Konfliktas – nuostabi santykių forma

Į žodį „konfliktas“ dauguma mūsų reaguojame negatyviai – įžvelgiame jame agresiją, peštynes, karus. Tačiau tai ne visai teisingas požiūris. Iš tikrųjų konfliktas išryškina tik vieną dalyką – neatitikimą. O tai labai svarbi kiekvienam žmogui informacija.

Konfliktas parodo, kad kažkas vyksta nesklandžiai, ne taip, kaip reikėtų. Laiku aptiktas ir pastebėtas konfliktas suteikia galimybę operatyviai pakeisti situaciją. Tuo tarpu žmonės, kurie konfliktų vengia, kaupia ir sandėliuoja visus destruktyvius faktorius savyje. Dėl ko žala tampa keleriopai pražūtingesnė.

Konfliktas leidžia spręsti problemas, vos joms atsiradus – neapleidžiant jų iki tokios stadijos, kai taps destruktyvios. Konflikto slopinimas baigiasi neišvengiamu sprogimu. Kartais tas sprogimas nukreiptas į išorę, kartais – į žmogaus vidų.

Pažinojau moterį, ji visą gyvenimą kentė savo vyro ir aplinkinių žmonių išsidirbinėjimus. Visi laikė ją kantrybės įsikūnijimu, sektinu pavyzdžiu ir žavėjosi jos ištverme. Kai moteris mirė ir jai padarė skrodimą, gydytojams plaukai pasišiaušė – iš širdies praktiškai nieko nebeliko. Visą gyvenimą ji sprogdino emocijas savo viduje.

Reikia išmokti konfliktuoti, sugebėti darbuotis su konfliktu kaip su pozityviu faktoriumi. Išsiaiškindami konfliktiškus momentus tarpusavio santykių pradžioje, galime išvengti daugybės destruktyvių pasekmių santykiams plėtojantis toliau. Tiesą sakant, sugebėjimas aptikti konfliktinius momentus, remiantis visiškai nereikšminga ar negausia informacija – tai tikras ir labai vertingas menas.

Šiuolaikinės visuomenės problema yra ta, kad ji viską iškraipė, tame tarpe ir konflikto sąvoką. Dėl to, kai ne ypatingai protingam žmogui pasakoma, kad jis neypatingai protingas (tuo atveju, jeigu tai objektyvi nuomonė, o ne mėginimas įžeisti), tasai neprotingas žmogus nepadėkos už informaciją, o baisiai įsižeis ir pradės atsikalbinėti kaip mažas vaikas: „Į save pažiūrėk!“ Tuo pačiu prarasdamas galimybę įgyti proto.

Konfliktas – tai ne skandalas.

Savaime aišku, labai svarbus ir pasitikėjimas konfliktą išsiaiškinusiu žmogumi. Anaiptol ne kiekvienas pajėgus pasakyti „Tu kvailys“ tiesiog dėl to, kad tasai išties kvailys, o ne dėl to, kad norėtų įžeisti ar manipuliuoti.

Tikrasis mokėjimas darbuotis su konfliktais suteikia galimybę juvelyriškai koreguoti situaciją pačioje jos užuomazgoje. Ir šitaip išvengti kur kas sunkesnių pasekmių.

Sugebėjimas konfliktuoti neturi nieko bendro su emocine agresija. Konfliktas – tai ne „Pažiūrėk, kas tu toks!“ Konfliktas – tai „Žiūrėk, štai čia padarei klaidą. Ją galima ištaisyti“.

ŠaltinisNaujienos iš interneto


NAUJAUSI

Liaukitės kapstytis problemų priežastyse. Ieškokite sprendimų

30 metų stažą turintis psichiatras, knygos F*ck Feelings: One Shrink's Practical Advice for Managing All Life's Impossible Problems autorius Maiklas Benetas teigia, kad laimė slypi realybėje. Jis siūlo pažvelgti į gyvenimą blaiviu žvilgsniu: liautis be pabaigos kapstytis savyje ir kaltinti save dėl to, dėl ko esate visiškai nekalti. Šiame tekste…

Kam vaikams seneliai ir močiutės?

Ne, kalba eis ne apie nemokamas aukles! "Norint užauginti vaiką, reikalingas visas kaimas" - tai ne vien liaudiška išmintis, bet ir nuoroda į Niufeldo prisirišimo teoriją, tvirtinančią, jog kuo daugiau aplink vaiką juo besirūpinančių suaugusių, tuo ramesnis ir labai pasitikintis jis augs ir vystysis. Į "prisirišimų kaimą" psichologo nuomone, be…

Kaip sugyventi su neidealiu vyru?

Originalas Bet kokie romantiški santykiai pradiniame etape teikia tik džiaugsmą. Kaip kitaip? Juk jūs sutikote savo svajonių vyrą! Bet pamažu pradeda aiškėti, kad jūsų idealas visai nėra idealus. Jis čepsi prie stalo. Jo nagai nėra kruopščiai nukarpyti, o rytais iš burnos sklinda nemalonus kvapas. Be to, jis yra šykštokas ir…

Ar ne per rimtai žiūrite į gyvenimą?

Originalas Jūsų gyvenimas – vien pareigos ir jokių malonumų? Užstrigote kasdienybės karuselėje namai – darbas – namai ir jūsų gyvenimas tapo pilkas ir nuobodus? Baisiausia, kad tuomet nuobodūs tampame ir mes patys. Taigi metas išmokti praskaidrinti kasdienybę, nes juk žinote posakį, kad nuvarytus arklius paprasčiausiai... nušauna? Amerikiečiai teigia, kad jie…

Ką reiškia būti žodinio smurto auka

Originalas „Tu viską išsigalvoji“, „Tau vaidenasi“, „Tu įsikalbi“. Ar dažnai tenka girdėti tokius artimo žmogaus komentarus, kai paliečiate temą, kuri jus tikrai jaudina? Veikiausiai esate žodinio smurto – mažai žinomos, bet labai kenksmingos psichologinės prievartos formos – auka. Ką tai reiškia? Žodinis smurtas, angliškai vadinamas „gaslighting“, – tai tokia mentalinės…