galvos, iš ko reikės sumokėti komunalinius mokesčius kitą mėnesį.

Įprotis skubiai išleisti „atliekamus“ pinigus būna toks stiprus, kad spaudoje periodiškai galima perskaityti kuriozinių atvejų apie tai, kaip vargšas išlošė milijoną ir iššvaistė jį per savaitę.

Paradoksas: žmogus, kuriam nuolat trūksta pinigų, nesaugo jų, o turtingas moka taupyti.

Kai buvęs vargšas ima gauti gerą stabilų atlyginimą, jam tenka iš naujo mokytis racionaliai valdyti pinigus. Jis turi suprasti, kad „atliekamų“ pinigų nebūna ir reikia visada turėti jų atsargą nenumatytam atvejui.

3. Dovanos

Kai žmogus neturi pinigų, dovanos jam nerūpi. Daugiausia, ką jis gali sau leisti per gimtadienius ir Kalėdas, – „suvenyras“ iš vieno euro prekių parduotuvės. Suaugusieji tai supranta ir nekreipia dėmesio. O vaikams sunkiau. Paūgėję jie supranta tėvų padėtį ir nezyzia: „Nupirk tą, nupirk aną.“ Bet suaugusiesiems vis tiek lieka kaltės jausmas. Visam laikui.

Todėl išsiropštę iš skurdo duobės tėvai užverčia savo atžalas dovanomis. Įprotis kompensuoti skurdo periodą gausiomis dovanomis išlieka ir tada, kai tėvai vaikystėje skurdo, o jų vaikai auga pasiturinčioje šeimoje: „Aš nieko neturėjau, tai bent mano vaikams turi nieko netrūkti.“

4. Buhalterija

Įprotis nuolat skaičiuoti pinigus – dar vienas skurdo „infekcijos“ simptomas.

Vargą patyręs žmogus tiksliai žino, kiek pinigų turi kortelėje ir piniginėje. Prie kasos jis iš įpročio suskaičiuoja visų vežimėlyje esančių produktų kainą, visada patikrina čekį, atmintinai žino visus komunalinių mokesčių tarifus.

Šis įprotis išlieka visą gyvenimą, net kai nebelieka būtinybės nuolat skaičiuoti centus.

Baimė, ar užteks pinigų atsiskaityti už visas paslaugas ir sumokėti mokesčius, persekioja dar ilgai.

5. Pirmos būtinybės prekės

Jei žmogus vos suduria galą su galu, jis perka tik tuos daiktus, kurie jam būtinai reikalingi šiuo metu. Pavyzdžiui, vasarą vyksta žieminių striukų išpardavimai už juokingą kainą. Žmogus, kuriam būdingas vargšo mentalitetas, nepirks net turėdamas „atliekamų“ pinigų. Juk iki žiemos dar išgyventi riekia. Kam jam žieminė striukė vasarą?

Tie, kuriems vaikystėje teko vilkėti vyresnių brolių ar seserų drabužius, žino, kad nauji džinsai perkami ne tada, kai užsimanome, o tada, kai senieji nepataisomai suplyšta.

Šis įprotis taip pat išlieka ilgai: „Kam man nauji batai, jei senuosius dar galima pataisyti?!“

Ir dar vienas paradoksas: žmogui su vargšo įpročiais apsipirkinėjimas nesuteikia jokio malonumo. Pinigų yra, tačiau leisti gaila. Ypač sau.

Skurdas formuoja mąstyseną ir pasaulėžiūrą. Kad tai pakeistume, užtenka pakeisti įpročius. Atsikratę aprašytų vargšo įpročių netrukus pastebėsite, kad tapote labiau savimi pasitikinčiu ir sėkmės lydimu žmogumi.



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *