Kaip dažnai galima mėgautis greitu maistu?

Originalas

Mūsų dienomis, kai tenka skaičiuoti kone kiekvieną minutę, prabangą sveikai maitintis sau gali leisti ne kiekvienas. Juk daug paprasčiau nubėgti iki artimiausios kavinės ar prekybos centro ir gauti pusfabrikačių, negu patiems stovėti prie viryklės ir gaminti valgį. Nors dietologai vienbalsiai tvirtina, kad greitas maistas kenksmingas sveikatai, akivaizdu, kad mitybos įpročius pakeisti sunku. Kuo šie produktai pavojingi?

Visų pirma – praktiškai kiekviename tokiame patiekale yra nesuderinamų produktų (pavyzdžiui, visiškai nedera kaloringa bandelė ir mėsa), aplietų įvairiais padažais. Antra – tokiam maistui retai kada naudojami kokybiški produktai. O trečia – gausiai užsigerdami kava arba gazuotais gėrimais jūs tikrąja šio žodžio prasme žudote savo organizmą.

Vartoti greitą maistą ar ne – kiekvieno teisė rinktis, tačiau yra tam tikros normos, kurių peržengti nerekomenduojama. Kaip dažnai galima nusižengti sveikos mitybos taisyklėms nekenkiant sveikatai?

Mėsainiai

Vienas vienetas – 257 kcal,

Saugi dozė – 1 mėsainis per 2 savaites

Suvalgius vos vieną mėsainį gaunama pusė paros druskos ir kenksmingų riebalų normos. Vartosite daugiau – nukentės širdies ir kraujagyslių, virškinimo, šlapimo šalinimo ir nervų sistemos. Mėsa kepama ant grotelių, todėl joje gali būti kancerogenų, sukeliančių onkologines ligas, o bandelėje ir padažuose – gausybė įvairių priedų, konservantų ir skonio stipriklių, kurie gali tapti alergijų arba virškinimo problemų priežastimi.

Skrudintos bulvytės

Vidutinė porcija – 340 kcal

Saugi dozė – 1 porcija per savaitę (250 g)

100 g skrudintų bulvyčių turi 8 gramus trans-riebalų. Ši medžiaga nėra natūralios kilmės – transriebalai padidina cholesterolio lygį kraujyje, skatina širdies ir kraujagyslių sistemos ligų vystymąsi. Jie dalyvauja ląstelių metabolizmo procesuose ir stimuliuoja vėžinių ląstelių atsiradimą. Patekę į ląstelę, transriebalai ima kliudyti deguonies ir maisto medžiagų apykaitai per membraną, tad ląstelė maitinama blogai, joje kaupiasi toksinai. Tai gali baigtis cukriniu diabetu.

Pica

1 gabaliukas – 450 kcal

Saugi dozė – 1 gabaliukas per savaitę

Dažniausiai picoms naudojama ne mėsa ir jūros gėrybės, o dešros – vadinasi, natūralių baltymų negaunama. Reguliarus baltymų trūkumas mityboje lėtina vaikų augimą, blogina medžiagų įsisavinimą, sukelia širdies ir raumenų problemų, blogina atmintį ir darbingumą. Baltymai reikalingi praktiškai visiems organizmo procesams. Picoje nėra skaidulinių medžiagų, todėl galimi dažni vidurių užkietėjimai. Suvalgius picos, apima apgaulingas sotumo jausmas, nes maistas naudos neduoda, maistinių medžiagų gauname mažai, ir mums jų nuolat trūksta.

Dešrainiai

1 vienetas – 300 kcal

Saugi dozė – 1 dešrainis per mėnesį

Paprastai viename dešrainyje yra 45 % kenksmingų (sočiųjų) riebalų, daugiau kaip trečdalis paros druskos normos ir 1,5 g trans-riebalų. Dešrelėse paprastai būna sojos, o ne grynos mėsos, taip pat krakmolo ir fosfatų, kurie sulaiko vandenį ir didina produkto apimtį. Reikia paminėti, kad dešrelėse gana daug konservantų, o bandelės gaminamos iš labai prastų miltų (juose tik baltymai ir krakmolas, jokių gemalų ar sėlenų). Majonezas ir padažai – pigūs, su gausybe priedų. Visa tai trikdo virškinamojo trakto veiklą. Cholesterolis sėda ant kraujagyslių sienelių, todėl galima aterosklerozė. Kuo ji baigiasi – aiškinti nereikia, tad piktnaudžiauti dešrainiais nepatartina.

Traškučiai

100 g – 600 kcal

Saugi dozė – 100 g per savaitę

Dažniausiai bulvių traškučiai – tai net ne bulvės, o supresuotas ir apkeptas krakmolų mišinys. Toks maistas dar kaloringesnis, todėl mėgstantiems juo pasmaguriauti nutukimas neišvengiamas. Žinoma, yra gamintojų, kurie naudoja tikras bulves, tačiau dažniausiai jos būna genetiškai modifikuotos. Tačiau net jeigu jums paiseks rasti traškučių, pagamintų iš nemodifikuotų bulvių, turėkite omenyje, kad kepimo metu jokių naudingų medžiagų jose nelieka, tačiau atsiranda kancerogeninių. Be to, traškučiai – tai uždelsto veikimo bomba, kuri gali tapti širdies ligų priežastimi. Kaltininkas – akrilamidas (pavojingas kancerogenas), kuris susidaro kepant riebaluose krakmolą.

Atskirai reikėtų pakalbėti ir apie „kumpio“ ir kitų įvairių „skonių“ traškučius. Iš tikrųjų tai tėra aramatizatoriai ir skonio stiprikliai, kurie provokuoja rėmenį, gastritą, alergiją ir žarnyno problemas. Jeigu traškučius palygintume su kitu greitu maistu, juose yra rekordiškai daug druskos – vadinasi, organizme audiniuose kaupiasi vanduo, padidėja arterinis kraujospūdis ir atsiranda kitų panašių bėdų.

Tirpi kava

1 porcija – 70 kcal

Saugi dozė – 1 kartas per savaitę

Greitas maistas jau ir taip pavojingas, tačiau jeigu jį dar ir užsigeriate saldžia kava arba gazuotais gėrimais, cukraus lygis kraujyje padidėja tiesiog katastrofiškai. Kraujagyslės praranda elastingumą, plonėja, lengvai užsikemša. Ten, kur jos trūksta, atsiranda kraujosruvų. Gali pablogėti regėjimas, prasidėti galūnių skausmai ir tirpimas ir panašiai. Lygiai tas pats vyksta ir su nervais.

Saldūs gazuoti gėrimai

Vienoje stiklinėje – 103 kcal

Saugi dozė – 1 stiklinė per savaitę

Tokiuose gėrimuose esanti fosforo rūgštis suriša kalcį, magnį ir cinką, kliudo juos įsisavinti ir išplauna iš organizmo, todėl nukenčia kaulai, širdies ir kraujagyslių sistema. Piktanaudžiaujant kofeinu ir gazuotais gėrimais, padidėja dirglumas, sumažėja darbingumas ir pablogėja atmintis.

Venkite greito maisto užkandinių, jeigu:

  • Sergate virškinamojo trakto ligomis;
  • Sergate širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis;
  • Turite antsvorio;
  • Sergate cukriniu diabetu;
  • Laukiatės arba maitinate krūtimi.Naujienos iš interneto


NAUJAUSI

Neprašykite to, ko patys negalite duoti

Dažniausiai tai vyksta tarp sutuoktinių. Nors pasitaiko ir tarp partnerių, vaikų, draugų, kolegų, praktiškai visuose santykiuose. Kalba eina apie situaciją, kai viena pusė primygtinai prašo ar net pyksta, kažko reikalaudama iš kitos. Tačiau praeina šiek tiek laiko ir paaiškėja, kad tas žmogus pats nepajėgus ar nesugeba duoti to, ko reikalavo…

Išauklėti ryškią asmenybę

Kiekviename iš mūsų slypi koks nors talentas, nepakartojami sugebėjimai ir polinkiai, tačiau ne visiems pasiseka juos išplėtoti. Kaip padėti vaikui atskleisti įgimtą potencialą? Yra penkios taisyklės, kurios duos startą vaiko asmenybės atsiskleidimui. Skatinkite nestandartinį mąstymą Kol vaikas dar visai mažas, kiekvienas jo žodis ir poelgis kelia tėvams susižavėjimą - jis…

Kaip teisingai elgtis su egoistais

Visi esame didesni ar mažesni egoistai. Adekvati savimeilė, savivertė ir pasitikėjimas savimi - labai svarbūs dalykai gyvenime, tačiau egzistuoja riba, kurią peržengęs žmogus pavirsta egocentrišku, į visus iš aukšto žvelgiančiu, save įsimylėjusiu savanaudžiu. Pavyzdžiui, kai kurie bando priversti aplinkinius patikėti, kad jo požiūris yra geriausias ir teisingiausias. Kiti valandų valandas…

Nepasiduok

Visi nori, kad būtų gerai. Tačiau gerai kažkodėl ne visiems. Ir žmogus visai neblogas, ir kitiems nekiaulina, o gyvenimas be prošvaisčių. Gal dar ne visai katastrofa, bet viskas juda link to. O pasitaiko, kad žmogus vidutinis, pilkas, menkiau apdovanotas protu ir išvaizda, talento nė su žiburiu nerasi ir tai labai…

Ar tiesa, kad visų ligų šaltinis – negatyvus mąstymas?

Originalas Sakoma, kad visos ligos kyla „nuo nervų“. Tačiau esame linkę į tokius pasakymus žiūrėti pro pirštus ir laikyti juos paprasčiausiais prietarais. O kaip yra iš tiesų? Ką apie tai sako mokslininkai? Ar tikrai atsikratę neigiamų minčių ir pykčio galime išsigydyti vėžį? Į klausimą, ar tiesa, kad visos ligos kyla…