Kam jums santykiai?

Santykių sutrikimai ir nemalonūs jausmai, kurie dėl to kyla – viena labiausiai paplitusių priežasčių, dėl kurių žmonės kreipiasi į psichologus. Pyktis, skausmas, nuoskauda, nusivylimas, vienatvė, baimė… Niekas neateina į mano kabinetą, kad papasakotų, kaip jam puikiai sekasi gyvenimas, kaip maloniai ir džiugiai jaučiasi. Mūsų kultūroje apskritai nepriimta dalintis istorijomis apie laimingą meilę. Kodėl taip yra? Kam apskritai du suaugę žmonės vienijasi į poras?

Pabandykime įsivaizduoti, kaip galėtų atrodyti tokia istorija.

Vyras ir moteris gimė gerose šeimose, juos auklėjo mylintys tėvai. Paskui išėjo į žmones, prasidėjo naujas, savarankiškas gyvenimas, susirado mėgstamus užsiėmimus. Būdami dvasiškai brandūs, sutiko vienas kitą, pamilo, susituokė, susilaukė vaikų. Visus nesutarimus sprendė prie puodelio arbatos. Keliavo, statėsi namą, priimdavo namuose svečius. Ir viskas jiems buvo gerai.

Jeigu iki galo perskaitėte šią istoriją ir nė karto nepagalvojote “Fui, kokia nuobodybė!”, reiškia, esate pasirengę sveikiems santykiams.

O jeigu jums “tikroji meilė” vis dar kraujas, ašaros, aistros, kančios ir kova su kliūtimis, reiškia, labai greitai sulauksiu jūsų savo kabinete.

Kodėl aš, būdama psichologe, kalbu tokius keistus dalykus?

Pradėsiu iš tolo. Iš pradžių žmonija, kaip biologinė rūšis, buvo labai pažeidžiama. Visi tie Homo ir kitokie Sapiensai neturėjo aštrių nagų ir dantų, jie nepasižymėjo greitu bėgimu ir didele kūno mase. Dėl to telkėsi į grupes. Paskui į bendrijas. Paskui į kitokias bendruomenes. Taip buvo lengviau išgyventi. Kuo platesnė giminė, kuo tvirtesni ryšiai, tuo daugiau maisto ir apsaugos galėjo gauti kiekvienas giminės narys. Už šitą gėrį tekdavo daug ką iškęsti, laikytis taisyklių, atitikti reikalavimus.

Šiandien situacija visai kita. Kad galėtų išgyventi, suaugusiam žmogui kitas suaugęs žmogus nereikalingas. Suaugęs ir brandus vyriškis pats užsidirba gyvenimui, išsilygina marškinius, susiranda maisto ir sekso. Suaugusi ir subrendusi moteris pati užsidirba pinigų, suorganizuoja padangų keitimo procesą, užsitikrina sau poilsį ir draugišką kompaniją.

Gaunasi, kad du suaugę ir subrendę žmonės vienijasi į poras ne dėl išgyvenimo.

Galbūt jie tai daro, kad palengvintų buitį? Irgi ne. Tai labai klastinga klaida. Patirtis rodo, kad suaugusiam ir savarankiškam žmogui žymiai patogiau gyventi vienam. Ir lengviau. Nereikia dalintis pinigais ir būstu, atsižvelgti į kito žmogaus skonį, poreikius. Nereikia atsiskaitinėti, kur susiruošei eiti, kada sugrįši ir ką tu čia pridirbai?

Ne, mano mielieji, nepamanykite, kad esu santykių priešininkė. Esu labai didelė jų šalininkė. Tik man patinka būti pačia savimi ir matyti sveikus žmonių santykius, man patinka matyti laimingas poras. Ir tokių porų esama.

Visiems, be jokios abejonės, norisi gerų, džiaugsmą keliančių ir laimingų santykių. Šiuo tikslu brūkštelėjau du sąrašus.

Pirmasis. Nesveiki ir destruktyvūs santykiai

  • Traumos. Žmogus dažniausiai netgi visiškai nesąmoningai pasirenka sau tokį partnerį, su kuriuo gali padirbėti su iš vaikystės atsineštomis traumomis ir paveldėtais šeimyniniais scenarijais;
  • Santuoka – kaip būdas ir priemonė subręsti, suaugti. Partneris reikalingas tam, kad “pabėgtum” nuo tėvų, kažką įrodytum sau pačiam ar aplinkiniams;
  • Santuoka “todėl, kad jau laikas tuoktis, o ir šitas žmogus lyg ir visai neblogas”;
  • Prisiklijavimas prie partnerio kaip būdas išvengti atsakomybės už savo gyvenimą ir augimą, tobulėjimą: “ateis nuostabus princas ir išgelbės mane nuo tos įkyrėjusios nykios kasdienybės”.

Antrasis. Sveiki santykiai

  • Būsena, kai jums visko pakanka. Pakankamai savarankiškas, pakankamai atsakingas, pakankamai patenkintas gyvenimu;
  • Pilnatvė. Susiklosčiusios vertybės, aiškūs tikslai, žmogus puikiai pats save žino ir pažįsta;
  • Sugebėjimas matyti kitą žmogų tokiu, koks jis yra, be pastangų jį perdaryti, pakeisti, perauklėti. Pagarba savai ir svetimai asmeninei erdvei. Sugebėjimas atlikti lygiaverčius mainus.

Trumpiau tariant, sveiki santykiai prasideda ne tada, kai susitinka dvi “puselės”, o kai vienas kitą sutinka du pilnaverčiai, vientisi, subrendę žmonės.

ŠaltinisNaujienos iš interneto


NAUJAUSI

Išauklėti ryškią asmenybę

Kiekviename iš mūsų slypi koks nors talentas, nepakartojami sugebėjimai ir polinkiai, tačiau ne visiems pasiseka juos išplėtoti. Kaip padėti vaikui atskleisti įgimtą potencialą? Yra penkios taisyklės, kurios duos startą vaiko asmenybės atsiskleidimui. Skatinkite nestandartinį mąstymą Kol vaikas dar visai mažas, kiekvienas jo žodis ir poelgis kelia tėvams susižavėjimą - jis…

Kaip teisingai elgtis su egoistais

Visi esame didesni ar mažesni egoistai. Adekvati savimeilė, savivertė ir pasitikėjimas savimi - labai svarbūs dalykai gyvenime, tačiau egzistuoja riba, kurią peržengęs žmogus pavirsta egocentrišku, į visus iš aukšto žvelgiančiu, save įsimylėjusiu savanaudžiu. Pavyzdžiui, kai kurie bando priversti aplinkinius patikėti, kad jo požiūris yra geriausias ir teisingiausias. Kiti valandų valandas…

Nepasiduok

Visi nori, kad būtų gerai. Tačiau gerai kažkodėl ne visiems. Ir žmogus visai neblogas, ir kitiems nekiaulina, o gyvenimas be prošvaisčių. Gal dar ne visai katastrofa, bet viskas juda link to. O pasitaiko, kad žmogus vidutinis, pilkas, menkiau apdovanotas protu ir išvaizda, talento nė su žiburiu nerasi ir tai labai…

Ar tiesa, kad visų ligų šaltinis – negatyvus mąstymas?

Originalas Sakoma, kad visos ligos kyla „nuo nervų“. Tačiau esame linkę į tokius pasakymus žiūrėti pro pirštus ir laikyti juos paprasčiausiais prietarais. O kaip yra iš tiesų? Ką apie tai sako mokslininkai? Ar tikrai atsikratę neigiamų minčių ir pykčio galime išsigydyti vėžį? Į klausimą, ar tiesa, kad visos ligos kyla…

Esi bloga mama, jeigu…

Jeigu skaitai šį straipsnį, vadinasi, bent kartą buvai suabejojusi, ar atitinki užimamas mamos pareigas. Tačiau apsieisime be ilgų įžangų. Taigi, tu esi bloga mama, jeigu: 1. Lauki, kad vaikas pradės realizuoti tavo ambicijas. Tu netapai gimnaste - tegu dukra tampa, ir nesvarbu, kad neturi fizinių duomenų ir apskritai jai norisi…