Kuo daugiau vaikams duodame, tuo mažiau jie moka ir nori

Mūsų, kaip tėvų uždavinys, kad ir kaip banaliai tai skambėtų – išmokyti vaiką mokytis. Kad mažasis išmoktų ieškoti jam reikalingos informacijos ir atskirti, kur tiesa, o kur melas. Išmokyti apeiti kliūtis su minimaliais nuostoliais – tiek fiziniais, tieki moraliniais.

Kaipgi padėti vaikui tapti suaugusiu ir savarankišku?

Svarbiausia – vaiką reikia mokyti, o ne daryti viską už jį: nepateikti jam jau gatavo sprendimo, nelepinti, o mylėti. Pačiam padaryti, žinoma, paprasčiau ir greičiau, o apiberti dovanomis – didžiulis malonumas. Tačiau kuo daugiau vaikui visko duodame, tuo mažiau jis moka ir nori.

Vaikai – tai žmonės, jei kas dar nežinojo. O visiems žmonėms nuo persivalgymo darosi bloga. Nereikia kimšti į vaiką viso to, kas trukdo jam augti ir vystytis. Duoti reikia tik tai, kas išties padės tapti suaugusiais ir savarankiškais. Juk vaikai anksčiau ar vėliau užaugs ir užsimanys kažko daugiau. Užsimanys savo šeimos, savo pinigų. Kils poreikis ginti savo nuomonę ir atlikti savus poelgius.

Ar galės jie visa tai turėti ir daryti, priklauso nuo jūsų.

Manau, svarbiausi dalykai, reikalingi vaiko asmenybės brendimui, yra šie.

Pradinis fizinis savarankiškumas. Ar tai būtų pirmieji žingsniai, valgymas, žaisliukų išsirinkimas parduotuvėje, šuoliai baseine, ar dar kažkas – kai tik pastebėjote, jog vaikas pasirengęs veiksmams – leiskite jam tai išmėginti. Negniuždykite, leiskite eiti savo keliu. Apsaugokite nuo „kritimų“, įspėkite apie galimas pasekmes, tačiau nedarykite visko vietoje paties vaiko.

Pakankamas judrumas. Tik energija generuoja naują energiją. O neveiklumas ją sunaikina. Neleiskite vaikams tinginiauti. Neleiskite tinginiauti ir sau. Tapkite teigiamu pavyzdžiu. Pasivaikščiojimai, žygiai į gamtą, sportas – viso to vaikams reikia kaip oro. Be šito jie nustos būti vaikais.

Rami, pasitikėjimo kupina namų atmosfera. Labai svarbus punktas. Jeigu namuose tvyro nervinga atmosfera, negali būti jokios kalbos apie vaiko pasitikėjimą ir savarankiškumą. Namai bet kuriam vaikui – tai vieta, kur jį visada myli ir laukia. Tiesiog turėkite tai galvoje. Stenkitės neatsinešti į namus pykčio iš gatvės ar darbovietės, nerėkite ir garsiai neaptarinėkite savo nuoskaudų ar klaidų.

Šeimyniniai pietūs ir pokalbiai. Mano vaikystėje šito nebuvo. Bet visada labai norėjosi. Juk tai taip puiku, kai susirenka visa šeima, kai vyksta gyvas bendravimas. Kai mažieji klausosi vyresniųjų prisiminimų, mokosi jų patirties, o vyresnieji, savo ruožtu, netrukdo mažiesiems išsikalbėti ir išsakyti savo požiūrius. Tai ir yra apsikeitimas energija, suteikiantis mums jėgų ir padedantis priimti teisingus sprendimus.

Aiškios leistinumo ribos ir vienareikšmiški veiksmai. Netgi suaugusiam žmogui visa tai labai supaprastina gyvenimą, o ką jau kalbėti apie vaikus. Nekaitaliokite savo sprendimų kaip pirštinių, nesišvaistykite dviprasmiškomis frazėmis. Šeimos viduje negali skirtis tėvo ir mamos nuomonės, tėvai turi iš anksto susitarti dėl vieningos auklėjimo strategijos ir taktikos.

Ir niekada nesibarkite vaikų akivaizdoje. Tai milžiniškas smūgis vaikiškai psichikai.

Ką dar galima nuveikti vaikų labui?

 • Visada stokite į savo vaiko pusę;
 • Klausykitės, nepertraukinėdami;
 • Sumažinkite iki minimumo streso situacijų skaičių;
 • Daugiau keliaukite;
 • Mokykite užsienio kalbų;
 • Laikykitės sveiko gyvenimo būdo;
 • Lankykite muziejus, specializuotus būrelius ir klubus;
 • Mokykitės atmintinai eilėraščius ir tekstus;
 • Netikrinkite, kaip atlikti namų darbai;
 • Nekreipkite dėmesio į pažymius, balus, kitus mokyklinius įvertinimus;
 • Vietoje to susikurkite savo šeimai ir savo vaikui optimalią vertinimų ir skatinimų sistemą;
 • Nesibaiminkite pelnytų bausmių (savaime aišku, ne fizinių);
 • Girkite vaikus už pasiekimus;
 • Nebarkite už nesėkmes;
 • Paaiškinkite priežastis ir pasekmes;
 • Nedarykite skubotų išvadų;
 • Nežeminkite ir negėdinkite;
 • Kalbėkite tiesą;
 • Aptarinėkite su vaikais įvairias temas;
 • Niekada nelyginkite vaiko su savimi ar kitais vaikais;
 • Dalyvaukite vaikiškuose renginiuose;
 • Didžiuokitės vaiku ir jį gerbkite.

Šaltinis



Naujienos iš interneto


NAUJAUSI

Liaukitės kapstytis problemų priežastyse. Ieškokite sprendimų

30 metų stažą turintis psichiatras, knygos F*ck Feelings: One Shrink's Practical Advice for Managing All Life's Impossible Problems autorius Maiklas Benetas teigia, kad laimė slypi realybėje. Jis siūlo pažvelgti į gyvenimą blaiviu žvilgsniu: liautis be pabaigos kapstytis savyje ir kaltinti save dėl to, dėl ko esate visiškai nekalti. Šiame tekste…

Kam vaikams seneliai ir močiutės?

Ne, kalba eis ne apie nemokamas aukles! "Norint užauginti vaiką, reikalingas visas kaimas" - tai ne vien liaudiška išmintis, bet ir nuoroda į Niufeldo prisirišimo teoriją, tvirtinančią, jog kuo daugiau aplink vaiką juo besirūpinančių suaugusių, tuo ramesnis ir labai pasitikintis jis augs ir vystysis. Į "prisirišimų kaimą" psichologo nuomone, be…

Kaip sugyventi su neidealiu vyru?

Originalas Bet kokie romantiški santykiai pradiniame etape teikia tik džiaugsmą. Kaip kitaip? Juk jūs sutikote savo svajonių vyrą! Bet pamažu pradeda aiškėti, kad jūsų idealas visai nėra idealus. Jis čepsi prie stalo. Jo nagai nėra kruopščiai nukarpyti, o rytais iš burnos sklinda nemalonus kvapas. Be to, jis yra šykštokas ir…

Ar ne per rimtai žiūrite į gyvenimą?

Originalas Jūsų gyvenimas – vien pareigos ir jokių malonumų? Užstrigote kasdienybės karuselėje namai – darbas – namai ir jūsų gyvenimas tapo pilkas ir nuobodus? Baisiausia, kad tuomet nuobodūs tampame ir mes patys. Taigi metas išmokti praskaidrinti kasdienybę, nes juk žinote posakį, kad nuvarytus arklius paprasčiausiai... nušauna? Amerikiečiai teigia, kad jie…

Ką reiškia būti žodinio smurto auka

Originalas „Tu viską išsigalvoji“, „Tau vaidenasi“, „Tu įsikalbi“. Ar dažnai tenka girdėti tokius artimo žmogaus komentarus, kai paliečiate temą, kuri jus tikrai jaudina? Veikiausiai esate žodinio smurto – mažai žinomos, bet labai kenksmingos psichologinės prievartos formos – auka. Ką tai reiškia? Žodinis smurtas, angliškai vadinamas „gaslighting“, – tai tokia mentalinės…