Labiausiai santykius griaunančios ydos

Originalas

Išnagrinėjęs nemažai įvairių sutuoktinių gyvenimų, šeimos psichoterapeutas Džonas Gotmanas pastebėjo keturis dalykus, kurie yra rimtas įspėjimas, jog jūsų santykiams gresia pavojus. Su kokiomis problemomis susiduria poros? Kaip žinia, problemų būna labai daug ir įvairių, kiekviena pora anksčiau ar vėliau patiria įvairių sunkumų. Nereikėtų daryti tragedijos dėl to, jog kažkas vyksta ne taip, kaip jūs norėtumėte, – juk viską galima išspręsti.

Tačiau kur kas sudėtingiau yra tuo atveju, kai pora susiduria su visomis arba beveik visomis žemiau išvardintomis problemomis. Tokiu atveju šeimos psichoterapeutas Dž.Gotmanas abejoja tuo, jog santykiai bus ilgalaikiai, o šeima – laiminga.

Portalas psichologies.ru pateikė 4 santykius griaunančias ydas, o šalia jų – psichologų patarimus.

1. Kritikuojate partnerį, bet ne jo elgesį

Tai kritika, kuri yra nukreipta į patį partnerį, o ne į jo blogus poelgius. Tokiu būdu lyg norima pasakyti, kad su partneriu kažkas yra negerai. Taip žmonės kritikuoja asmenybės arba charakterio bruožus. Ypač dažnai tokiais atvejais yra naudojamos tokios frazės: „Tu visada…“ „Tu niekada…“ „Kodėl tu tokia…?“ Ką tada daro partneris/partnerė? Juk svarbiausia yra – apsiginti. Partneriai nebegirdi vienas kito ir joks pokalbis neduos gerų rezultatų.

Ką daryti?

Jeigu jau taip norite kritikuoti, darykite tai protingai. Neapibendrinkite visko. Išvardinkite, koks poelgis jums nepatiko. Geriausia tai paaiškinti taip: „Įvyko….aš jaučiausi…., o tikėjausi…“ Tad svarbiausia yra įvardyti, kas konkrečiai jums nepatiko, vėliau paaiškinti, kaip jūs jautėtės arba vis dar jaučiatės ir pasakyti, ko tikėjotės. Toks paaiškinimas yra kur kas naudingesnis.

2. Negerbiate partnerio, tyčiojatės

Neverbaliniai signalai gali pranešti apie tai, jog vienas iš partnerių jaučiasi kur kas svarbesnis/aukštesnis už kitą. Tai gali būti tyčiojimasis, įžeidinėjimas, juodas humoras, netinkamas sarkazmas. Kitaip tariant – viskas, kas kenkia partnerio savivertei.Tokio elgesio tikslas – pašiepti, įžeisti partnerį. Reikėtų paminėti, jog tai santykiams kenkia labiausiai. Apie kokią meilę galima kalbėti, kai nėra pagarbos?

Ką daryti?

Kiekvienam iš partnerių reikėtų dirbti su savimi, tai reiškia atrasti priežastį bei jos panaikinimo būdą. Santykiuose turi vyrauti ramybė, pagarba, o partneriai turi dalintis gerumu.

3. Bandote gintis, kai nieko blogo nepadarėte

Kai vienam iš partnerių atrodo, jog kitas nuolat jį kritikuoja, jis pradeda gintis. Yra dar kitas atvejis – įsijausti į „aukos“ vaidmenį ir teisintis. Tokiu atveju tas, kuris teisinasi, lyg suteikia progą kitam dar labiau kritikuoti. Nes kam gi teisintis, jeigu esate teisus? Taip ir prasideda konfliktas, kuris neturi pabaigos.

Ką daryti?

Visu pirma, reikia suvokti, jog jeigu nesate kaltas, gintis nereikia. Kuo labiau žmogus ginasi, tuo daugiau kaltinimų gauna. Tuo tarpu tas, kuris nuolat kritikuoja, turėtų pabandyti suprasti partnerį ir pritarti bent kai kurioms jo mintims. Kartais tereikia žvelgti į situaciją kito akimis – ir viskas pasikeičia.

4. Bėgate nuo konfliktų sprendimo

Kai kurie žmonės taip bijo sudėtingų situacijų, kad paprasčiausiai užsiskleidžia savyje. Į klausimus atsako atsainiai, kad tik nereikėtų nieko aiškintis. Dažnas atvejis, kuomet vienas iš partnerių stengiasi pakeisti pokalbio temą, įsijungia kompiuterį arba tiesiog išeina iš kambario. Taip stengiamasi nurimti, kad nereikėtų aiškintis santykių, kas vėliau gali pereiti į didžiulį ginčą. Tačiau – paradoksalu – tokia ramybė nepadeda išvengti konflikto. Kita pusė supranta tai kaip nerimtą požiūrį į problemas, santykius. Tad prie vienos problemos prisideda dar viena.

Ką daryti?

Labai svarbu laiku pastebėti, kad jūs arba jūsų partneris nesugeba susitvarkyti su savo emocijomis ir nori šiek tiek pailsėti. Tokiu atveju būtina padaryti pertrauką (tiek laiko, kiek partneriui reikės) ir tęsti pokalbį tada, kai partneris nurims.

Parengė Sabina AdamovičNaujienos iš interneto


NAUJAUSI

Išauklėti ryškią asmenybę

Kiekviename iš mūsų slypi koks nors talentas, nepakartojami sugebėjimai ir polinkiai, tačiau ne visiems pasiseka juos išplėtoti. Kaip padėti vaikui atskleisti įgimtą potencialą? Yra penkios taisyklės, kurios duos startą vaiko asmenybės atsiskleidimui. Skatinkite nestandartinį mąstymą Kol vaikas dar visai mažas, kiekvienas jo žodis ir poelgis kelia tėvams susižavėjimą - jis…

Kaip teisingai elgtis su egoistais

Visi esame didesni ar mažesni egoistai. Adekvati savimeilė, savivertė ir pasitikėjimas savimi - labai svarbūs dalykai gyvenime, tačiau egzistuoja riba, kurią peržengęs žmogus pavirsta egocentrišku, į visus iš aukšto žvelgiančiu, save įsimylėjusiu savanaudžiu. Pavyzdžiui, kai kurie bando priversti aplinkinius patikėti, kad jo požiūris yra geriausias ir teisingiausias. Kiti valandų valandas…

Nepasiduok

Visi nori, kad būtų gerai. Tačiau gerai kažkodėl ne visiems. Ir žmogus visai neblogas, ir kitiems nekiaulina, o gyvenimas be prošvaisčių. Gal dar ne visai katastrofa, bet viskas juda link to. O pasitaiko, kad žmogus vidutinis, pilkas, menkiau apdovanotas protu ir išvaizda, talento nė su žiburiu nerasi ir tai labai…

Ar tiesa, kad visų ligų šaltinis – negatyvus mąstymas?

Originalas Sakoma, kad visos ligos kyla „nuo nervų“. Tačiau esame linkę į tokius pasakymus žiūrėti pro pirštus ir laikyti juos paprasčiausiais prietarais. O kaip yra iš tiesų? Ką apie tai sako mokslininkai? Ar tikrai atsikratę neigiamų minčių ir pykčio galime išsigydyti vėžį? Į klausimą, ar tiesa, kad visos ligos kyla…

Esi bloga mama, jeigu…

Jeigu skaitai šį straipsnį, vadinasi, bent kartą buvai suabejojusi, ar atitinki užimamas mamos pareigas. Tačiau apsieisime be ilgų įžangų. Taigi, tu esi bloga mama, jeigu: 1. Lauki, kad vaikas pradės realizuoti tavo ambicijas. Tu netapai gimnaste - tegu dukra tampa, ir nesvarbu, kad neturi fizinių duomenų ir apskritai jai norisi…