Kaip priimti svarbius sprendimus?

Kiekvieną dieną priimame dešimtis sprendimų ir išsprendžiame daugybę smulkių problemų. Tokie klausimai kaip „Ką pagaminti vakarienei?“, „Kokius užsidėti batelius?“ ar „Kokia spalva nusilakuoti nagus?“, žinoma, nereikalauja ypatingo dėmesio. Net jei apsiausite ne tuos batelius, vargu ar tai pakeis visą jūsų gyvenimą.

Tačiau kartas nuo karto gyvenimas įstumia mus į situacijas, kai turime priimti išties labai svarbius sprendimus. Ir štai jūs atsidūrėte kryžkelėje. Nuo jūsų padaryto sprendimo priklausys tolimesnis gyvenimas, o gal ir artimų žmonių likimas. Kaipgi nesuklysti ir priimti išties išmintingą, teisingą sprendimą?

Panagrinėkime kelis būdus, kurie padės spręsti sąmoningai, o taip pat gerai apgalvoti, kas vyksta, nesiimant skubotų veiksmų.

Iškilo problema? Permiegokite su ja. Kad ir kokia ji bebūtų, pasistenkite nustatyti jos sprendimui tokį terminą, kad turėtumėte galimybę su ja „permiegoti“. Taip, taip, tiesiogine prasme. Nepriimkite sprendimų vakarais. Psichologai tvirtina, kad jeigu priimsime svarbų sprendimą vėliau nei 7 valandą vakaro, jis gali būti klaidingas, kadangi šiuo paros metu smegenys suvokia situacijas pilkesniais tonais. Mes linkę viską perdėti ir komplikuoti, prisigalvoti nebūtų dalykų.

Atidėkite apmąstymus rytui ir gerai pailsėkite. Pabudę ryte viską regėsite visiškai kitomis spalvomis, mintys bus aiškesnės, įvykius vertinti galėsite kur kas toliaregiškiau, nuotaika bus žvalesnė ir pozityvesnė. Sprendimas, atėjęs į šviežią galvą, bus žymiai sėkmingesnis.

Emocijoms čia ne vieta. Pasistenkite nesinervinti, mąstydami apie problemą. Svarbiuose reikaluose emocijos ne pačios geriausios pagalbininkės. Nepasiduokite staigiems šio momento impulsams ir nepriimkite sprendimo, jeigu esate pačiame jausmų apogėjuje. Jeigu nesiseka atgauti pusiausvyros, atidėkite sprendimą. Grįškite prie jos ramesnėje aplinkoje, kai būsite labiau atsipalaidavę, atidėję į šalį nereikalingus pergyvenimus. Pasistenkite maksimaliai atvėsinti protą ir vadovautis būtent juo bei intuicija, o ne širdies pergyvenimais.

Patarimai. Pasitarkite su artimaisiais. Kreiptis, savaime aišku, reikia į tuos, kuo seniai pasitikite ir kuriais pasikliaujate. Galbūt žmogus iš šalies padės jums pažvelgti į problemą kitu aspektu, kurio anksčiau nematėte. Neverta spręsti svarbios problemos kolektyviai. Išanalizuokite visas išgirstas alternatyvias nuomones ir pasidarykite savo išvadas („Mes pasitarėme ir aš nutariau“). Svarbiausia – neleiskite, kad kas nors nuspręstų už jus. Jeigu problema iškilo jums, tai ir atsakomybė už jos sprendimą tenka taip pat jums. Kartais kitų nuomonė leidžia pažvelgti į problemą objektyviau, ir tai padeda priimti sprendimą.

Būkite pasiruošę. Apgalvokite visas įmanomas situacijos sprendimo baigtis. Įsivaizduokite, kas atsitiks, kai priimsite štai šį arba štai tą sprendimą. Išanalizuokite kokiame variante daugiausia pliusų ir kiek dideli minusai. Įsiklausykite į intuiciją ir nesiginčykite su sąžine. Įvertinkite visus „už“ ir „prieš“ be jokio gudravimo ir sukčiavimo, tiesiai ir sąžiningai. Prasukite mintyse visus įmanomus problemos plėtojimosi variantus, pasiruoškite kiekvienam iš jų morališkai ir tada sprendimą priimti bus nepalyginamai lengviau, kad ir koks jis bebūtų.

Ne spėliokite, o spręskite. Nepalikite problemos sprendimo likimo ar atsitiktinumo valiai. Kvaila pasikliauti laimingu atsitiktinumu ar savaitės horoskopu, sprendžiant svarbius klausimus. Turite būti atsakingas žmogus, pagalvokite, kokia bus jūsų reputacija, jei patys nepriimsite savų sprendimų. Ar verta tokiu atveju tikėtis aplinkinių pagarbos?

Pasakyti „Palieku viską, kaip yra, tegu laikas sudėlioja viską į lentynėle“ – irgi sprendimas. Svarbiausia – neslėpti galvos į smėlį ir neišsisukinėti nuo sprendimų.

Reikia sugebėti ne tik pasirinkti, bet ir korektiškai pagrįsti savo sprendimą – kodėl padarėte būtent tokią, o ne kitokią išvadą. Tada, nepriklausomai nuo problemos sprendimo rezultato, bet kokiu atveju jūsų pagrįstas, motyvuotas ir tvirtas sprendimas sukels aplinkiniams pagarbą.

vitamargNaujienos iš interneto


NAUJAUSI

Atpirkimo ožio kasdienybė

Originalas Ožių būna įvairių: baltų, juodų, ilgais ir trumpesniais ragais, jaunų, senų, prižiūrėtų ir apleistų. Tiesa, dar būna Atpirkimo Ožių. Pastarieji „ganosi“ kone kiekvienoje organizacijoje. Toks ožys kasdien ateina anksčiau už visus, kasdien jaučiasi vargšas ir išnaudojamas, kasdien tipena į darbą drebėdamas, kad štai, kiti jį ims ir išnaudos. Be…

Spręskite problemas be konfliktų

Originalas Skyrybos visada reikalauja daug jėgų, kantrybės ir nervų. Jeigu iš pradžių buvote nusiteikę išsiskirti gražiuoju, dažnai šis nusiteikimas laikui bėgant išgaruoja. Erzina sutuoktinio nuotaikos ir elgesys, susierzinimas greitai perauga į priešiškumą ir pykčio priepuolius. Kaip to išvengti? Kaip išsiskirti taip, kad nereikėtų slapta “dalintis” daiktų ir viso užgyvento turto?…

Idealios profesijos intravertams

Originalas Jeigu kalbėjimas viešumoje jums reiškia stresą ir paniką, o susitikimai su klientais sukelia depresiją, nenusiminkite ir nebandykite pakeisti savo prigimties. Kitaip būsite nelaimingi visą gyvenimą. Verčiau jau pasirinkti veiklos sritį pagal savo temperamentą. Intravertams geriausiai tinka tokie darbai, kurie nesusiję su tiesioginiu bendravimu su žmonėmis, nesibaigiančiais telefonų skambučiais ir…

Kaip išmokyti vaiką teisingai reaguoti į savo klaidas

Originalas Seniai žinoma, kad nuo tėvų elgesio priklauso, ar vaikas bus sėkmingas ir sugebės nuolat siekti įvairių laimėjimų, ar ne. Tėvai, norintys skatinti vaiką vystytis, būna linkę nuolat girti savo mažylius. Deja, ne visi pagyrimai padeda vaikui stengtis. JAV psichologė Carol Dweck eksperimentais nustatė, kad vaikų niekada negalima girti už…

Vyrai moteriškėja dėl moterų

Originalas Ji – daug pasiekusi verslininkė. Jis augina vaikus, tvarko namus, ruošia valgyti ir dėl karjeros nesuka galvos. Ar tokia šeima gali būti laiminga? Psichoterapeutė Lina Vėželienė įsitikinusi – net ir pats garbingiausias postas moteriai laimės nesuteiks. Ji kankinsis nesuprasdama, kodėl būdama tokia protinga ir daug pasiekusi, turi gyventi su…