Nerėk ant vaiko

Praktika rodo, kad dauguma mūsų bando išspręsti su vaiko elgesiu susijusias problemas keldami balsą ar kaip nors kitaip reikšdami audringas emocijas, ar tai būtų grubūs žodžiai, ar išraiškinga, bauginanti veido mimika.

Kodėl taip darome? Nervinės įtampos momentais mums atrodo, kad kitaip kažko paaiškinti vaikui paprasčiausiai neįmanoma. Tačiau ar tikrai toks būdas gali duoti rezultatą? Panagrinėkime detaliau šį klausimą. Kalbėsime ne apie moralinę šio reikalo pusę, mes ir taip puikiausiai žinome, kad rėkti ant vaiko – negerai. Norėtųsi pakalbėti būtent apie tokio auklėjimo metodo rezultatyvumą.

Riksmai – tai agresija

Vaikas visada suvokia riksmus kaip agresiją. Ir pradeda gintis. O geriausia gynyba, kaip visi puikiai žinome – puolimas. Tokiu būdu gaunasi, kad išgirdęs riksmus savo adresu, vaikas irgi pradeda rėkti. Ir jeigu neturi galimybės atsakyti jums garsiai, atsako mintyse.

Įsitikinti šio požiūrio objektyvumu labai lengva. Pakanka įsivaizduoti save tokioje situacijoje. Tarkime, viršininkas, norėdamas išdėstyti jums konstruktyvų pasiūlymą, susijusį su profesine veikla, padaro tai labai emocingos tirados pavidalu. Kokia bus jūsų reakcija? Nemanau, kad kils galingas noras tuojau pat įvykdyti visus viršininko išrėktus nurodymus. Greičiau atsakysite savo mintyse tokiu pat riksmu. Ir jūsų atsakymas bus orientuotas ne į aptariamą temą, o į patį agresijos faktą.

Panašiai į jūsų riksmus reaguoja vaikai: užuot supratę savo klaidą, jie susierzina ir visais būdais stengiasi apsiginti nuo emocinės atakos. Vadinasi, vaikas neims geriau elgtis, kaip mums to norėjosi. Vaikas išmoks generuoti agresiją tėvų adresu. O tai visai ne tas rezultatas, kurio jūs norėjote pasiekti, tiesa?

Riksmai – tai prarasta kontrolė

Riksmai byloja, kad jūs emociškai įsitraukėte į situaciją ir visiškai praradote jos kontrolę. Vaikas intuityviai tai suvokia ir be atsakomosios agresijos jam susiformuoja įsitikinimas, kad šis suaugęs žmogus yra neadekvatus.

Tėvų neadekvatumas pasąmonės lygmenyje nuima vaiko kaltę dėl susidariusios situacijos. Vaikas ima galvoti, kad ne jis dėl to kaltas, o tėvams šiandien kažkas nepasisekė: problemos darbe ar blynai prisvilo. Laikui bėgant, tėvams pradėjus rėkti, vaikas visiškai blokuoja suaugusio žodžius, kadangi yra įsitikinęs, kad juos išprovokavo ne jo elgesys, o tėvų problemos, su kuriomis jie nesugebėjo susidoroti.

Tokiu būdu mes ne tik nepasieksime rezultato, bet ir visiškai prarandame vaiko pagarbą.

Išvada

Riksmų negalima laikyti auklėjimo metodu, jie duoda visiškai atvirkščią rezultatą. Dėl to geriau pasistengti jų nenaudoti. O jei nepavyko susivaldyti, pasistenkite apmąstyti, kas atsitiko ir išvengti tokių emocinių sprogimų ateityje.

ŠaltinisNaujienos iš interneto


NAUJAUSI

Liaukitės kapstytis problemų priežastyse. Ieškokite sprendimų

30 metų stažą turintis psichiatras, knygos F*ck Feelings: One Shrink's Practical Advice for Managing All Life's Impossible Problems autorius Maiklas Benetas teigia, kad laimė slypi realybėje. Jis siūlo pažvelgti į gyvenimą blaiviu žvilgsniu: liautis be pabaigos kapstytis savyje ir kaltinti save dėl to, dėl ko esate visiškai nekalti. Šiame tekste…

Kam vaikams seneliai ir močiutės?

Ne, kalba eis ne apie nemokamas aukles! "Norint užauginti vaiką, reikalingas visas kaimas" - tai ne vien liaudiška išmintis, bet ir nuoroda į Niufeldo prisirišimo teoriją, tvirtinančią, jog kuo daugiau aplink vaiką juo besirūpinančių suaugusių, tuo ramesnis ir labai pasitikintis jis augs ir vystysis. Į "prisirišimų kaimą" psichologo nuomone, be…

Kaip sugyventi su neidealiu vyru?

Originalas Bet kokie romantiški santykiai pradiniame etape teikia tik džiaugsmą. Kaip kitaip? Juk jūs sutikote savo svajonių vyrą! Bet pamažu pradeda aiškėti, kad jūsų idealas visai nėra idealus. Jis čepsi prie stalo. Jo nagai nėra kruopščiai nukarpyti, o rytais iš burnos sklinda nemalonus kvapas. Be to, jis yra šykštokas ir…

Ar ne per rimtai žiūrite į gyvenimą?

Originalas Jūsų gyvenimas – vien pareigos ir jokių malonumų? Užstrigote kasdienybės karuselėje namai – darbas – namai ir jūsų gyvenimas tapo pilkas ir nuobodus? Baisiausia, kad tuomet nuobodūs tampame ir mes patys. Taigi metas išmokti praskaidrinti kasdienybę, nes juk žinote posakį, kad nuvarytus arklius paprasčiausiai... nušauna? Amerikiečiai teigia, kad jie…

Ką reiškia būti žodinio smurto auka

Originalas „Tu viską išsigalvoji“, „Tau vaidenasi“, „Tu įsikalbi“. Ar dažnai tenka girdėti tokius artimo žmogaus komentarus, kai paliečiate temą, kuri jus tikrai jaudina? Veikiausiai esate žodinio smurto – mažai žinomos, bet labai kenksmingos psichologinės prievartos formos – auka. Ką tai reiškia? Žodinis smurtas, angliškai vadinamas „gaslighting“, – tai tokia mentalinės…