Kodėl negaliu be kito žmogaus?

Tarpusavio santykiai visada turi konkrečią struktūrą, ir ji tiesiogiai priklauso nuo konkretaus žmogaus elgesio programų. Kitaip sakant, santykiai plėtojasi pagal konkretų scenarijų. Egzistuoja keli santykių modeliai, vienas iš kurių – susiliejimas.

Susiliejimas – pakankamai dažnas reiškinys, visiems mums tikriausiai teko jį pajausti. Ryškiausias pavyzdys – jaunos, ką tik susituokusios poros, arba mamos ir mažylio elgesys. Kalbant dominuoja žodelis „mes“: „mes pavalgėme“, „mes neišsimiegojome“, „mes – viena visuma“, „mes mylime vienas kitą“. Santykiams besiplėtojant arba vaikui augant, susiliejimą ir simbiozę pakeičia atsidalinimas, separacija.

Mažyliai pradeda pamažu atsidalinti nuo mamos. Jie gali užsiimti aplinkinio pasaulio tyrinėjimu, tačiau periodiškai atbėga pas mamą, pasitikrinti, ar ji tebėra vietoje. Vaikui formuojasi suvokimas, kad jeigu jis nemato objekto – tai dar nereiškia, kad objektas neegzistuoja. Tai labai svarbus psichologinis faktorius.

Sutuoktinių porose santykiai vystosi šitokiu būdu: pirminė euforija išsisklaido ir partneriai gauna galimybę pažvelgti vienas į kitą kaip į atskirus objektus, neretai tai nutinka pirmą kartą per visą pažinties laiką. Šiais momentais pasitaiko ir nusivylimų, ir išsiskyrimų. Gali pasirodyti, kad žmogus „pasikeitė“, tačiau taip nėra, savaime suprantama.

Psichika veikia tokiu būdu, kad kol ji susiliejusi su kitu žmogumi, tai to kito paprasčiausiai nėra. Jeigu ši fazė plėtojasi pozityviu būdu, santykiuose atsiranda artumo jausmas. Kai žmonės artimi – jie netampa vienas kito „puselėmis“, jie lieka atskiri, turi savus požiūrius, troškimus, interesus. O būti kartu – sąmoningas pasirinkimas.

Tačiau yra ir destruktyvus, patologiškas susiliejimas. Tokiuose neurotiškuose santykiuose nėra nei kito žmogaus, nei savęs. Žmogus pririštas prie kito žmogaus ir jaučia didžiulę baimę, kad kitas jį gali dėl kažkokios priežasties palikti. Viduje – tuštuma, „manęs tarsi nėra“. Kad nepradingtum galutinai, reikalingas kitas, mūsų nuomone, turintis daugiau resursų ir sugebantis padovanoti mums reikalingas vertybes ir gėrybes. Baimė būti paliktam, pamestam tokia didelė, kad žmogus susikuria apsauginį mechanizmą – totalinę kontrolę.

Didžiausia iliuzija, jog žmogus įsitikinęs, kad kontrolė padės išvengti bėdų, ir dar daugiau – kad jis pajėgus viską kontroliuoti ir būti atsakingu už viską, kas vyksta. Paliktumo jausmas toks nepakeliamas, kad žmonės pasirengę viskam, kad tik išsaugotų santykius.

Neurotiško susiliejimo pagrindą sudaro idėja, jog pasaulis nesaugus, grėsmingas, dėl to reikia susilieti, tapti viena visuma su kitu žmogumi, kadangi vienas neatsilaikysiu. Iš kur tokia idėja? Iš vaikystės. Pirmaisiais dviem gyvenimo metais tokie santykiai patys svarbiausi. Vaikas prisirišęs prie mamos, ji jam teikia saugumo jausmą. Jeigu šiame etape pasitaiko traumuojanti situacija, kuri suformuoja įsitikinimą, jog gyvybiškai svarbi mama kažkur pradingo, atsiras baimė, jog artimas žmogus būtinai paliks. Tokia traumuojančia situacija gali tapti vaiko atidavimas į lopšelį, ilgalaikis išsiskyrimas ar tiesiog nepakankami kontaktai su mama, mamos kūnu. Arba sunkios gyvenimo sąlygos, kai tėvams sunku rūpintis vaikais ir skirti jiems pakankamai dėmesio. Kai žmogus suauga, ši baimė pasireiškia kaip neurotiškas nerimas dėl santykių.

Ką daryti? Kuo užpildyti vidinę tuštumą? Pirmiausiai reikia leisti sau jausti ir patirti emocijas, tada atsiranda pojūtis, kad viduje gyvena gyvas žmogus, gyvas Aš. Šis branduolys pradeda augti, plėstis, žmogus atsigręžia į save, pradeda atidžiau tyrinėti savo vidinį pasaulį: troškimus, jausmus, pojūčius. Per susipažinimą su savimi ateina suvokimas, kad iš tikrųjų galima tvarkytis su problemomis be kito žmogaus, galima gyventi savarankiškai, nesiramstant kitu, neįsikibus į kitą. Santykiuose su kitu, žmogus pagaliau pastebi pats save. Gyvenimas tampa įdomesnis, spalvingesnis. Suvokdamas savus troškimus ir interesus, žmogus palaipsniui atitolsta nuo savo prisirišimo objekto. Nerimas ir baimė būti paliktam sumažėja.

Gaila, bet gyvenimas neįmanomas be praradimų, ir jų vis dar bus. Kas prarasta, tas jau prarasta. Susitaikyti su šiuo faktu – reiškia, sugebėti žengti toliau į priekį.

ŠaltinisNaujienos iš interneto


NAUJAUSI

20 dalykų, kuriuos būtina padaryti, kol esate jauni

Originalas Vaikystėje laikas eina lėtai: atrodo, kad viskas dar priešaky, o gyvenimas bus amžinas. Ir kuo mes vyresni, tuo greičiau lekia savaitės, dienos, valandos… Daugelis iš mūsų tik bėgant metams suprantame, kaip svarbu priimti savo trūkumus, mylėti ir save, ir artimuosius, rinktis tai, kas daro mus laimingus, kovoti už tai,…

Džiaugsmas džiaugsmui nelygu, bet visada galime pasirinkti stipresnį

Originalas Sakoma, kad išankstinis džiaugsmas – gražiausias. Bet ar taip yra iš tikrųjų? Po tyrimų mokslininkai padarė išvadą: priklausomai nuo to, ko laukiame. Paradoksas, bet išankstinis džiaugsmas laikomas gražiausiu džiaugsmu apskritai. Tas laukimas būna stipresnis už patį malonų įvykį. Kita vertus, žmonėms būdingas nekantrumas. Mes nemėgstame laukti, nesvarbu, ar trokštame…

Ko neturi būti jūsų miegamajame

Originalas Tobula miego oazė reikalauja vos kelių nedidelių dalykų: miegamajame turėtų būti vėsu, tamsu ir tylu. Jame turėtumėte jaustis lyg užuovėjoje nuo viso pasaulio triukšmo ir beprotybės. Būtent dėl to į šį miegui skirtą kambarį nederėtų neštis tam tikrų dalykų, kurie ne tik neleis užmigti, bet ir nepadės gerai išsimiegoti,…

Byrančią santuoką išgelbėti padėjo vienas paprastas klausimas

Originalas Šeimyninis gyvenimas ne visuomet būna rožėmis klotas. Dažna pora išgyvena ne tik trumpalaikes, bet ir metų metus trunkančias santykių krizes. Tačiau dviejų žmonių noras būti kartu yra stipresnis už bet kokias negandas. Tuo įsitikino ir amerikiečių rašytojas Richardas Paulas Evansas (52 m.). Jis rado paprastą, tačiau veiksmingą būdą išgelbėti…

Kaip apsiginti nuo svetimo negatyvo

Empatija - tai sugebėjimas atpažinti kitų žmonių emocijas. Simpatija - tai užuojauta kitiems žmonėms. Dažnai "būti empatu" reiškia, jog sugeriate didžiąją aplinkinių žmonių skausmo ir kančių dalį. Ir tai gali paveikti jus labai negatyviai. Jeigu teko pabūti viename kambaryje su negatyviu žmogumi, turėtumėte prisiminti, kokia nuodinga gali būti jo skleidžiama…