Kur dingo tėčiai?

Žinote, kas mane labiausiai glumina, kai pradedu skaityti populiariausius leidinius, skirtus vaikų auklėjimui šeimose? Susidaro vienareikšmiškas įspūdis, kad tai žurnalai ir tinklapiai mamoms, apie mamas ir apie mamų santykius su vaikais šeimoje. Atkreipkite dėmesį – ŠEIMOJE!

Pagavote niuansą?

Šeima neprasideda nuo mamos santykių su vaikais, šeima prasideda nuo mamos santykių su tėčiu (atvirai kalbant, daugeliu atvejų santykiais mama-vaikas šeimyninis gyvenimas pasibaigia). Jei dar tiksliau, šeima prasideda nuo vyro ir moters santykių, nes mama ir tėčiu jie taps jau paskui. Ir štai šis komponentas šeimoje yra pats svarbiausias, būtent juo pagrįsta šeima, partnerystė, santuoka, vadinkite tai, kaip norite, prasmės pavadinimas nekeičia. Būtent čia yra toji bazė, tie pamatai, ant kurių kuriamas mikrosociumas, kurio pavadinimas – ŠEIMA.

Jeigu pamatų išvis nėra arba jie netvirti, ant jų pastatyta konstrukcija nebus ilgaamžė. Viskas lyg ir elementariai paprasta ir aišku, tačiau daugumoje šiuolaikinių šeimų vidinių santykių centras pastūmėtas (ir labai smarkiai!) į santykių mama-vaikas pusę, o ne į santykius vyras-moteris. Ir nieko nuostabaus, kad atitinkami leidiniai atspindi šią pasibaisėtiną realybę.

O kur gi dingo tėčiai? Iš vienos pusės aišku, kad dauguma tėvų užimti šeimos aprūpinimo problemomis, jiems trūksta laiko dalintis tėvystės patirtimi žurnaluose, o ir poreikio tokio jie nejaučia. Jie realizuoja save kitose sferose. O štai mamos! Mamos rašo išskirtinai vien apie vaikus, apie santykius su vaikais, vaikų pasiekimus ir nesėkmes, vaikų pergyvenimus ir savo pergyvenimus dėl vaikų…

Visuotinai įsiviešpatavo absurdiška idėja, kad motinos vaidmuo vaiko gyvenime svarbesnis už tėvo vaidmenį. Bet juk tai nesąmonė! Tėvo vaidmuo tiek berniuko, tiek mergaitės gyvenime yra KITOKS negu motinos, tačiau NE MAŽIAU SVARBUS.

Tai kur gi tėčiai? Nejaugi gimus vaikams, sutuoktinių santykiai pasibaigia? O jeigu ir nepasibaigia, tai jiems teikiama vis mažiau ir mažiau reikšmės ir palaipsniui išgaruoja iš supermamyčių galvelių. Ir tai teigiu ne aš, apie tai kalba pačios rašančios mamos! Pasižiūrėkite, kaip jos formuluoja savo tekstus: „mano vaikas“, „mano sūnus“, „mano dukra“, „aš auginu“, „aš maitinu“, „aš auklėju“, „aš myliu“. Ir priešingai – galima ant pirštų suskaičiuoti autores, kurios vis dar parašo: „mūsų vaikas“, „mūsų auklėjimo patirtis“, „mūsų šeima“, „mes leidžiame laiką“, „mes skaitome“, „mes piešiame“… Tėvai išmetami iš šeimos, vidiniuose šeimos santykiuose jų tarsi ir nėra. Supermamytė kilniaširdiškai teikiasi leisti vyrui pabūti šeimos bankomatu, ne daugiau.

O tėvams, atvirai kalbant, nuo to tik geriau. Daugeliu atvejų, nors yra ir nemažai išimčių, vyrams taip ramiau, patogiau, laisviau. Ir kaltinti jų nėra prasmės, tokia prigimtis.

Dar labiau liūdina faktas, kad šeimose su iškreiptais vidiniais santykiais atsirado dar vienas fenomenas – moterys vyrą bando pakeisti vaiku. Kuo daugiau reikšmės suteikiama santykiams mama-vaikas, tuo labiau sumenkinami santykiai vyras-moteris ir tėtis-vaikas, tuo trapesniais tampa šeimos pamatai. Nenoriu dabar nagrinėti šio reiškinio pirminių priežasčių, jos detaliai aprašytos psichologinėje literatūroje. Noriu tik pasidalinti savo stebėjimais.

Išlaikyti pusiausvyrą šeimos vidiniame gyvenime labai nelengva. Sunkus darbas. Svarbu laiku pastebėti momentą, kai santykių svorio centras ima krypti į vieną ar kitą pusę. Ypač sunku tai padaryti tėvams ir mamoms, užaugusiems nepilnose šeimose ar šeimose, kur tokia pusiausvyra buvo pažeista. Arba į mamos-vaiko, arba į vyro-moters pusę. Tačiau juk viso šito galima išmokti! Šito reikia siekti! Juk mums norisi harmoningų santykių su pačiais artimiausiais ir mylimiausiais žmonėmis!

Kad ir kaip mudviem su vyru būtų sunku su mažais vaikais, kad ir kaip mes pavargstame, tačiau kiekvieną vakarą surandame bent pusvalandį laiko vien sau. Pasidaliname prie puodelio arbatos praėjusios dienos pergyvenimais, aptariame planus rytojui. Drauge sprendžiame klausimus, susijusius su vaikais ir laisvalaikiu. O kai pasidaro visai sunku ir imame jausti, kad vaikai nusveria svarstykles į savo pusę, padarome minutės pertraukėlę savo, kaip tėvų, pareigose ir susiorganizuojame romantišką vakarą. Ir žinote, tai suveikia!

ŠaltinisNaujienos iš interneto


NAUJAUSI

Atpirkimo ožio kasdienybė

Originalas Ožių būna įvairių: baltų, juodų, ilgais ir trumpesniais ragais, jaunų, senų, prižiūrėtų ir apleistų. Tiesa, dar būna Atpirkimo Ožių. Pastarieji „ganosi“ kone kiekvienoje organizacijoje. Toks ožys kasdien ateina anksčiau už visus, kasdien jaučiasi vargšas ir išnaudojamas, kasdien tipena į darbą drebėdamas, kad štai, kiti jį ims ir išnaudos. Be…

Spręskite problemas be konfliktų

Originalas Skyrybos visada reikalauja daug jėgų, kantrybės ir nervų. Jeigu iš pradžių buvote nusiteikę išsiskirti gražiuoju, dažnai šis nusiteikimas laikui bėgant išgaruoja. Erzina sutuoktinio nuotaikos ir elgesys, susierzinimas greitai perauga į priešiškumą ir pykčio priepuolius. Kaip to išvengti? Kaip išsiskirti taip, kad nereikėtų slapta “dalintis” daiktų ir viso užgyvento turto?…

Idealios profesijos intravertams

Originalas Jeigu kalbėjimas viešumoje jums reiškia stresą ir paniką, o susitikimai su klientais sukelia depresiją, nenusiminkite ir nebandykite pakeisti savo prigimties. Kitaip būsite nelaimingi visą gyvenimą. Verčiau jau pasirinkti veiklos sritį pagal savo temperamentą. Intravertams geriausiai tinka tokie darbai, kurie nesusiję su tiesioginiu bendravimu su žmonėmis, nesibaigiančiais telefonų skambučiais ir…

Kaip išmokyti vaiką teisingai reaguoti į savo klaidas

Originalas Seniai žinoma, kad nuo tėvų elgesio priklauso, ar vaikas bus sėkmingas ir sugebės nuolat siekti įvairių laimėjimų, ar ne. Tėvai, norintys skatinti vaiką vystytis, būna linkę nuolat girti savo mažylius. Deja, ne visi pagyrimai padeda vaikui stengtis. JAV psichologė Carol Dweck eksperimentais nustatė, kad vaikų niekada negalima girti už…

Vyrai moteriškėja dėl moterų

Originalas Ji – daug pasiekusi verslininkė. Jis augina vaikus, tvarko namus, ruošia valgyti ir dėl karjeros nesuka galvos. Ar tokia šeima gali būti laiminga? Psichoterapeutė Lina Vėželienė įsitikinusi – net ir pats garbingiausias postas moteriai laimės nesuteiks. Ji kankinsis nesuprasdama, kodėl būdama tokia protinga ir daug pasiekusi, turi gyventi su…