Neišsakyti žodžiai santykiuose

Norite žinoti, ką tenka nagrinėti šeimos psichologui? Greta neištikimybės problemų į mane dažnai kreipiasi su prašymu pakeisti vieno iš partnerių elgesį, kai tasai neleidžia sutuoktiniui atsipalaiduoti ir žudo meilę. „Ji be paliovos rėkia ir kelia skandalus!”, „Aš pavargau būti jo aukle!”, „Jis nė karto nepadovanojo man gėlių!”… Tūkstančiai įvairiausių skundų ir visi jie susiveda į kokius nors erzinančius partnerių įpročius: kažkas neišsiplauna po savęs indų, kažkas susitempia namo visus draugus, kažkas jau seniai nesirūpina gražia figūra, o dar kažkas laiko visiškai normaliu dalyku išvažiuoti ilsėtis be įspėjimo.

Kaip manote, kas sieja visas šias problemas? Viskas paprasta – jeigu partneriai pasivargintų išsakyti savo nepasitenkinimą pačioje santykių pradžioje, visų šių problemų galima būtų išvengti. Tačiau pradėkime iš eilės.

Iš kur sunkumai santykiuose?

Sunkumai seka iš neišsakytų žodžių, pataikavimo partnerio blogiems įpročiams ar nesugebėjimo teisingai išsakyti savo poreikius. Kaip dažniausiai būna? Jiedu susitikinėja, vienas kitam patinka, hormonai siautėja, širdys prarado bet kokius stabdžius – viskas, amen. Jeigu nutinka kažkas tokio, kas neatitinka lūkesčių, abu taktiškai ignoruoja ar kantriai nutyli problemą. Juk viskas taip nuostabu, kam gadinti idiliją? Na ir kas, kad į kiekvieną pasimatymą jis ateina šiek tiek išgėręs? Žmogus tikriausiai jaudinasi. Ir tegu ji išlieja ant jo visą susikaupusį savo pyktį, paskui jis ją nuo to atpratins. Štai šitaip „smulkmenos” kaupiasi, sandėliuojasi kažkur širdies užkaboriuose, kol galiausiai sprogsta kantrybė. O daryti ką nors jau per vėlu – vaikai, butas, pirktas už kreditą…

Pats įdomiausias dalykas: jeigu jie būtų išsakę savo nepasitenkinimą santykių pradžioje – viską galima buvo pakeisti.

„Ar galėtum įspėti, kad pavėluosi, man tai svarbu?” Arba: „Žinai, man malonu, kai vyras prisideda prie santykių, o ne vien linksminasi merginos sąskaita”. Tokios frazės iškart sudėlioja taškus ant „i” ir prioritetus. Be to, pačioje pažinties pradžioje žmonėms iš tiesų lengviau pasikeisti – jie dar jauni, įsimylėję ir pasirengę kažką paaukoti, ieškoti kompromiso, kad patiktų ar užsitarnautų pasitikėjimą. Tuo tarpu tylėjimas ir kentėjimas tik įkaitina atmosferą ir nutolina partnerius vieną nuo kito.

Tylėjimas – pritarimo ženklas?

Labai gaila, bet būtent taip ir yra. Būtent taip partneris žiūri į jūsų nebylų pasipriešinimą. Juk jeigu jo visur išmėtytos kojinės ar įprotis kiurksoti darbe iki vėlumos jus išties nervintų, jūs jau seniai būtumėte jam apie tai pasakiusi. Ir apie nedovanojamas gėles. Ir apie abejingumą jūsų problemoms. Ir apie mamos atakas. Tačiau mes metų metus kaupiame savyje negatyvą ir tylime, kad išsaugotume komforto regimybę, o kai nebeištveriame, mūsų pretenzijos atrodo išgalvotos, kvailos ir nepagrįstos. Juk negalėjote šitiek metų jų slėpti, teisingai? Dešimt metų viskas buvo normalu, o šiandien staiga negerai. „Problemas keliu ne aš. Problemų prisigalvojai pati”. – nutars žmogus. Jis juk nežino, kad slėpėte savo jausmus vien dėl to, kad norėjote kaip geriau. O geriau nepasidarė, pati susimeistravote uždelsto veikimo bombą.

Atminkite – kol kenčiame tai, kas nepatinka, partneris/partnerė laiko tai norma. Juk jis arba ji – ne telepatai, svetimų minčių neskaito! Reikia aiškiai išreikšti savo emocijas. Neskelbti ultimatumų, nestaugti kaip sirena. Tiesiog pakalbėti apie tai, ką jaučiame.

Ir pageidautina tuo momentu, kai veiksmas buvo atliktas pirmą kartą. Taip ir pasakykite – mane tai erzina, tavo elgesys išmuša mane iš vėžių, man tai nemalonu… Ir toliau būtinai viską aptarkite, suraskite kokį nors kompromisą, paieškokite komfortiško bendro gyvenimo variantų. Jeigu jums tas įprotis labai svarbus, tačiau partneris pasikeisti negali, kadangi toks jo elgesys yra jo asmenybės dalis, tada santykius geriau nutraukti. Būtent kelio pradžioje, kol dar nesurišti vienas su kitu vaikais ir bendra buitimi.

Bus sunku, skaudu, bet ne mirtina. O svarbiausia, įprotis iškart išsiaiškinti visus nesusipratimus žymiai padidins šansus susirasti tą žmogų, su kuriuo turėsite šimtaprocentinį savitarpio supratimą. Kalbėkite, o ne tylėkite! Ir tada 80% problemų pradings savaime.

.



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *