Nemigą gimdo gyvenimo būdas

Originalas

“Pasaulinio miego tyrimo moksliniais duomenimis, geriausiai miega japonai ir islamo šalių gyventojai, ir tai susiję su socialiniais bei kultūriniais faktoriais, kai tuo pačiu metu kasdien atliekami tam tikri ritualai. O prasčiausias miegas yra Brazilijoje, kur vyksta karnavalai”, – sakė Klaipėdos universitetinės ligoninės Miego medicinos centro vadovas, gydytojas kardiologas profesorius Giedrius Varoneckas.

Stresas ir taurė

“Nemiga mus ištinka dėl stresų – organizmo fiziologinių funkcijų reakcijos į dirgiklį. Kai stipriai plaka širdis, padidėja kraujospūdis, šąla galūnės, spazmuoja skrandis, prakaituojama, trūksta oro, jaučiame nuovargį,” – sakė gydytojas. Psichinio streso metu ištinka nuotaikos svyravimai, susijaudinama, kankina nerimas, įtampa, žlugimo jausmas. O vėliau jau būna elgesio pokyčių: žmogus tampa irzlus, kritiškas, nekantrus, dažnėja pykčio protrūkiai, apetito ir miego sutrikimai. Ilgą laiką trunkantis stresas, kai su juo nesusitvarkoma, perauga į ligas. Iš pradžių jaučiamas skausmas širdies plote, suaktyvėja simpatinė nervų sistema, kuri veikia širdies kraujagysles. Ir jeigu yra prasidėjusi išeminė širdies liga, didesnė rimtų širdies veiklos sutrikimų tikimybė: krūtinės anginos, mikroinfarkto ir smegenų insulto. Nerimui nuraminti ir atsipalaiduoti padeda 50 gramų stipraus gėrimo, mažos dozės teigiamai veikia kraujagyslių sistemą ir veikia kaip antioksidantas, apramina. Tačiau išgėrus 80 miligramų gryno alkoholio miegas sutrinka, kai alkoholis pradeda skaidytis, prasideda abstinencija, troškina, širdis smarkiau plaka, prabundama 3, 4, 5 valandą nakties. Gydytojas sakė buvęs nustebintas, kad žmonės daugiausia pinigų išleidžia svaigiesiems gėrimams, alkoholis yra sudėtinė gastronomijos dalis. “Reikia nusiraminti ir pasiruošti miegui. Atsipalaidavimui tinka viskas, kas jums malonu: šunelio vedžiojimas, važinėjimasis dviračiu, vaikščiojimas gamtoje, bet turite žinoti, kad be jūsų nusiteikimo niekas atsipalaidavimo nesuteiks,” – sakė pokalbininkas.

Miego sutrikimai

“Kas mus kankino prieš tūkstantį metų, tas yra ir dabar. Tik dalis žmonių dabar dieną pamiega, o naktį prasideda intensyvus gyvenimas. Sutrinka mūsų socialiniai santykiai, visuomenėje daugėja stresų, kurie negerina mūsų psichinės būsenos ir darbingumo”, – sakė miego sutrikimų specialistas.

Pasak jo, ypač vyresnio amžiaus žmonės jaučia įtampą, tai sutrikdo miegą, vystosi depresijos. Miego sutrikimų yra apie 90 rūšių, pagrindinės – nemiga ir kvėpavimo sutrikimai, apnėja arba knarkimas, griežimas dantimis. Miego metu gali paūmėti ligų simptomai: krūtinės angina, miokardo infarktas, bronchinė astma, galvos smegenų insultas. Tai rodo polisomnografiniai tyrimai. Jeigu žmogus serga, ta pati liga egzistuoja ir miegant. Miegas susideda iš 4 – 6 ciklų, greitojo aktyviojo, kai sapnuojama, ir pasyvaus būdravimo, lėtojo, kai dingsta raumenų tonusas.

Kartais žmonės miegodami šūkauja arba vaikšto palangėmis ar stogo atbrailomis, o kiti iškrenta iš lovos ir pradeda ropoti. Miegą sutrikdo ir kelionės per laiko juostas.

Kai vargina stresas

“Žmogaus nemiga labai susijusi su jo psichine būsena, kai vargina stresas, nerimas, panika, liūdesys, depresija, kai tampa apatiškas. Vienas iš depresijos požymių yra sutrikęs miegas. Turime išmokti stresą valdyti, ugdyti žmogiškuosius santykius ir tolerentiškumą vienas

kitam. Susipykę su kolega ar darbdaviu, sunkiai užmigsite”, – sakė gydytojas.

G. Varoneckas pataria išsiugdyti gerus miego įpročius. Nesibarkime prieš eidami miegoti, neįsijaudrinkime. Būtų gerai, kad porą valandų prieš miegą žmogaus aktyvumas sumažėtų, nesportuokime, nevaikščiokime į diskotekas, nes tai suaktyvina smegenų veiklą ir sudirgina. Padeda šilta vonia, pieno, kuris yra natūralus aminorūgšties tripofano šaltinis, stiklinė, ir stimuliuoja miegą. Vertėtų negerti prieš miegą kavos, nevalgyti sunkiai virškinamo maisto, šokolado. Žmogui svarbu pasiruošti miegui, padeda katės ar šuns kaimynystė. Ir svarbu gultis miegoti ir keltis tuo pačiu laiku, kad nesutriktų cirkaliniai ritmai. Seksas taip pat daugumai sukelia teigiamų emocijų, tik po neįprasto sekso sunkiai užmigsime. Jeigu mūsų psichinė būsena rami, nusiteikusi miegui, miegosime gerai.

Sapnų kokybė priklauso nuo asmenybės bruožų ir emocijų. Dailininkai, muzikai ir statybininkai skirtingai sapnuoja. Encifolograma, akių judesiai ir raumenų tonusas, širdies ritmas, kvėpavimas, skrandžio sultys rodo, kaip jūs miegate. Miego medicinos specialistai įvardins jūsų psichinę būseną, jeigu nemiga užtrunka ilgiau nei mėnesį. Neišsimiegantiems būdinga nuotaikų kaita, manijos, depresija, nerimas, sutrikęs dėmesys ir atmintis. Tai kelia pavojų užmigti vairuojant automobilį.

Kodėl knarkiame

Psichinės būsenos ir miego sutrikimų tyrimai parodė, kad į šeimos gydytojus kreipėsi daugiausia našlių ir išsiskyrusių žmonių, o viengungių miegas pasirodė ramiausias. 23 proc. lietuvių išvis nekreipia dėmesio į stresą net atsiradus skausmams širdies srityje ir nemėgina pakoreguoti sutrikusio miego. Nustatyta, kad protinį darbą dirbantys vadovai geriau susitvarko su stresu negu darbininkai bei kaimo žmonės.

“Knarkiame, kai atsipalaiduoja raumenys ir kūno audiniai. Knarkimas sveikatai ir socialiniams santykiams daro įtaką. Jeigu deguonies prisotinimas kraujyje pakankamas, tai yra tik mechaninis garsas, kuris sukelia nepatogumų. Bet jeigu deguonies prisotinimas nepakankamas, kyla pavojus sveikatai, patenkama į hipoksiją, kai suaktyvinami ląstelių nekrozės faktoriai, ir tai yra kelias vystytis širdies ligoms, hipertenzijai, diabetui”, – sakė specialistas.

Miego apnėja gali trukti dvi minutes ir kartotis net kelis šimtus kartų per naktį. Kvėpavimo sutrikimas miegant gali baigtis net mirtimi. Apnėja blogina širdies ir kraujagyslių sistemos būklę, medžiagų apykaitą, galvos smegenų kraujotaką. Kvėpavimą sunkina nutukimas.

Daugumą pacientų į miego sutrikimų gydymo centrą atsiunčia afektinių sutrikimų, otolaringologų, pulmanologų, neurologų, neurochirurgų skyrių gydytojai.

Ivona ŽiemytėNaujienos iš interneto


NAUJAUSI

Neprašykite to, ko patys negalite duoti

Dažniausiai tai vyksta tarp sutuoktinių. Nors pasitaiko ir tarp partnerių, vaikų, draugų, kolegų, praktiškai visuose santykiuose. Kalba eina apie situaciją, kai viena pusė primygtinai prašo ar net pyksta, kažko reikalaudama iš kitos. Tačiau praeina šiek tiek laiko ir paaiškėja, kad tas žmogus pats nepajėgus ar nesugeba duoti to, ko reikalavo…

Išauklėti ryškią asmenybę

Kiekviename iš mūsų slypi koks nors talentas, nepakartojami sugebėjimai ir polinkiai, tačiau ne visiems pasiseka juos išplėtoti. Kaip padėti vaikui atskleisti įgimtą potencialą? Yra penkios taisyklės, kurios duos startą vaiko asmenybės atsiskleidimui. Skatinkite nestandartinį mąstymą Kol vaikas dar visai mažas, kiekvienas jo žodis ir poelgis kelia tėvams susižavėjimą - jis…

Kaip teisingai elgtis su egoistais

Visi esame didesni ar mažesni egoistai. Adekvati savimeilė, savivertė ir pasitikėjimas savimi - labai svarbūs dalykai gyvenime, tačiau egzistuoja riba, kurią peržengęs žmogus pavirsta egocentrišku, į visus iš aukšto žvelgiančiu, save įsimylėjusiu savanaudžiu. Pavyzdžiui, kai kurie bando priversti aplinkinius patikėti, kad jo požiūris yra geriausias ir teisingiausias. Kiti valandų valandas…

Nepasiduok

Visi nori, kad būtų gerai. Tačiau gerai kažkodėl ne visiems. Ir žmogus visai neblogas, ir kitiems nekiaulina, o gyvenimas be prošvaisčių. Gal dar ne visai katastrofa, bet viskas juda link to. O pasitaiko, kad žmogus vidutinis, pilkas, menkiau apdovanotas protu ir išvaizda, talento nė su žiburiu nerasi ir tai labai…

Ar tiesa, kad visų ligų šaltinis – negatyvus mąstymas?

Originalas Sakoma, kad visos ligos kyla „nuo nervų“. Tačiau esame linkę į tokius pasakymus žiūrėti pro pirštus ir laikyti juos paprasčiausiais prietarais. O kaip yra iš tiesų? Ką apie tai sako mokslininkai? Ar tikrai atsikratę neigiamų minčių ir pykčio galime išsigydyti vėžį? Į klausimą, ar tiesa, kad visos ligos kyla…