Moksliškai įrodyta: geriausias būdas patikti kitam žmogui

Originalas

Dauguma žmonių įsitikinę, kad jie patys gali priversti save patikti kitiems ir tapti sėkmingesni. Deja, tokia nuomonė yra labai tolima tiesai.

Pavyzdžiui, įprasta manyti, kad per realybės šou sėkmę užtikrina trumpas prisistatymas, versle – kokybiškos informacijos pateikimas (taip pat apie save), santykiuose – savo entuziazmo demonstravimas.

Kalbos, kalbos, kalbos… Aš, aš ir vėl aš…

Kodėl protingi žmonės ir toliau taip elgiasi? Atsakymas paprastas: mat kalbos apie save suteikia jiems malonumą, tai patvirtino Harvardo universiteto mokslininkų tyrimai.

Mokslininkai tyrė žmonių smegenis bendravimo metu ir pastebėjo, kad tuo momentu, kai žmogus pasakoja apie save, pasitenkinimo centrai suaktyvėja. Be to, tyrimai taip pat parodė, kad nors mums ir patinka kalbėti apie save, patikti aplinkiniams galime tik tuo atveju, jeigu leisime jiems kalbėti apie save.reklama

„Asmenybės ir socialinės psichologijos žurnale“ išspausdintame straipsnyje rašoma: „Žmonės, kurie užduoda daug klausimų, ypač patikslinančių, labiau patinka savo pašnekovams. Kai žmogus daug klausinėja, jis suvokiamas kaip jautresnis, neabejingas, mokantis klausytis, suprasti, pritarti, įsijausti.“

Kitaip tariant, jeigu norite patikti žmonėms, klausinėkite jų, dėmesingai išklausykite atsakymus ir pateikite papildomų klausimų. Tai, kiek jūs aptarinėsite su kitu žmogumi jį patį, parodo jūsų troškimo jam patikti stiprumą.

O tai, kas yra efektyvu asmeniniame bendravime, tinka ir verslo sferai.

Kaip istorijose apie nuobodų draugą, kuris nuolat kalba tik apie save, dauguma pardavėjų stengiasi patraukti pirkėją pasakojimais apie savo darbą, užuot klausinėję jo, išklausę atsakymus ir papildomai teiravęsi.

Nepasakokite apie save, savo kompaniją ar apie jos produkciją tol, kol neišklausėte žmogaus iki galo. Būkite lakoniški ir kalbėkite apie esmę. Laikykitės šių taisyklių:

* Paklauskite.

* Išklausykite.

* Vėl paklauskite.

* Kalbėkite trumpai ir iš esmės.

* Esant reikalui, pakartokite tai, ką pasakėte.

Laikydamiesi šio šablono, jūs patiksite žmonėms. Jie būtinai pradės iš jūsų pirkti. Įspėjimas: retoriniai klausimai (pavyzdžiui: „Ar norite gauti aukščiausią kokybę už mažiausią kainą?!“), taip pat sukti klausimai (pavyzdžiui: „O kas, jeigu pasakysiu jums, kad galiu 50 proc. sumažinti sąnaudas?“) sukelia žmonėms tik susierzinimą.

Tik sąžiningi ir atviri klausimai padės jums pelnyti aplinkinių simpatiją ir tapti sėkmingiems.



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *