Naujagimio-imunitetas-ir-jo-ypatumai

Naujagimio imunitetas ir jo ypatumai

Ką tik gimę vaikai retai serga peršalimo ligomis, natūraliai maitinant, jos gali prasidėti po pirmojo gyvenimo pusmečio. Maitinant dirbtinai – anksčiau.

Priežastis yra ta, kad dar motinos organizme vaikui perduodami antikūniai prieš pagrindines infekcijas. Perduodami antikūniai ir po gimimo, kartu su motinos pienu, būtent dėl to pediatrai rekomenduoja maitinti krūtimi.IMUNITETAS IR JO RŪŠYS

Imunitetas – tai organizmo atsparumas infekciniams ir neinfekciniams agentams ir medžiagoms, turinčioms pašalinių, svetimų (antigeniškų) savybių.

Įmunitetas būna įgimtas ir įgautas.

Įgimtą imunitetą užtikrina specialios ląstelės, kurios sunaikina virusus ir bakterijas. Prie tokių ląstelių galima priskirti kraujo ląsteles (neutrofiliškus arba grūdėtuosius leukocitus) ir audinių ląsteles (makrofagus).

Tai ne specifinis imunitetas, jis nenaikina visų antigenų iš eilės, tai tik pirmoji organizmo gynybos nuo išorės priešų linija.

Taip pat šios ląstelės informuoja kitas imuniteto grandis apie tai, su kokiu būtent antigenu jos susidūrė. Kraujyje, seilėse ir audiniuose esama dar ir bakterijas naikinančių baltyminių medžiagų, kurios žudo infekcijų sukėlėjus.

Įgytas imunitetas skirstomas į ląstelinį ir humoralinį.

Ląstelių imunitetą užtikrina kraujo ląstelės T-limfocitai.

Kai T-limfocitai pirmą kartą susiduria su kažkokiu konkrečiu antigenu (tarkime, su tymų virusu), jose prasideda pokyčiai, kurie leidžia visam laikui įsiminti tą antigeną (sensibilizacija). Paskui dalis T-limfocitų sunaikina antigeną (tai taip vadinami kileriai), o dalis paprasčiausiai įsimena informaciją, kad sekantį kartą deramai pasitiktų priešą.

Taip pat jie perduoda informaciją grandinėle aukštyn – humoraliniam imunitetui. Yra ir T-limfocitų, kurie slopina imunines reakcijas – tai taip vadinami supresoriai.

Humoralinį imunitetą užtikrina specialūs baltymai – imunoglobulinai, kuriuos gamina B-limfocitai.

Imunoglobulinai turi penkias rūšis: IgA (gina gleivines), IgM (cirkuliuoja kraujyje ir pirmasis pasitinka priešą), IgG (irgi kraujyje, tačiau pasirodo vėliau, labiau specifinis), IgD (jo funkcijos iki galo neaiškios), IgE (jo lygis padidėja, kai prasideda alergija ir parazitų invazijos).

Naujagimių imuniteto ypatumai

Naujagimis gimsta sterilus ir jį iš karto apsupa daugybė pačių įvairiausių antigenų. Jo įgimtas imunitetas nėra tobulas, oda ir gleivinės – plonos ir negali apginti vaiko nuo bakterijų bei virusų įsibrovimo į organizmą. Įgautas ląstelinis imunitetas dar neveikia pilna galia, jis juk pirmą kartą susiduria su įvairiais antigenais, dėl to T-limfocitai dar neišmoko atpažinti priešų, o kileriai – jų naikinti.

Ir vis dėlto, vaikas yra apsaugotas.

Dar motinos organizme jis gavo pakankamą kiekį IgG visiems tiems antigenams, su kuriais susidūrė jo mama.

IgG turi nedidelę masę ir gerai prasiskverbia per placentą, dėl to išnešioto kūdikio kraujyje gimimo momentu jo turinys yra toks pats kaip motinos kraujyje.

Pas neišnešiotus vaikus IgG gerokai mažiau, kadangi jis nepatenka į vaiko organizmą per paskutines nėštumo savaites.

IgG kiekis, perduotas mamos vaikui, palaipsniui mažėja ir jau iki pusės metų amžiaus jis praktiškai išnyksta. Būtent nuo to laiko žindomi kūdikiai ir pradeda pasigauti įvairiausias infekcijas.

Kita naujagimių apsauga – tai IgA, kuris patenka į vaiko organizmą jau po gimimo kartu su motinos pienu.

Šis imunoglobulinas gina gleivines ir vietiniame lygmenyje neleidžia patekti į organizmą infekcijai. Jis gina kvėpavimo takų ir virškinimo trakto gleivines.

Dėl to krūtimi maitinami vaikai praktiškai neserga žarnyno infekcijomis. Ir priešingai – dirbtinai maitinami vaikai atsiduria nuolatinėje grėsmėje susirgti, dėl to visi tokių vaikų buteliukai ir žindukai turi būti sterilizuojami.

Savo IgA vaikas pradeda pilnu pajėgumu gamintis tik sulaukęs 5-6 metų amžiaus.

Protinga imuniteto sistema pasirūpino, kad susidūręs su dideliu kiekiu infekcijų po gimimo vaikas neturėtų alerginiu reakcijų.

Tuo tikslu naujagimio organizme padidėja T-limfocitų supresorių kiekis. Jų jam reikėjo ir anksčiau, dar motinos kūne tam, kad jo organizmas nekonfliktuotų su motinos organizmu.

Kaip sustiprinti naujagimio imunitetą

Tą daryti reikia pradėti dar nėštumo metu: teisingas, pilnavertis maitinimasis, sistemingi pasivaikščiojimai gryname ore, užsiėmimai gimnastika, savalaikė visų nėštumo komplikacijų profilaktika ir gydymas – visa tai puikios priemonės naujagimio imunitetui stiprinti.

Po gimdymo pagrindine imuniteto stiprinimo priemone tampa maitinimas krūtimi. Tačiau ne mažiau reikšmės turi ir teisinga vaiko priežiūra.

www