Moters atsakomybė

Dažnai kalbame apie atsakomybę – už savo gyvenimą, poelgius. Bet juk atsakomybė – vyriška savybė, tiesa? Štai jie – svarbiausi moteriškumo spąstai. Kai kurios damos išties galvoja, kad būti moterimi – tai papūsti lūpytes ir gundančiai vartyti akutes. Ir viskas. Visa kita tegu sprendžia vyras. Į pagalbą jam irgi neateisiu – rodysiu kaprizus kaip maža mergaitė: noriu štai tų kailinukų, štai to sijonėlio ir šito žiedelio. Daryk, ką nori, aš mergaitė.

Toks „moteriškumo“ paveikslas kažką atbaido nuo visko, kas moteriška, o kažką, priešingai – traukia. Susiformuoja įsitikinimas, kad štai, tapsiu moterimi, būsiu moteriška – ir visos problemos išsispręs. Daryk ką nori – už viską atsakys vyras. Kaip vaikų darželyje.

Ir kitas kraštutinumas. Pasikliauti nėra kuo, kiekvienas kovoja už save, dėl to dirbsiu tiek, kad galima bus išsiversti be vyro. Viską pati. Viską moku, o jeigu nemoku – išmoksiu. Esu be galo atsakinga. Ne tik už save, bet ir už kitus.

Kokia ir kiek atsakomybės tenka moteriai? Ar ji apskritai egzistuoja? Ir kur ta riba tarp atsakomybės už savo gyvenimą, apie kurią mes čia kalbame ir moteriško „aš viską – pati“?

Vyriška atsakomybė – tai globa ir apsauga. Vyras atsakingas už visa tai, ką galime pamatyti, paliesti, išgirsti. Šiltas megztinis, kuriuo jis vakare apgaubė sužvarbusią žmoną. Pinigai ant komodos. Namas, kuriame gyvena visa šeima. Viskas tikslu, aišku, konkretu, akivaizdu, viską galima pirštu parodyti.

Moteriška atsakomybė – tai rūpestingumas ir atsidavimas. Šitą atsakomybę mes visada jaučiame, tačiau ne visada galime pamatyti. Pietus ir vakarienę pamatyti galima, o kaip pamatysi bendrą namų atmosferą? Tai galima tik pajausti. Štai tokia, toji moteriška atsakomybė. Kaip fonas, kaip oras, kuriuo kvėpuojame. Ne visada regima, ne visada pačiupinėjama, tačiau visada pajausi ir suprasi, kada jos nėra.

Suversti viską kitiems – toks elgesys vyrams netinka. Vyras visas problemas sprendžia pats – tai jo atsakomybė. Jeigu nesprendžia – jis nelabai vyras. Nes vyras nedejuoja, neaimanuoja apie užgriuvusias problemas – jis jas sprendžia. Spręsti, darbuotis – vyriška atsakomybė. Už save ir kitus. Už savo darbuotojus, pavaldinius, kolegas, šeimos narius. Kuo daugiau vyras turi žmonių, už kuriuos yra atsakingas, tuo jis stipresnis ir vyriškesnis.

O moteris? Jos atsakomybė ta, kad paprašytų pagalbos. Kad suteiktų vyrui progą atlikti žygdarbį. Kad išsaugotų savo jėgas. Bet tik tada, jeigu kalba eina apie tikrą žygdarbį, o ne apie indų plovimą. Prašyti pagalbos, tačiau mokėti likti savimi. Būti savarankiška ir tuo pat metu neatsiskyrusia nuo vyro. Nepavirsti infantilia ypata, sulaukus 40-50 metų. Išlikti įdomia – visų pirma sau pačiai. Kuo sunkesnę naštą tempia moteris, tuo mažiau joje šarmo ir žavesio (ar galima žavėtis darbiniu arkliu?)

Tai kas gi toji moteriška atsakomybė?

Moteris, kaip visi normalūs žmonės, yra atsakinga už savo asmeninius poelgius. Kaip bet kuri kita asmenybė, ji laikosi kokių nors principų, arba nesilaiko jokių. Moters atsakomybė turi bumerango efektą. Jeigu ji kažką įskaudino, šitas skausmas sugrįš jai pačiai. Padarė gerą darbą – gėris taip pat sugrįš bumerangu. Ir vyras čia visiškai ne prie ko. Už viską mes atsakome individualiai ir gauname lygiai tiek, kiek davėme. Už gera gauname gera, už bloga – bloga. Ne visada iš karto, tačiau visada labai akivaizdžiai. Šioje srityje viskas matematiškai tikslu.

Moters atsakomybė – tai neužsikrauti sau to, ko nereikia. Atlikti savo pareigas ir nesistengti brautis į vyrišką parapiją. Patikėkite, tai didžiulė atsakomybė. Nustoti priimti sprendimus, reguliuoti šeimos biudžetą, nebekalti vinių ir nebesukinėti varžtų, nepiršti savų strategijų. Pasitikėti. Pasikliauti. Štai kur tikra atsakomybė. Juk nuo mūsų pasitikėjimo vyru priklauso, ar taps jis gerbiamu ir sėkmingu žmogumi.

Moters atsakomybė – tai santykiai. Suprasti, kaip jie veikia ir kodėl vyksta tai, kas vyksta. Dažnai mes elgiamės su žmonėmis taip, kaip nenorėtume, kad elgtųsi su mumis. Pavyzdžiui, visi žmonės, rėžiantys tiesą į akis pradeda baisiai pykti, kai tą tiesą išrėžia jiems patiems. Arba žmona, kuri tarkuoja vyrą, visiškai nepakenčia vyro pastabų savo pačios adresu. Mums atrodo, kad mūsų uždavinys – pasakyti kaip yra. O ten – to žmogaus atsakomybės sfera. Norės – užpyks, o panorės – supras, kad mes tarkuojame „iš meilės“. Net jeigu tam žmogui du metukai ir jis jūsų vaikas. Tai štai, moteriška atsakomybė – visada prisiminti, ką, kaip ir kokiu tikslu kalbame. Pasirinkti tinkamą laiką, vietą ir aplinkybes šioms kalboms. Išmokti bendravimo, vaikų auklėjimo, santuokinių pareigų meno.

Moters atsakomybė – būti brandžia ir išmintinga. O tai reiškia žinoti, kada laikas sustoti ir patylėti, nors norisi ir toliau atakuoti vyrą pretenzijomis. Žinoti, kada laikas padaryti pertraukėlę ir išeiti pasivaikščioti, pabendrauti su draugėmis. Domėtis, kaip reikia teisingai gyventi, kokių principų laikytis ir kam to reikia. Pageidautina, pasitelkus vyrą ar tėvą, nes be vyriško proto moteris gali nuslysti paviršiumi ar įklimpti fantazijų bei iliuzijų baloje.

Moters atsakomybė – išmokti būti laiminga ir patenkinta. Bet kokiomis aplinkybėmis. Mylėti tą vyrą, kurią kažkada pati išsirinkai. Džiaugtis tais namais, kuriuos dabar turi. Netgi jei jų namais nelabai galima pavadinti. Bet juk kažkur gyveni. Ir tai jau gerai… Priimti ir jaustis dėkinga už tai, ką turi. Tai visiškai netrukdo norėti daugiau, tačiau patenkinta ir laiminga gauna greičiau nei amžinai nepatenkinta bambeklė.

Moters atsakomybė – laiku rūpintis savimi. Pajausti, kada tu jau ištuštėjai, išsekai, ar priartėjai prie šios būsenos – ir specialiai užsiimti energijos atstatymu. Prižiūrėti save, savo kūną, užsiimti kokiu nors pomėgiu, rankdarbiu. Kartais tam reikia netgi valios pastangų – kažko imtis, užuot dejavus. Dėmesį atkreipia tik į save prižiūrinčias moteris. Ir jeigu jums pačiai su savimi neįdomu, tai ir kitų nesudominsite. Rūpintis savimi, prižiūrėti save ir išlikti įdomia, gyva, tikra. Sunkokas uždavinys. Labai atsakingas.

Moters atsakomybė – netempti į namus negatyvo. Nerankioti kur papuolė ko papuolė. Ir neišversti to šlamšto artimiesiems ant galvų. Nesiskųsti šeimos nariais kitiems žmonėms, nenešti šiukšlių iš namų, nevaizduoti savęs nuosavo vyro ir vaikų auka. Saugoti vidinį šeimos pasaulį nuo pašalinių akių ir vertinimų. Ginti savo intymią erdvę.

Moters atsakomybė – atsidavimas ir tikėjimas. Atsiduoti ir visiškai pasikliauti – nereiškia atsisėsti ant sprando ir parazituoti. Tai reiškia pasikliauti žmogumi tiek, kad suprastum, jog vyras (tėvas, suaugęs sūnus) tave apgins. Nieko blogo tau nepadarys ir nepalinkės. Ant rankų nešios kaip brangenybę. Reikia tik leisti vyrui pačiam spręsti, kas gerai, o kas negerai. Leisti jiems tave globoti ir ginti, saugoti nuo išorinio pasaulio negandų, nuo tavęs pačios ir tavo emocijų. Leisti kitiems, tame tarpe ir vyrams, rūpintis tavimi. Ir padėti tau. Pastebite svarbiausią skirtumą nuo vyriškos atsakomybės? Atsakomybė – tai pasikliauti, atsiduoti, o ne pačiai viską spręsti. Išmokti pasitikėti – ir gauti trokštamą apsaugą.

Moteriška atsakomybė – atlikti savo pareigą. Vietoje to, kad idealiai dirbtumėte vyriškus darbus. Juk tai labai paprasta – puikiai atlikti kokį nors svetimą darbą. Ten mažiau įtampos, mažiau sunkių emocijų. Moterims pasidarė paprasčiau dirbti negu mylėti. Dėl to, kad su darbais joms viskas aišku – padaryk gerai, atidirbk 8 valandas, 5 dienas per savaitę. Likusį laiką gali daryti, ką nori. O namuose pamaina trunka ištisą parą ir yra visiškai neprognozuojama. Vieni ir tie patys veiksmai daromi visiškai nenuspėjama seka. Tai iš pradžių susitvarkyti, o paskui pamaitinti, tai iš pradžių pamaitinti, o paskui išskalbti. Nuobodu, sunku, įkyru, nesuprantama. Svetimus darbus atlikti paprasčiau.

Tačiau moters atsakomybė – likti būtent moterimi. Nes kaip kitaip užaugs laimingi vaikai (o gal labiau patinka 5 kalbas mokantys vunderkindai, neturėję vaikystės ir tuščiomis, negyvomis širdimis?) Kaip kitaip realizuosis vyras (karjeristės jo arba neturi, arba turi alfonsą)? Kaip ji pati taps laiminga? Po kelinto milijono eurų? Po kokios automobilio markės? Kas iš viso to gali pakeisti vidinį pasitenkinimą, kad esi savo vietoje ir įgyvendini savo pašaukimą?

Moters atsakomybė – gyventi kitiems. Nepaisant to, kad daug kas moters atsakomybės sferoje susiję su ja pačia, iš tikrųjų visa tai yra instrumentai. Mums reikia daug dėmesio, rūpestingumo, turime save prižiūrėti ir savimi rūpintis, tačiau vardan ko visa tai? Koks galutinis medžio tikslas? Tiesiog augti ir žydėti, dėl to, kad jis niekam nieko neskolingas ir neprivalo? Ar visgi duoti kažką šiam pasauliui – saldžius ir kvepiančius vaisius, būtent tuos, kurie ir turi prinokti ant šio konkretaus medžio?

Ir duoti, beje, visiškai nesavanaudiškai. Kol esama savanaudiškumo, visas tas žaidimas moteriškumais beprasmiškas. Nes moteris ne tik darbšti, ji dar ir nesavanaudė. Ji nešioja sijonus ne tik tam, kad vyrui moteriškesnė atrodytų ir šitaip padarytų jį vyriškesniu. Ir maistą gamina ne dėl to, kad gėles dovanotų. Ji visa tai daro iš meilės – tos jėgos, kurią sukaupė savyje, rūpindamasi savimi. Sukaupė, kad atiduotų. Suorganizuotų mainus.

Santykiai – tai visada mainai. Net moteriškas kūnas sutvertas duoti. Tiesiog pasižiūrėkite į save – viskas jumyse tam, kad duotumėte gyvybę vaikams, duotumėte vaikams pieną, netgi duotumėte save vyrui. Moteriškas kūnas nesuderinamas su šykštumu ir egoizmu, gyvenimu vien tiktai sau, be žiedų ir vaisių. Tai viso labo tuščias beprasmiškas žydėjimas. Bergždumas. O bergždumas – tai ne moteriškumas, nors gali atrodyti labai gražiai ir viliojančiai. Moteriškumo vaisiai gali būti patys įvairiaausi, tačiau jie visada yra. Ir visi jie visada skirti kitiems. Artimiesiems. Vyrui. Vaikams. Draugams. Bendraminčiams.

Štai toks skirtumas. Milžiniškas. Ištisas kalnas skirtumų. O atsakomybė galiausiai reikalinga abiem. Tik skirtinga. Vyrams – vyriška. Moterims – moteriška. Tada kiekvienas užsiims savais reikalais – ne idealiai, kiek pajėgs. Ir pasaulis po truputėlį ims keistis, harmonizuotis, stabilizuotis. Nes visi bus savo vietose.

Atsakomybė gyvenime – būtina. O „aš viską galiu pati“ geriau išbraukti iš savo galvos visiems laikams. Tai irgi mūsų atsakomybė – liautis būti „mes pačios galime“.

Olga Valiajeva


DAUGIAU ŠIA TEMA

Demonstratyvi meilė Tokios meilės sunku nepastebėti - įsimylėjėliai vaikšto apsikabinę, bučiuojasi, nieko nesidrovėdami. Lyg ir viskas teisinga: o ko drovėtis, juk jie l...
Persekiojimas Labai daug moterų, kada pajunta, kad vyras nutolsta, pradeda mėginimus jį sulaikyti, "persekioja" jį. Yra trys tokio persekiojimo rūšys: 1. Fizinis ...
Mes – moterys, kurios nemoka mylėti Mes - moterys, kurios nemoka mylėti. Mes - moterys, kurios nemoka susitvarkyti su savo emocijomis. Mes nesuprantame savo emocijų, nesuvokiame, nepriim...
Šeimos scenarijaus įtaka asmeniniam gyvenimui Vaikas iš šeimos perima tradicijas, lūkesčius, šablonus, kuriuos naudoja visą savo gyvenimą ir perduoda saviems vaikams. Šiuose šablonuose iš anksto u...
Moters įtaka vyrui Kokia moters įtaka vyrui? Kodėl vieni vyrai klesti poroje ir pasiekia maksimalius rezultatus socialinėse sferose, o kiti užgęsta, ieško būdų pasprukti...
Kaip vos ne kasdien išduodame vienas kitą Šita neištikimybės rūšis padaro gerokai daugiau žalos, nei tiesiog seksas "kairėje". Šešta valanda ryto, skamba žadintuvas. Tu atveri akis ir smegeny...
Vyras – ne įrankis jūsų tikslams siekti Ne per seniausiai mudu su vyru nutarėme pasižiūrėti, kas domina žmones, kurie ieško atsakymų į savo klausimus apie šeimos gyvenimą internete. Kadangi ...
Nemaloni tiesa apie ilgalaikius santykius Įsimylėjimas, santykiai... Apie tai svajoja, eilėraščius rašo, filmus filmuoja. Dag kam atrodo, kad santykiai - tai džiaugsmas, peraugantis į laimę. T...
Kaulijant meilės Nėra natūralesnio noro už troškimą būti mylimu. Kai greta moters atsiranda mylintis vyras, ji išsiskleidžia kaip pražydusios gėlės žiedas. Ir nesvarbu...
Leiskite vyrui būti vyru, o sau – moterimi Ši tema verta kelių "Didžiosios santykių enciklopedijos" tomų, nes kad ir kiek būtų pasakyta apie tai, žmonės vis tiek supranta labai sunkiai, ne visk...
Ko nori skirtingo amžiaus vyrai Vyrus dažnai kankina klausimas "ko nori moterys". Tačiau klausimas "ko nori vyrai" ne mažiau aktualus gražiosios lyties atstovėms. Juo labiau, kad ats...
Labai pakylėta moteris Yra tokių moterų - sklandančių aukštai virš nuodėmingos žemės. Į tualetą jos tiksliai nevaikšto. Niekada nepyksta, neverkia. Šypsosi Budos šypsena. Ka...
Ir vėl mane paliko. Santykiuose daromos klaidos Norėtųsi papasakoti apie tai, kas, mano manymu, labiausiai trukdo moterims kurti ilgalaikius ir harmoningus santykius. Panagrinėkime tipiškas klaidas ...
Kuo gresia vyro kontroliavimas Kaipgi mes, moterys, mėgstame tai daryti! Pakontroliuoti, kaip vyras vykdo mūsų pavedimus. Ir ar vykdo. Pasekti, patikrinti, įvertinti, pagirti. Arba ...
Pagarba vyrui Vienas svarbiausių vyro poreikių - pagarba moters akyse. Šiandien vyrų teisė į pagarbą visus ir visuotinai išjuokiama bei slopinama. Jeigu tu nori su...
Be ištikimybės nebus santykių Ištikimybė - privalomas, neatskiriamas santykių atributas. Be ištikimybės šeima kaipo tokia neegzistuoja. Bet kuri neištikimybė, kad ir kas bebūtų nei...
Princesės sindromas Degalinėje tapau įdomios scenos liudininku. Kol vyrukas pylė benziną, automobilyje blaškėsi besikeikianti mergina. Vos atidaręs dureles, vyrukas gavo ...
Netempkite šiukšlių į santykius Kas artimuose santykiuose leistina, kas neleistina, ar verta atsiverti ir kiek reikėtų atsiverti, ar leistinos pretenzijos ir kaip jas pateikti? O dar...
Meilės pamokos, kurias dauguma moterų supranta per... Kartais išmokstame savo pamokas ne iš pirmo karto. Ypač, kai kalba eina apie meilę, kuri apakina, uždeda rožinius akinius. Dėl to pradedame aiškintis ...
Meilės neužsitarnausi. Ji arba nutinka, arba ne Žmogus pradeda žengti savo keliu tada, kai pagaliau supranta, kad meilės užsitarnauti neįmanoma. Kad ji arba ateina, arba ne. Galima užsitarnauti pas...
Labai nedaug moterų šiandien išties ištekėjusios... Mes visi labai skirtingai suprantame meilę. Man meilė, kiek tik ją galima apibūdinti paprastais žodžiais - tai būsena, kai švieti kitam žmogui ir esi ...
Protingos kvailės taisyklės Kodėl protingos moters gyvenime tiek daug neteisybės ir kaip iš protingos pagaliau pereiti į kategoriją "išmintinga ir laiminga"? Jos rytas prasideda...
Daugumą vyrų atbaidančios moterys Apie lyčių tarpusavio traukos dėsnį galima samprotauti iki begalybės. Fiziologai meilę paaiškina "chemija", hormonų pliūpsniais. Tačiau kartais absoli...
Šeimos nenorinti moteris. Priežastys Gyveno sau varlė karalaitė, vargo nematė. Betgi ne, atlindo princas ir prasidėjo - pyragus kepk, kilimus ausk, svečiams šokius šok... O dar ir jį patį...
Ir vėl nesėkmingi santykiai Jeigu jūsų pažinčių ir santykių istorijoje esama šių punktų, negalima atmesti, kad jūs jau prisibijote meilės. Pastovios nesėkmės su partneriais - lab...