Neverta savęs lyginti su kitais

Mes gyvename nesibaigiančio lyginimo kultūroje: pas kaimynus šuo ir mašina, o aš net šuns neturiu. Nusipirkau mašiną, tačiau ji nepakankamai „kieta“, lyginant su kolegos mašina. Nusipirkau pakankamai „kietą“ mašiną, tačiau trūksta pinigų madingai stereosistemai. Man greitai 30, tačiau mama norėtų, kad uždirbčiau tris kartus daugiau už jos draugės sūnų, nes juk tikrai nepatogu, ką žmonės apie tave pasakys – nevykėlis…

Pažįstama? Na, bent iš dalies…

Mes pastoviai lyginame savo gyvenimo kokybę su kažkuo kitu. Savo garderobą moterys lygina su draugėmis ir varžovėmis. Savo automobilius vyrai lygina su „tuo, kokį neseniai viršininkas nusipirko“. Žurnalistas lygina savo provincialų leidinį su visoje šalyje žinomo oligarcho laikraščiu. Netgi vaikai verkia, kad jiems nenupirko tokio pat žaislo, kurį turi kaimynų Vytukas. Vaikams, beje, palyginimai atleistini, jie susipažįsta su aplinkiniu pasauliu per savęs lyginimą su juo. Tačiau kas nutiko jums, kad nebegalite liautis žaisti palyginimais ir konkurenciją su kažkuo kitu netgi tada, kai seniai tapote suaugusiais?

Pažvelkite į veidrodį. Prisiminkite, kuo buvote ir ką mokėjote prieš 10 metų. Prieš 5 metus. Vos prieš metus. Kas pasikeitė jumyse į blogąją pusę? O į gerąją? Ar tikrai geresnio buvo daugiau, nei pilkų ir sunkių dienų? Kam lyginti save su kitais, jeigu gyvenate savo, o ne kažkieno kito gyvenimą. Jūs nežinote, ar tikrai žolė žalesnė kitoje tvoros pusėje (ir kokia kaina pasiekiama ta regima sėkmė, su kuria lyginame save).

Tačiau jūs tiksliai galite įvertinti, ką sugebėjote pakeisti savyje. Nesvarbu, kas tai: metėte rūkyti, išmokote siuvinėti, sėkmingai nubėgote maratoną ir tiesiog išmokote laiku išpildyti duotus pažadus, kai tuo tarpu prieš porą metų jums niekaip nesigaudavo. Jūs paūgėjote, įgijote įgūdžių, valios jėgos, išmokote susikaupti, išsikelti tikslą ir jį pasiekti. Pagirkite save už šį augimą. Nepamirškite savęs dabartinio palyginti su savimi praeityje. Pagalvokite apie tai, ką vis dar darote ne taip, kaip patys norėtumėte. Veikite šia linkme, kad pakeistumėte dabartį savo naudai.

Būkite sau dėkingi už tai, kad pasikeitėte. Būkite sau dėkingi už negatyvią patirtį ne ką mažiau nei už pozityvią. Ji, šita patirtis, išmokė jus, kad jūs patys esate savo pergalių ir pralaimėjimų šaltinis.

Ką duoda savęs lyginimas su kitais, sėkmingesniais, sveikesniais, turtingesniais, įžūlesniais ar ciniškesniais už jus? Tokius jausmus kai nusivylimas, slogumas, susierzinimas arba savęs raminimas, atseit, aš vis tiek geresnis už juos, tuos blogus žmogėnus. Jūs tikri, kad būtent tokių jausmų trūksta jūsų gyvenime? Nei stresas, nei negatyvas, nei savigyra nepadaro jus geresniais ir niekaip nepadeda pasiekti didelių ar mažų tikslų.

Palyginę save su savimi pačiu, kokiu buvome prieš 2-3-4-5-10 metų, pamatysite, kad daug kas pasikeitė į geresnę pusę. Kad atsikratėte iliuzijų ir išmokote kelti sau realius tikslus. Kad jūs ne naivus ir susižavėjęs, o paprasčiausiai pasirengęs konkretiems poelgiams ir žodžiams. Kad jūs kažką netgi nuveikėte. Ir kelios smulkios jūsų pergalės yra kur kas puikesnės jums patiems, nei viena grandiozinė sėkmė, kurios galėjote pasiekti, jei būtumėte tapę tokiais, su kuo jūs įpratote save lyginti.

Įkvėpimas ir motyvacija per palyginimą ir nuosavas dvasinis, fizinis, materialus, moralinis ir emocinis augimas slypi mumyse pačiuose. Nei religija, nei pinigai, nei politika, nei valdžia, nei žinios – niekas, ką gavome iš kitų nepadarys mūsų geresniais ir artimesniais tam žmogui, kuriuo norėtumėte tapti. Tai galite padaryti tik jūs patys.

Gal nustosite matyti veidrodyje kažkieno siluetą, kuris užgožia jums regėjimą, kai nesiliaujate lyginti? Įsižiūrėkite atidžiau į savo atspindį. Esu 99% tikras, kad palyginę su savimi pačiu, jūs aptiksite daug pokyčių į gerą pusę, kuriais galite drąsiai didžiuotis, be visos tos karjerinės-materialinės makalynės ir garsių žodžių.

Šaltinis