Išprovokuok mane, jei gali…

Provokacija – mėgstamiausias bendravimo būdas manipuliatoriui, kuris nori išgauti iš jūsų jam naudingą reakciją.

Provokatoriaus nauda visada paslėpta. Jūs užkimbate ant stimulo jauko, tinkamai reaguojate, tačiau ne iš karto suprantate, kad provokatorius provokavo jus sąmoningai ir ne iškart suvoksite jo tikslą. Jei žmogus neblogas psichologas, jis žaibiškai atpažįsta provokaciją ir reaguoja į ją atitinkamu būdu.

Su kokiomis labiausiai paplitusiomis provokacijomis mes susiduriame kasdieniniame gyvenime?

Provokacija įžeidimu

Pastaruoju laiku šitą provokaciją pasidarė madinga naudoti verslo treninguose. Žmogų tyčia įžeidinėja, žemina, kad išjudintų, motyvuotų kokiems nors veiksmams.

Vienus žmones galima motyvuoti meduoliu, o štai kitus – tik rimbu, kadangi jie jau persisotino tais meduoliais ir nustojo jausti jų skonį.

Arba, tarkime, žmona sako vyrui: “Tu apgailėtinas nevykėlis!” – šitokiu keistu būdu ji mėgina jį išjudinti, arba tiesiog bando atsigroti už kokią nors nuoskaudą, įsitvirtinti savo pačios akyse.

Provokatoriaus įžeidimais tikslai:

 • Įtraukti į konfliktą;
 • Įsitvirtinti;
 • Paskatinti jus kažkokiems veiksmams;

Provokacija netikėtumu arba užklupimu iš netyčių

Šis metodas dažnai naudojamas priimant į darbą.

Pavyzdžiui, direktorius klausia apie priežastį, dėl kurios išėjote iš ankstesnio darbo. Jūs papasakojate, tarkime, kad nepatenkino atlyginimo dydis, nebuvo perspektyvų daryti karjerą ir t.t. Staiga į kabinetą įžengia personalo vadybininkas ir praneša direktoriui, kad jis apie jus pasiteiravo ankstesnio darbdavio ir tasai papasakojo, jog jūs pasyviai darbuojatės ir nemokate rodyti iniciatyvos.

Provokatoriaus tikslai:

 • Išgauti iš jūsų sau naudingesnes sąlygas;
 • Demaskuoti jus, paskatinti būti atviresniam, priversti kažką prisipažinti;
 • Pabrėžti savo pranašumą, paimti situaciją savo kontrolėn.

Provokacija atvirumu

Žmogus sąmoningai pradeda su jumis atvirauti, tuo pat metu sakydamas: “Apie tai žinai tik tu, tiktai tau galiu patikėti šią informaciją”.

Provokatoriaus tikslai:

 • Paskatinti jūsų atsakomąjį atvirumą, kad daugiau kalbėtumėte apie save;
 • Dezinformuoti. Pavyzdžiui, provokatorius “patiki” konkurentui “komercinę paslaptį”, žinodamas, kad tasai ją išplepės

Provokacija pataikavimu

Moteris sako vyrui: “Mielasis, man su niekuo anksčiau nebuvo taip gera, aš tave dievinu!”

Provokatoriaus tikslai:

 • Motyvuoti jus daryti jo labui daugiau;
 • Išreikalauti atsakomąjį pripažinimą

Provokacija iššūkiu

Klientas po psichologo konsultacijos sako jam: “Panašu, kad tai jūsų sugebėjimų “lubos”. Atvirai kalbant, tikėjausi daugiau”.

Provokatoriaus tikslai:

 • Priversti jus teisintis, atsiprašinėti, tokiu būdu pademonstruojant savo pranašumą ir paimant situacijos kontrolę į savo rankas;
 • Paskatinti jus daryti daugiau negu jau davėte provokatoriui.

Provokacija abejonėmis

Oficiantas brangiame restorane dar kartą atkreipia kliento dėmesį, kad jo užsakytas vynas “labai brangus, tačiau mes turime ir pigesnių. Kokį užsisakysite?” Tokiu būdu jis netiesiogiai suabejoja kliento perkamąja galia, klientas užkimba ir užsako du butelius brangaus vyno, kad įrodytų esąs pakankamai mokus, ypač jei sėdi su dama.

Provokatoriaus tikslas – paskatinti jus daryti tai, ko jam reikia.

Provokacija įsipareigojimu

Žmogus nemokamai suteikia kažkokias paslaugas, tikėdamasis ateityje gauti iš jūsų savus “dividendus”, pasijausti reikalingu, susilaukti dėmesio ar pagyrimo.

Komercijoje tai grynos investicijos į jus. Tarkime, moteris atėjo į naujo kremo prezentaciją grožio salone, ten jai pasiūlė padaryti nemokamą veido masažą. Po procedūros ji pasijuto įsipareigojusi kosmetologui ir atsidėkodama perka kremą.

Provokatoriaus tikslai:

 • Užsitikrinti jūsų lojalumą;
 • Paskatinti jus bendradarbiavimui

Provokacija sarkazmu

Cinikas visada užsideda beširdžio kaukę, kalba tiesiai, griežtai, tarsi talžo jums antausius. Sarkazmas arba cinizmas – tai visada gynybinė reakcija, kurios tikslas užmaskuoti savo pažeidžiamą širdį. Įžeisti pirmam, kad kas nors tavęs neaplenktų pagal principą “geriausia gynyba – tai puolimas”. Sarkazmu žmogus tarsi mėgaujasi negatyviais įvykiais, “supuvusiais” žmonėmis, kad nereikėtų vėliau jais nusivilti. Jis galvoja: “Geriau žinosiu, kad visi žmonės š…, negu patikėsiu žmonių jausmų nuoširdumu, o paskui patirsiu jų išdavystę”.

Tarkime vyras sako: “Visos moterys – parsiduodančios kalės, kurioms tereikia vyro – vibratoriaus ir bankomato hibrido”. Už tokio teiginio be jokios abejonės slypi moterų baimė, nuoskauda, užmaskuota abejonė savo paties sugebėjimu pasiekti sėkmę, galbūt seksualinės problemos.

Provokatoriaus tikslai:

 • Nukreipti dėmesį nuo savo paties silpnybių ir trūkumų;
 • Patirti pranašumo ir emocinio nepažeidžiamumo jausmą;
 • Paskatinti, kad žmogus prašytų provokatoriaus palankumo;
 • Susidoroti su savo paties abejonėmis. Cinikas tarsi nori pasakyti: “Aš vis dar abejoju, kad šis pasaulis išties supuvo. Nagi, pamėgink mane įtikinti, kad yra atvirkščiai”

Provokacija prieštaringu signalu

Tarkime, apsiašarojusi moteris pasakoja savo meilužiui, kaip vyras iš jos tyčiojasi, gyventi neduoda: “Mielasis, man taip blogai be tavęs, bet tu čia nieko negali padaryti, jis už tave stipresnis. Aš neišgyvensiu, jeigu jis tau kažką padarys”. Kitaip sakant, moteris, kalbėdama apie savo meilę vyriškiui ir nerimą dėl jo, tartum abejoja jo sugebėjimu rungtyniauti su jos vyru, pateikdama vyrą kaip gerokai stipresnį varžovą.

Prieštaringo signalo esmė ta, kad ji tartum atkalbinėja meilužį nuo veiksmų, kurie galėtų ją išgelbėti, o iš kitos pusės savo ašaromis skatina imtis tų veiksmų, manipuliuodama gailesčio jausmu ir vyriškais instinktais.

ŠaltinisNaujienos iš interneto


NAUJAUSI

Išauklėti ryškią asmenybę

Kiekviename iš mūsų slypi koks nors talentas, nepakartojami sugebėjimai ir polinkiai, tačiau ne visiems pasiseka juos išplėtoti. Kaip padėti vaikui atskleisti įgimtą potencialą? Yra penkios taisyklės, kurios duos startą vaiko asmenybės atsiskleidimui. Skatinkite nestandartinį mąstymą Kol vaikas dar visai mažas, kiekvienas jo žodis ir poelgis kelia tėvams susižavėjimą - jis…

Kaip teisingai elgtis su egoistais

Visi esame didesni ar mažesni egoistai. Adekvati savimeilė, savivertė ir pasitikėjimas savimi - labai svarbūs dalykai gyvenime, tačiau egzistuoja riba, kurią peržengęs žmogus pavirsta egocentrišku, į visus iš aukšto žvelgiančiu, save įsimylėjusiu savanaudžiu. Pavyzdžiui, kai kurie bando priversti aplinkinius patikėti, kad jo požiūris yra geriausias ir teisingiausias. Kiti valandų valandas…

Nepasiduok

Visi nori, kad būtų gerai. Tačiau gerai kažkodėl ne visiems. Ir žmogus visai neblogas, ir kitiems nekiaulina, o gyvenimas be prošvaisčių. Gal dar ne visai katastrofa, bet viskas juda link to. O pasitaiko, kad žmogus vidutinis, pilkas, menkiau apdovanotas protu ir išvaizda, talento nė su žiburiu nerasi ir tai labai…

Ar tiesa, kad visų ligų šaltinis – negatyvus mąstymas?

Originalas Sakoma, kad visos ligos kyla „nuo nervų“. Tačiau esame linkę į tokius pasakymus žiūrėti pro pirštus ir laikyti juos paprasčiausiais prietarais. O kaip yra iš tiesų? Ką apie tai sako mokslininkai? Ar tikrai atsikratę neigiamų minčių ir pykčio galime išsigydyti vėžį? Į klausimą, ar tiesa, kad visos ligos kyla…

Esi bloga mama, jeigu…

Jeigu skaitai šį straipsnį, vadinasi, bent kartą buvai suabejojusi, ar atitinki užimamas mamos pareigas. Tačiau apsieisime be ilgų įžangų. Taigi, tu esi bloga mama, jeigu: 1. Lauki, kad vaikas pradės realizuoti tavo ambicijas. Tu netapai gimnaste - tegu dukra tampa, ir nesvarbu, kad neturi fizinių duomenų ir apskritai jai norisi…