Kaip tėvai “suėda” vaikų gyvenimą

Vienas literatūros herojus sakė: “aš nors ir paprastas žmogus, tačiau suprantu, kad ėsti svetimą gyvenimą negerai”. Gaila, ne visi tai supranta. Šis išsireiškimas – “ėsti gyvenimą”, “man gyvenimą suėdė” – taikytinas jau suaugusių vaikų tėvams, kurie nepaleidžia savo atžalų ir verčia jas save aptarnauti. Dažnai netgi ne materialiai. Vaikas verčiamas aptarnauti emociškai. Gyventi tėvų gyvenimą, o ne savo.

Senovėje kaimuose buvo priimta atskirti užaugusius vaikus. Jiems išskirdavo žemės sklypą, padėdavo pasistatyti nuosavą trobą. Taip elgėsi normalūs tėvai, jei tik, žinoma, turėjo tokią galimybę. O kai kurie tėvai vaikų nepaleisdavo. Trukdė jiems tuoktis, ištekėti. Taip elgtis buvo labai naudinga. Užaugęs vaikas – nemokama darbo jėga ūkyje, nemokamas samdinys. Ir apie tokius tėvus sakydavo, kad jie suėdė vaikams gyvenimą. Savo gyvenimą nugyveno, o dabar gyvena svetimą – savo vaikų gyvenimą. Naudodami suaugusius vaikus, sūnus ir dukteris, kaip vergus.

Tai ne kas kita, kai viena iš psichologinio vampyrizmo rūšių. Tėvai naudojasi vaiko resursais ir stengiasi išlaikyti jį greta savęs visais įmanomais būdais: emociškai šantažuodami savo ligomis, grasindami numirti, kartais pasinaudoja finansiniais, materialiniais svertais.

Ir griauna visus santykius su kitais žmonėmis, kuriuos suaugęs vaikas bando užmegzti. Kritikuoja potencialų partnerį, intriguoja, šmeižia, kelia isterijas ir scenas. Gali palaipsniui paversti sūnų ar dukrą alkoholikais.

Ir žvelgiant iš šalies, atrodo, kad vargšai nelaimingi tėveliai kankinasi su nevykėliu girtuokliu vaiku. Visi jų gailisi. Užjaučia.

O būna ir visiškai neužmaskuotas vartojimas, kai tėvai gyvena vaiko sąskaita, reikalauja ar išvilioja pinigų savo išlaikymui. Jeigu pinigų negana, gali panaudoti suaugusį vaiką kaip nemokamą darbo jėgą. Pavyzdžiui, sode labai daug darbo atsiras. Automobiliu mamą reikia pavežioti, tvarkant reikalus. Remontą namuose padaryti. Darbo begalė, tik netingėk!

Vieną žinomą aktorę žiauriai sumušė jos suaugęs sūnus alkoholikas. Pasipiktinusi visuomenė ir žiniasklaida pasmerkė girtuoklį, tačiau artimiau šeimą pažinoję žmonės kalbėjo, jog ta vargšelė buvo tikra tironė. Kontroliavo vaiką nuo kūdikystės. Neleido jam nei draugauti, nei šeimos kurti. Rezultatas: dar vaikystėje sulaužytas vergas įprato gerti, motinai tai labiau patiko, nei sūnaus vedybos ir išėjimas. Galiausiai vergas pakėlė maištą. Tačiau tuo metu jis jau buvo beviltiškas alkoholikas su visiškai suirusiam psichika.

Tokie tėvai pratęsia savo amžių vaikų gyvenimų sąskaita. Taip jau pasitaiko, kaip nebūtų gaila. Ir baigiasi viskas labai liūdnai. Tėvų nenoras paleisti suaugusio vaiko, žiauri potencialių žentų ar marčių kritika, nesibaigiantis šantažas savo sveikata ar pinigais, skandalai ir reikalavimai, nepagarba, asmeninės erdvės pažeidimai, žeminimas – visa tai “ėdamo gyvenimo” požymiai.

Kaip taisyklė, nelaimingi vergai miršta anksčiau už tėvus – juk jų gyvenimus suėdė.

Ir dėl to būtina nusibrėžti ribas ir pasitraukti kuo toliau nuo tokių tėvelių, kol dar ne vėlu. Ir pasirinkti teisingą bendravimo strategiją – tai pasiekiama per didelę krizę, tačiau kartais visgi pavyksta išsaugoti šiokius tokius santykius ir priversti tėvus atsikvošėti.

Tačiau dažniausiai vienintelis išsigelbėjimas – bėgti nuo jų kuo toliau.

ŠaltinisNaujienos iš interneto


NAUJAUSI

Išauklėti ryškią asmenybę

Kiekviename iš mūsų slypi koks nors talentas, nepakartojami sugebėjimai ir polinkiai, tačiau ne visiems pasiseka juos išplėtoti. Kaip padėti vaikui atskleisti įgimtą potencialą? Yra penkios taisyklės, kurios duos startą vaiko asmenybės atsiskleidimui. Skatinkite nestandartinį mąstymą Kol vaikas dar visai mažas, kiekvienas jo žodis ir poelgis kelia tėvams susižavėjimą - jis…

Kaip teisingai elgtis su egoistais

Visi esame didesni ar mažesni egoistai. Adekvati savimeilė, savivertė ir pasitikėjimas savimi - labai svarbūs dalykai gyvenime, tačiau egzistuoja riba, kurią peržengęs žmogus pavirsta egocentrišku, į visus iš aukšto žvelgiančiu, save įsimylėjusiu savanaudžiu. Pavyzdžiui, kai kurie bando priversti aplinkinius patikėti, kad jo požiūris yra geriausias ir teisingiausias. Kiti valandų valandas…

Nepasiduok

Visi nori, kad būtų gerai. Tačiau gerai kažkodėl ne visiems. Ir žmogus visai neblogas, ir kitiems nekiaulina, o gyvenimas be prošvaisčių. Gal dar ne visai katastrofa, bet viskas juda link to. O pasitaiko, kad žmogus vidutinis, pilkas, menkiau apdovanotas protu ir išvaizda, talento nė su žiburiu nerasi ir tai labai…

Ar tiesa, kad visų ligų šaltinis – negatyvus mąstymas?

Originalas Sakoma, kad visos ligos kyla „nuo nervų“. Tačiau esame linkę į tokius pasakymus žiūrėti pro pirštus ir laikyti juos paprasčiausiais prietarais. O kaip yra iš tiesų? Ką apie tai sako mokslininkai? Ar tikrai atsikratę neigiamų minčių ir pykčio galime išsigydyti vėžį? Į klausimą, ar tiesa, kad visos ligos kyla…

Esi bloga mama, jeigu…

Jeigu skaitai šį straipsnį, vadinasi, bent kartą buvai suabejojusi, ar atitinki užimamas mamos pareigas. Tačiau apsieisime be ilgų įžangų. Taigi, tu esi bloga mama, jeigu: 1. Lauki, kad vaikas pradės realizuoti tavo ambicijas. Tu netapai gimnaste - tegu dukra tampa, ir nesvarbu, kad neturi fizinių duomenų ir apskritai jai norisi…