Mamų ir dukterų konkurencija

Apie tai kalbėti nemalonu ir aš esu pasirengusi tam, kad mane apmėtys šlepetėmis. Tačiau bijosi šlepečių – neišsiaiškinsi tiesos. Yra vienas momentas mamų ir dukrų santykiuose, apie kurį negaliu nutylėti. Kartais būtent šis dalykas stoja tarp mūsų ir mūsų mamų. Juk didžioji mūsų nuoskaudų dalis dažniausiai būna nuoskaudos, padarytos mamų.

„Mama mane dievino, aš visada buvau jos princesė. Bet kai tik sulaukiau 14 metų, kai išaugo krūtinė, atsirado gerbėjų, kažkas ėmė ir sulūžo. Toks jausmas, tartum mama manęs nekęstų. Jau 20 metų. Ir aš iki šiol negaliu suprasti, kada ir kaip tai atsitiko“.

„Mano mama kažkuriuo momentu ėmė komanduoti, kaip turiu atrodyti. Jai labai nepatinka, kada atrodau kaip moteris, nors man jau virš 30. ji sako, kad kai regi priešais savęs trisdešimtmetę gražią moterį ir kai ta moteris – jos dukra, tai jai pasidaro baisu, kokia ji jau pasenusi. Dėl to mama reikalauja – iki isterijos – kad rengčiausi lengvabūdiškai, paaugliškai, elgčiausi kaip vaikas. O aš nenoriu“.

„Kartais toks jausmas, tartum mama būtų įsimylėjusi mano vyrą. Jis labai panašus į mano tėvą jaunystėje. Tėvas irgi visa tai mato ir aš nežinau, ką jis jaučia. Kai mama pradeda isterikas iš pavydo. Isterikas mano adresu. Kada ji visais būdais stengiasi mudu sukiršinti. Ji pasipuošia prieš mums ateinant, flirtuoja, asistuoja mano vyrui. Aš jai esu kaip varžovė. Ji su manimi nebendrauja, nuolat kabinėjasi ir pasakoja vyrui, kaip jam su manimi nepasisekė“.

„Mano mama labai graži ir aš visada norėjau būti tokia, kaip ji. Tačiau nuo tam tikro amžiaus mama pradėjo man aiškinti, kad man iki jos kaip iki Mėnulio. Ir kojos kreivos, ir šypsena siaubinga, ir plaukai niekam tikę, o ir su protu problemos. Aš raudodavau naktimis, nesuprasdama, už ką jinai su manimi šitaip. Iki šiol negaliu susitaikyti su savo išvaizda, nors nesu baisenybė, anaiptol ne baisenybė…“

Šitos istorijos nėra pavienės. Girdžiu panašias kalbas pačiomis įvairiausiomis variacijomis. Keičiasi veikiantieji asmenys, aplinkybės, o esmė lieka ta pati. Ir kad tai panagrinėtume, siūlau patyrinėti motinų ir sukrų santykius iš įvairių pusių. Tai liečia ir tėvo santykius su sūnumi, tačiau čionai aptarsime būtent moteriškus santykius.

Gamtoje viskas sutvarkyta labai įdomiai. Kai buvau maža, mane tai stulbino. Kai pas katę užauga kačiukai, ji pamiršta, kad tai jos vaikai. Jai jie tampa įprastais katinais ir katėmis. Katė gali netgi atsivesti kačiukų nuo nuosavo sūnaus. Ir jai tai normalu. Ji gali draskytis su nuosava dukra dėl kokio nors katino dėmesio. Ji tampa konkurente tai, kurią pati užaugino.

Kai tik mažyliai užauga, jie visiškai praranda ryšius su tėvais. Kartais juos netgi talpina į skirtingus voljerus, kad tėvai savo vaikų nesuėstų. Pasitaiko ir tokių atvejų.

Žmogus – irgi tam tikra prasme gyvūnas. Tačiau gyvūnas, turintis protą, vadinasi, galintis gyventi ne vien pagal instinktus, kurių pas mus nemažai, bet ir galintis keisti savo elgesį. Mes savo vaikų nepamirštame, ryšiai su jais nenutrūksta. Net jeigu nebendraujame, tai vis tiek vieni kitus prisimename. O štai mamos ir dukters konkurencijos mechanizmas išlieka. Ir jeigu nieko su šituo reiškiniu nedarysime, jis gali smarkiai apnuodyti mums gyvenimą.

Tai užprogramuota mumyse gamtinių instinktų pavidalu. Tų pačių instinktų, kurie padeda mums pasijausti motinomis. Giminystės ryšių nutraukimo ir požiūrio į savo lyties vaiką kaip į konkurentą mechanizmas. Ir jeigu mes gyvename tiktai vadovaudamiesi instinktais, neįjungdami proto, tai šita bėda neišvengiamai jus ištiks.

Problema slypi tame, kad reikia išmokti gyventi ne vien instinktais. Kai vaikai užauga, amžius tai padaryti – pats tinkamiausias. Neatsitiktinai beveik visose vaikiškose pasakose princesės ankstyvame amžiuje lieka be mamų. Mama atlieka savo funkciją, prisotinusi vaiką meile, o paskui išnyksta. Jos vietą užima Pikta Pamotė, kaip Pelenėje ar Snieguolėje. Taip nutinka ir realybėje su bet kuria motina, kuri nejaučia savo dukrai nieko daugiau, kaip tik instinktus. Ji nesuspėjo, nepanoro, nesugebėjo išsiugdyti aukštesnių jausmų, ištrūkti už gyvūniško ryšio su palikuonimis ribų. Deja…

Įsivaizduokite save tokios mamos vietoje. Ji buvo jauna, graži, ji mylėjo ir buvo mylima. Jau rodė dėmesį vyrai, jos pačios vyras ir kiti. Galbūt ji labai didžiavosi savo išvaizda, figūra. Galbūt rungtyniavo mintyse su kitomis moterimis – kuri iš jų gražiausia.

O laikas negailestingas. Veide – raukšlelės – gali kiek nori tepliotis kremais. Figūra nuvyto, net jeigu liko grakšti – viskas pakibo ir šen, ir ten… Mėgstama suknelė kiekvienais metais vis mažiau tinka. Jaunystė pasitraukė. O drauge su ja pasitraukė sveikata, grožis, laimė. Moteris jau nebegali pasigimdyti vaiko, galbūt jai jau ir klimaksas prasideda. Kitaip sakant, jos moteriškas apogėjus, kulminacija jau liko už nugaros. Ji jau niekam nereikalinga ir neįdomi.

O šalimais auga mergaitė. Kuri turi viską, ko tu jau nebeturi. Pas ją tavo gražios akys, tiktai dar be raukšlelių aplinkui. Pas ją tavo figūra, tavo plaukai. Ji apskritai atrodo kaip tu atrodei prieš 20 metų, o gal ir geresnė, juk kažką gražaus ir iš tėvo paveldėjo. Ji turi gerbėjų, turi ateitį, pas ją – meilė, vaikai. O pas mane? Pas mane – tiktai praeitis.

Štai tada moterys pradeda aktyviai kištis į dukters gyvenimą, stengiasi viską perdaryti savaip, kabinėja jos namuose savas užuolaidas, diktuoja savo tvarką, mėgina visiškai pajungti sau savo konkurentę, nugalėti ją, paguldyti ant menčių. Tuo pačiu įrodydama sau, kad ji, vis dėlto, pasaulyje mieliausia, gražiausia ir geriausia. Pasaka apie Snieguolę – kaip tik apie tai. Apie jau nebejaunos motinos konkurenciją su gražia dukra. Būtent motinos, o ne pamotės. Tačiau motinos, kurios motinystė pagrįsta vien gyvūniškais instinktais.

Jei moteris neišsiugdo aukštesnių jausmų, meilės, tai drauge su raukšlelėmis pas ją ateina nusiminimas, panika ir siekis susigrąžinti jaunystę. Tarytum tiktai jaunystė gali padovanoti meilę, tarytum tiktai jaunoms tai įmanoma. Ir matyti šalia savęs moterį – beveik tokią pat gražią, kai aš kitados – labai sunku. Nes ir pas mane visa tai buvo, bet jau nebebus. O pas ją viskas yra ir dar viskas priešakyje. Ir jeigu jausmai neveikia, tai išnyksta jausmas, kad tai mano dukra. Belieka tiktai pavydas, rungtyniavimas, pyktis.

Pasižiūrėkite į visų tų žymių moterų, kurios visokeriopai stengiasi atrodyti jauniau, santykius su savo dukromis. Darosi operacijas, varosi po oda įvairiausias injekcijas. Ir atrodo tai labai keistai – juk jos viena kitą pagimdė ir išaugino. Beveik visada tie santykiai labai liguisti, juose labai daug rungtyniavimo, kovos, pavydo, nedarnos.

Tuo tarpu ten, kur motinos ir suaugusios dukters santykiai harmoningi, mama stovi ant visiškai kitos platformos, ant jausmų ir meilės platformos. Ji nesibijo senti, neįkalina savo gyvenimo šio momento savo išvaizdoje. Moka būti laiminga bet kokiomis aplinkybėmis, bet kuriame amžiuje. Ar daug tokių moterų? Mes apskritai nebemokame būti laimingos, o jaustis laimingomis, kaip viskas jau lyg ir nuėjo į praeitį – apskritai neįsivaizduojamas dalykas.

Ne visada tai nutinka dukters jaunystėje, kartais pasitaiko, kad dukra ima erzinti motiną nuo pat gimimo. Ypač jeigu tėvas smarkiai prisiriša prie mergaitės ir skiria jai visą savo dėmesį. Tėčių dukrelės – kaip tik vienas ir rungtyniavimo su motina variantų.

Jei esate dukra ir atsidūrėte tokioje situacijoje, jums reikia suprasti, kad nieko padaryti negalite. Ir susigrąžinti savo mylinčios mamos negalėsite. Jūs galite tik viltis, kad vieną kartą ji pabus ir vėl išvys jumyse savo mažą mergaitę. Bet gali ir nepabusti, gali ir nepamatyti. Ir jums bus geriausia įsiminti ją tokią, kokia ji buvo kitados, kai vis dar matė jumyse savo dukrą. Kartais geriau pasitraukti saugiu atstumu, kad jūsų nesudegintų jos emocijos. Kartais bendraujant geriau pernelyg neatsiverti. Kartais geriau nubrėžti griežtas ribas. Bet visada reikia prisiminti, kad tai jūsų mama. Būkite jai dėkinga ir gerbkite. Ir jei sugebėsite – mylėkite. Nes meilė jai reikalinga, net jeigu ji jos nepriima.

Jeigu jūs esate motina ir atsidūrėte tokioje situacijoje – ugdykitės jausmus. Mokykitės būti laiminga. Dabar. Ne prisiminimuose, o dabar. Rūpinkitės savo grožiu, sveikata, suprasdama, kad sulig kiekviena nauja diena netampate jaunesnė. Bet ir atminkite, kad svarbiausias grožis slypi jūsų akių spindėjime. Būkite dukrai pavyzdžiu, kaip galima jaustis laiminga, sulaukus ir 40, ir 50 ir daugiau. Mokykitės žiūrėti į savo dukterį, prisimindamos ją mažytę. Prisipažinkite sau, kad pavydite jai. Ir mokykitės iš naujo pamilti. Pamilti tą, kuriai jūsų meilė labai reikalinga.

Kiekviena šio konflikto pusė trokšta meilės ir laimės. Viena galvoja, kad gaus visa tai, pasukusi laiką atgalios. Kitai atrodo, kad viskas gausis, jei pabėgs toli toli ir gyvens savaip. Tačiau abi jos klysta. Ir gerai, jeigu jos suspės suprasti tai, kad vieną gražią dieną vėl susitiktų viena su kita.

Nes iš tikrųjų jos viena kitai labai reikalingos. Ir duoti viena kitai gali labai daug.

wwwPOPULIARIOS TEMOS


NAUJAUSI STRAIPSNIAI