Mitai apie miegą. Kas kenkia jūsų sveikatai

Originalas

Gerai žinomi mitai apie miegą kenkia mūsų sveikatai ir nuotaikai, taip pat trumpina jūsų gyvenimą, sako mokslininkai.

Kaip rašo BBC, Niujorko universiteto mokslininkai internete ieškojo dažniausiai pasitaikančių teiginių apie gerą miegą.

Tuomet „Sleep Health“ žurnale publikuotame tyrime jie sugretino šiuos teiginius su moksliniais įrodymais.

Jie tikisi, kad išsklaidyti miego mitai pagerins žmonių fizinę ir psichinę sveikatą bei gerovę.

Tai kiek gi kalti esate dėl to, kad prastai išsimiegate?

Mitas nr. 1 – jums pakanka mažiau nei penkių valandų miego

Buvusi britų premjerė Margaret Thatcher puikiai išsimiegodavo per keturias valandas. Vokietijos kanclerė Angela Merkel taip pat apie miego valandas tvirtino panašiai. Koks gi miegas, kai darbai laukia? Negi išmainysi juos į dar valandėlę miego?

Tačiau mokslininkai paneigė mitą, kad miegoti mažiau nei penkias valandas sveika. Tai veikiau pavojinga sveikatai.

„Mes turime įrodymų, kurie rodo, kad penkios ir mažiau valandų nuolatinio miego didina neigiamų pasekmių sveikatai riziką“, – teigė mokslininkė dr. Rebecca Robbins. Tarp jos įvardytų pasekmių – širdies ligos, tokios kaip širdies smūgis ir insultas, taip pat trumpesnė gyvenimo trukmė. Ji patarė kiekvieną naktį išmiegoti septynias-aštuonias valandas.

Mitas nr. 2 – alkoholis prieš einant į lovą pagerina miegą

Nesvarbu ar tai vyno taurė, ar stiklinė viskio, ar alaus bokalas – kad jūs nuo to atsipalaiduosite ir geriau miegosite tėra mitas.

„Tai gali padėti užmigti, tačiau alkoholis labai pablogina jūsų tos nakties poilsio kokybę“, – tvirtina dr. R.Robbins.

Anot jos, alkoholio vartojimas prieš miegą sutrikdo trūkčiojantį žmogaus akių judėjimą miego metu, kuris svarbus mokymuisi ir atminčiai. Taigi galbūt užmigsite ir greičiau, tačiau neabejotinai prarasite kai kuriuos miego privalumus.

Be to, alkoholis yra diuretikas ( skatina šlapimo susidarymą inkstuose ir jo išsiskyrimą iš organizmo), todėl greičiausiai naktį teks keltis į tualetą.

Mitas nr. 3 – televizoriaus žiūrėjimas padeda atsipalaiduoti

Ar kada esate pagalvojęs, kad jums reikia atsipalaiduoti prieš miegą ir tam puikiai tiks televizorius? Mokslininkai tokio būdo atsipalaiduoti nesiūlo. Anot R.Robbins, dažnai prieš miegą televizija transliuoja vakarines žinias, o jos tikrai nepadės atsipalaiduoti ir nurimti. Priešingai greičiausiai sukels stresą ir nemigą.

Yra dar viena problema susijusi su televizija – tai išmanieji telefonai ir planšetės – jie skleidžia mėlyną šviesą, kuri stabdo organizmo miego hormono – melatonino – gamybą.

Mitas nr. 4 – jei sunku užmigti, likite lovoje

Vis bandote užmigti, jau suskaičiavote visas avis, o bluosto taip ir nesudėjote? Ką daryti toliau? Atsakymas paprastas – nustokite bandyti užmigti.

„Pradedame sieti lovą su nemiga“, – pastebi dr. R.Robbins.

„Normalu užmigti per maždaug 15 minučių, tačiau ne kur kas ilgiau, nei per tokį laiką… Reikėtų išlipti iš lovos, pakeisti aplinką ir nuveikti kažką nereikšmingo“, – pataria ji. Tarkime, sulankstyti kojines.

Mitas nr. 5 – nuspausti snaudimo mygtuką

Kažkas išrado snaudimo mygtuką telefone, manydamas, kad papildomos šešios minutės lovoje kažką pakeis. Vis dėlto mokslininkų komanda sako, kad turime keltis iškart, kai nuskamba žadintuvas.

R.Robbins sako suprantanti, kad tai padaryti sunku, tačiau verta pasipriešinti pagundai nuspausti šį mygtuką.

„Jūsų kūnas vėl grįš į miego stadiją, tačiau labai trumpam, o ir miego kokybė bus labai prasta“, – atkreipia dėmesį mokslininkė.

Užuot taip pasielgus, ji pataria atitraukti užuolaidas ir įsileisti į kambarį kuo daugiau šviesos.

Mitas nr. 6 – knarkimas nekenkia

Knarkimas gali būti nežalingas, tačiau jis taip pat gali būti miego sutrikimo – apnėjos – požymis. Dėl to žmogus net gali trumpam nustoti kvėpuoti.

Žmonės, turintys šią problemą, dažniau turi aukštą kraujospūdį, netolygų širdies ritmą, taip pat patiria širdies smūgį ar insultą. Vienas iš perspėjimo ženklų miego metu yra garsus knarkimas.

Dr. R.Robbins apibendrina, kad miegas yra vienas svarbiausių dalykų mūsų sveikatai, nuotaikai, gerovei ir ilgaamžiškumui.Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *