Kaip juos valdyti? Su valdžia susiję tėvų mitai

Pirmasis mitas. Valdžia žaloja ir gniuždo vaiką, dėl to ji yra blogis. Valdžia žaloja, kai naudojama ne vaiko interesų labui ir tėvai patys to nesuvokia. Jeigu valdžia naudojama sąmoningai, protingai, joje nėra nieko blogo. Blogai, kai vaikomės savų interesų, o vaikui sakome, kad tai naudinga būtent jam. Ypač kenksminga su pažeminimais susijusi valdžia. Nėra vaikui didesnės nelaimės, nei savo orumo praradimas. Žmogus tampa nejautrus pažeminimams. Skirtumas tarp valdžios ir prievartos – taikydami vaikui prievartą, mes uždraudžiame vaikui jausti ir būti gyvu žmogumi.

Antrasis mitas – vaikui reikalinga tik laisvė. Tačiau ne mažiau svarbūs vaikui ir rėmai, leistinumo ribos, kurių dėka jis gali jaustis saugesnis ir suvokia, jog gyvenime egzistuoja ribos.

Trečiasis mitas – valdžia reikalinga vaikų auklėjimui ir tam, kad juos pakeistume, patobulintume. Taip, žinoma, vaikus-asmenybes auklėti yra žymiai sunkiau negu paklusnius savo valios neturinčius objektus.

Ketvirtasis mitas – vaikai turi būti paklusnūs, su džiaugsmu reaguoti į mūsų draudimus. Be jokios abejonės vaikas turi mokėti klausyti, tačiau to negana, jis turi turėti ir nepaklusnumo patirtį. Labai svarbu mokėti derėtis, susitarti, būti lyderiu.

Penktasis mitas – bauginti ir gėdinti vaikus naudinga, kadangi tai greitas ir efektyvus metodas priversti klausyti. Kiekvienas žmogus turi savų mygtukų, kuriuos spaudinėja manipuliatorius. Manipuliacijos – kaip tik tai, ką galima daryti greitai ir efektyviai.

Šeštasis mitas – vaikai neturi nieko reikalauti iš tėvų. Vaikai – tai visam gyvenimui. Nors kai kurie tėvai vis laukia, kada jie užaugs ir pradės grąžinti „skolas“.

Septintasis mitas – vaikai skolingi tėvams jau už patį savo gimimo ir auklėjimo faktą. Kartais vaikai mums taip ir atrėžia, kad neprašė, kad mes juos gimdytume. Ir tai tiesa. Be to, tėvams svarbu žinoti, kad vaikai pajėgūs grąžinti tiek, kiek patys iš mūsų gavo.

Tai ko gi reikia vaikams? Jiems reikalinga ne laiminga, o kokybiška vaikystė, o tai ne visada reiškia nesibaigiančią ir beribę laimę. Vaiko vystymuisi tokios laimės visiškai nereikia, jam reikalinga reali įvairiapusiška patirtis, dėl to neverta saugoti atžalos nuo pergyvenimų. Svarbu ne atriboti, ne atitverti. Svarbu, kad vaikas turėtų žmogų, su kuriuo kartu galėtų pergyventi.

Laimė – tai kada tave pastebi. Kai pastebi būtent tave.

b17Naujienos iš interneto


NAUJAUSI

Atpirkimo ožio kasdienybė

Originalas Ožių būna įvairių: baltų, juodų, ilgais ir trumpesniais ragais, jaunų, senų, prižiūrėtų ir apleistų. Tiesa, dar būna Atpirkimo Ožių. Pastarieji „ganosi“ kone kiekvienoje organizacijoje. Toks ožys kasdien ateina anksčiau už visus, kasdien jaučiasi vargšas ir išnaudojamas, kasdien tipena į darbą drebėdamas, kad štai, kiti jį ims ir išnaudos. Be…

Spręskite problemas be konfliktų

Originalas Skyrybos visada reikalauja daug jėgų, kantrybės ir nervų. Jeigu iš pradžių buvote nusiteikę išsiskirti gražiuoju, dažnai šis nusiteikimas laikui bėgant išgaruoja. Erzina sutuoktinio nuotaikos ir elgesys, susierzinimas greitai perauga į priešiškumą ir pykčio priepuolius. Kaip to išvengti? Kaip išsiskirti taip, kad nereikėtų slapta “dalintis” daiktų ir viso užgyvento turto?…

Idealios profesijos intravertams

Originalas Jeigu kalbėjimas viešumoje jums reiškia stresą ir paniką, o susitikimai su klientais sukelia depresiją, nenusiminkite ir nebandykite pakeisti savo prigimties. Kitaip būsite nelaimingi visą gyvenimą. Verčiau jau pasirinkti veiklos sritį pagal savo temperamentą. Intravertams geriausiai tinka tokie darbai, kurie nesusiję su tiesioginiu bendravimu su žmonėmis, nesibaigiančiais telefonų skambučiais ir…

Kaip išmokyti vaiką teisingai reaguoti į savo klaidas

Originalas Seniai žinoma, kad nuo tėvų elgesio priklauso, ar vaikas bus sėkmingas ir sugebės nuolat siekti įvairių laimėjimų, ar ne. Tėvai, norintys skatinti vaiką vystytis, būna linkę nuolat girti savo mažylius. Deja, ne visi pagyrimai padeda vaikui stengtis. JAV psichologė Carol Dweck eksperimentais nustatė, kad vaikų niekada negalima girti už…

Vyrai moteriškėja dėl moterų

Originalas Ji – daug pasiekusi verslininkė. Jis augina vaikus, tvarko namus, ruošia valgyti ir dėl karjeros nesuka galvos. Ar tokia šeima gali būti laiminga? Psichoterapeutė Lina Vėželienė įsitikinusi – net ir pats garbingiausias postas moteriai laimės nesuteiks. Ji kankinsis nesuprasdama, kodėl būdama tokia protinga ir daug pasiekusi, turi gyventi su…