Kaip išmokyti vaiką nemeluoti. Išmintingų tėvų patarimai

Vaikai pradeda sąmoningai meluoti maždaug nuo 8 metų amžiaus. Iki šio amžiaus jie gali sakyti netiesą, bet to negalima vadinti melu. Vaikai iki 8 metų dar nesupranta, kur yra melas, kur apgaulė, kur išmonė, o kur – tiesa. Jie gali kažką sugalvoti savo vaikiškos fantazijos ribose, bet niekada nesugalvos sąmoningos apgaulės.

Ką daryti, jei vaikas ėmė sakyti netiesą apie pažymius mokykloje, santykius su bendraamžiais ar kitais svarbiais klausimais? Kad vaikas neužaugtų melagiu, jį reikia atpratinti apgaudinėti tėvus. Kaip tai daryti jums pataria patyrusi psichologė K. Diomina.

KODĖL VAIKAS SAKO NETIESĄ?

Pirmiausia reikia išsiaiškinti priežastis, kodėl vaikas meluoja.

Dažniausiai vaikai meluoja stengdamiesi išvengti tėvų bausmės. Griežtas auklėjimas ir dideli reikalavimai vaikui priverčia jį pateisinti tėvų lūkesčius bet kokia kaina. Vaikas išsisukinėja pasakodamas apie pasiekimus mokykloje, kad tėvai nenusiviltų juo.

Antra priežastimi gali būti vaiko nepasitikėjimas mama ir tėčiu. Jei šeimoje šalti tarpusavio santykiai, tai vaikas, vengdamas tėvų klausimų, dažnai meluoja.

Taigi, kaip atpratinti vaiką meluoti?

BŪKITE PAVYZDŽIU VAIKUI

Niekada nemeluokite patys. Net „nedidelis“ melas neigiamai veikia vaiką. Pavyzdžiui, nekalta frazė „aš nupirksiu tau šokoladą, tik tu nieko nepasakok mamai!“ jau moko mažylį sakyti aplinkiniams netiesą.

PAAIŠKINKITE VAIKUI, KODĖL LABAI SVARBU SAKYTI TIESĄ

Perskaitykite mažyliui pamokančią pasaką apie tai, kuo gali pavirsti „mažas“ melas. Tam puikiai tinka ir tautosaka.

NEVERSKITE VAIKO PASAKOTI TO, KO JIS NENORI

Kartais vaikams sunku iškart papasakoti apie savo elgesį ar incidentą mokykloje. Geriau „nespausti“ vaiko klausimais, jeigu matosi, kad jis nenori dalintis paslaptimi. Jis papasakos viską vėliau, kai bus tam pasiruošęs. Bandant primygtinai išsiaiškinti, vaikas eilinį kartą pameluos.

IŠSIAIŠKINKITE MELĄ „LENGVAI“

Jei vaiką „pagavote“ meluojant, nekelkite isterijos. Taip pat nereikia vaikui priekaištauti, kad jis pasakė netiesą. Geriau išsiaiškinti pasakant „ tu įsitikinęs, kad viskas buvo taip, kaip tu pasakoji?“ arba „ kažkodėl abejoju, kad tu gavai 10 iš matematikos“. Vaikas supras, kad jūs jau žinote tiesą ir toliau neregs melo voratinklio.

NEBAUSKITE VAIKO

Negalima vaikui priekaištauti, kad jis apgaudinėjo. Būtina paprastai paaiškinti, kodėl taip daryti negalima ir išklausyti vaiko pasižadėjimą sakyti tiktai tiesą. Šaukimas ar bausmės tik atitolins vaiką nuo jūsų.

DAŽNIAU ATVIRAI KALBĖKITE SU VAIKU

Pavyzdžiui, jei vaikas nenori eiti į mokyklą, pakalbėkite su juo ir sužinokite konkrečią priežastį. Neverskite vaiko išgalvoti melagingus atsakymus, kaip „man skaudą galvą, aš turiu temperatūros“.

STEBĖKITE, KAD VAIKAS NETAPTŲ PATALOGINIU MELAGIU

Tai jau būtų rimtas psichikos ir elgesio sutrikimas. Kreipkitės į specialistus, jeigu 12-14 metų vaikas pastoviai meluoja ir to nepripažįsta.Naujienos iš interneto


NAUJAUSI

Išauklėti ryškią asmenybę

Kiekviename iš mūsų slypi koks nors talentas, nepakartojami sugebėjimai ir polinkiai, tačiau ne visiems pasiseka juos išplėtoti. Kaip padėti vaikui atskleisti įgimtą potencialą? Yra penkios taisyklės, kurios duos startą vaiko asmenybės atsiskleidimui. Skatinkite nestandartinį mąstymą Kol vaikas dar visai mažas, kiekvienas jo žodis ir poelgis kelia tėvams susižavėjimą - jis…

Kaip teisingai elgtis su egoistais

Visi esame didesni ar mažesni egoistai. Adekvati savimeilė, savivertė ir pasitikėjimas savimi - labai svarbūs dalykai gyvenime, tačiau egzistuoja riba, kurią peržengęs žmogus pavirsta egocentrišku, į visus iš aukšto žvelgiančiu, save įsimylėjusiu savanaudžiu. Pavyzdžiui, kai kurie bando priversti aplinkinius patikėti, kad jo požiūris yra geriausias ir teisingiausias. Kiti valandų valandas…

Nepasiduok

Visi nori, kad būtų gerai. Tačiau gerai kažkodėl ne visiems. Ir žmogus visai neblogas, ir kitiems nekiaulina, o gyvenimas be prošvaisčių. Gal dar ne visai katastrofa, bet viskas juda link to. O pasitaiko, kad žmogus vidutinis, pilkas, menkiau apdovanotas protu ir išvaizda, talento nė su žiburiu nerasi ir tai labai…

Ar tiesa, kad visų ligų šaltinis – negatyvus mąstymas?

Originalas Sakoma, kad visos ligos kyla „nuo nervų“. Tačiau esame linkę į tokius pasakymus žiūrėti pro pirštus ir laikyti juos paprasčiausiais prietarais. O kaip yra iš tiesų? Ką apie tai sako mokslininkai? Ar tikrai atsikratę neigiamų minčių ir pykčio galime išsigydyti vėžį? Į klausimą, ar tiesa, kad visos ligos kyla…

Esi bloga mama, jeigu…

Jeigu skaitai šį straipsnį, vadinasi, bent kartą buvai suabejojusi, ar atitinki užimamas mamos pareigas. Tačiau apsieisime be ilgų įžangų. Taigi, tu esi bloga mama, jeigu: 1. Lauki, kad vaikas pradės realizuoti tavo ambicijas. Tu netapai gimnaste - tegu dukra tampa, ir nesvarbu, kad neturi fizinių duomenų ir apskritai jai norisi…