Nemylinčios motinos melas

Žalojantys žodžiai

Mūsų kultūra linkusi sumenkinti žeidžiančių motinos žodžių įtaką, tačiau dabar norėtųsi pakalbėti apie šią problemą, žvelgiant šiek tiek kitu kampu – ne konkrečiai apie tariamus žodžius, o apie tai, kas po jų seka.

Kadangi mūsų kultūroje motina laikoma “normalia” iki to laiko, kol nepradeda fiziškai žaloti vaikų, nemylinčios motinos nejaučia jokios atsakomybės už savo žodžius, kol jų vaikai pamaitinti, aprengti ir turi stogą virš galvos. Tačiau juk ir vaikų prieglaudos suteikia visa tai našlaičiams, ar gi ne taip?

Pradžiai prisiminkime, kiek paauglių nusižudė iki to laiko, kai visuomenė atkreipė rimtą dėmesį į paauglystėje patiriamą psichologinį smurtą, kuris labai ilgai buvo laikomas nemaloniu, tačiau visiškai “normaliu” reiškiniu, atseit, visi mes tai patyrėme. Mitologija, susijusi su motinystės sąvoka – mitai apie tai, kad motiniška meilė instinktyvi, kad visos mamos myli savo vaikus, kad motinos meilė visada besąlygiška – neleidžia mums atvirai kalbėti apie tai, kiek daug žmonių užauga su nepatenkintais emociniais poreikiais ir kiek daug žaizdų atsineša iš vaikystės į suaugusį gyvenimą.

Mes absoliučiai ignoruojame emocinę žalą, kuri vaikui padaroma tulžingais žodžiais, tais žodžiais, kurie priverčia jį pasijausti neadekvačiu, nemylimu, nieko neišmanančiu, nors jau ir mokslas įrodė, kad žodžių padarytos žaizdos yra ne tik ne mažiau traumuojančios, kaip fiziniai sužeidimai, be to ir jų pasekmės trunka kur kas ilgiau.

Žodinė agresija tiesiogine žodžio prasme keičia besivystančių smegenų struktūrą.

Tėvai valdo mažą pasaulėlį, kuriame auga dukra. Šio pasaulėlio sąlygas sukuria tėvai, būtent jie sprendžia su kuo, kada ir kiek bendraus vaikas. Dukra ne tik pasikliauja savo motinos meile ir palaikymu – šiame mažame pasaulėlyje ji sugeria visas “tiesas” apie tai, kokie turi būti santykiai didžiajame pasaulyje.

Aš sudariau šitų taip vadinamų “tiesų” sąrašą. Kai kurias iš jų pamenu iš savo pačios vaikystės. Taip pat kiekviename punkte nurodoma žala, kurią tos “tiesos” padaro dukters psichikai.

Meilę reikia nusipelnyti

Nemylinčių motinų dukros pasakoja apie strategiją, kurią motinos naudojo, kad teiktųsi parodyti bent lašelį meilės savo vaikui – gerai mokytis, užsiimti papildomais darbais namuose, stengtis neskaudinti mamos. Ir vis tiek joms buvo per mažai viso to. Iš viso to mergaitės gavo karčią pamoką – kas yra meilė ir kaip jos gauti: ją galima gauti kažkokios magiškos formulės pagalba. Tos formulės niekaip nesigauna sužinoti, meilė niekada neduodama tiesiog šiaip, jos pastoviai trūksta, mergaitės nepakankamai geros, kad tą meilę pateisintų.

Kažką panašaus patiria ir vaikai, užaugę su broliais ir seserimis, kuriems teko daugiau motinos dėmesio. Suaugę jie paprastai nepasitiki tais, kurie myli juos tiesiog šiaip, be jokių sąlygų. Ir vietoje to, kad besąlygiška meilė pripildytų jų gyvenimą laime, atsiranda nerimas, žmogus gyvena pastoviai laukdamas kokios nors kiaulystės.

Egzistuoja blogi vaikai. Ir tu – viena iš tokių

Visi vaikai daro klaidas – pameta ir laužo daiktus, neklauso, daro kažką ne taip, tačiau nemylinčios motinos dėl visko kaltina ne vaiko elgesį, o patį vaiką. Vaza buvo sudaužyta ne dėl to, kad lauke buvo drėgna ir ji išslydo iš sušlapusių dukters rankų, o todėl, kad dukra idiotė, kerėpla ir neturi jokio atsakomybės jausmo. Kiekviena klaida traktuojama kaip dukters niekingumo pasekmė. Šie žodžiai įsisavinami automatiškai ir tampa vidiniu mergaitės kritiku, vidiniu pasąmonės balsu, kuris jai pastoviai tvirtins, kad ji nieko neverta ir nenusipelno laimės.

Didelės mergaitės neverkia

Gėda – pats bjauriausias nemylinčios moters ginklas ir būtent jis naudojamas lengviausiai ir dažniausiai. Vaiko pažeminimas – verčiant gėdintis savo jausmų ir pažeidžiamumo – ypatingas psichologinio smurto metodas. Dukra gali atsižadėti pati savęs, savo jausmų, kad imtų laikyti save ne tik didele, bet ir gera mergaite. Dukterys, kurios turi problemų su valgymu ar kenčia nuo kitų savigriovos būdų, neretai pasakoja, kad vaikystėje joms teko slėpti jausmus, kad išvengtų motinos patyčių ir pažeminimų.

Idėja, kad motina gali tapti žiauria tirone, prieštarauja visiems mitams apie motinystę, motinos meilę, tačiau tai nereiškia, kad šito nebūna.

ŠaltinisNaujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *