Nori tapti laimingas? Išjunk internetą

Mūsų laikais gyvenasi, jei atvirai – puikiai. Internetas yra visur – ir namuose, ir už namų ribų. Visas pasaulis dabar telpa išmaniajame telefone. Puikiai skamba, tiesa?

O štai ir ne.

Dauguma žmonių gyvena taip, tartum ne jie naudojasi technologijomis, o technologijos – jais.

Programėlės, žaidimai, video, straipsniai, reklama, serialai – visa tai sukurta specialiai tam, kad maksimaliai ilgai prikaustytų jūsų dėmesį. Visiškai apie tai nesusimąstydami, jūs tuščiai švaistote tiesiog neįsivaizduojamą valandų per savaitę skaičių. Dėmesį skiriate kam tik norite, bet tik ne tam, kam reikia.

Kaip sakė didis romėnų mąstytojas: „Būti visur – reiškia nebūti niekur“.

Kaip manote, kodėl Netflix pradeda rodyti sekančią seriją po 3, 2, 1 sekundės? Todėl, kad pagalvotumėte: „Na ir gerai, pažiūrėsiu šią seriją“.

Tas pats su Youtube. Kodėl jie taip užsiciklinę ties rekomendacijomis? Kad jūs eikvotumėte joms kiek galima daugiau savo laiko. Ir taip visur. Visada yra „sekantys“ video, serijos, žaidimai, filmai, kas tik norite.

Įdomu, kad dauguma skaitytojų puikiausiai žino, kad dėmesio išsklaidymas yra blogis. O pastaraisiais metais pasirodė dar ir daugybė mokslinių darbų, įrodančių, kad blaškytis kenksminga.

Kuo dažniau jūs peršokate nuo vieno dalyko prie kito, tuo didesnis stresas, nepasitenkinimas savimi, tuo mažiau lieka laiko, o pastangų prireikia vis daugiau.

Išlaikyti dėmesį ties kažkuo vienu – sunku. Mus pastoviai kažkas blaško.

Ir tai ne mūsų kaltė. Viskas sugalvota taip, kad paveiktų pačius seniausius mūsų instinktus ir paverstų mus vartotoju.

Taip kad nesistenkite priešintis internetui ir naujoms technologijoms. Galiu kirsti lažybų, kad jau mėginote. „Daugiau prie ekrano neprilipsiu…“ Aha, kaipgi…

Ką gi tada daryti?

Atsijungti nuo interneto.

Ir štai kodėl: kai kažko gaunate pernelyg daug – baigsis blogai. Netgi nuo gerų dalykų.

Per daug fizinių krūvių? Užsiauginsite kalną raumenų. Per daug meilės? Nustosite vertinti žmones. Per daug darbo? Sudegsite. Per daug maisto? Sustorėsite. Per daug vandens? Mirsite.

Tai kodėl jūs vartojate tiek daug interneto? Jeigu akivaizdu, kad visuose kituose dalykuose reikia turėti saiką, kodėl nepritaikius šios taisyklės internetui?

Tačiau saikas internetui paprasčiausiai neegzistuoja, tai kažkas panašaus į begalinį švedišką stalą. Jau lyg ir pasisotinau, o sustoti neįmanoma. O kai pasieki visišką ribą, kaltės jausmas tave gyvą suvalgys.

Tas pats su internetu. Jis toks gundantis, toks nuostabus, toks prieinamas… Į darbą paleidžiama viskas: YouTube, WhatsApp, Facebook, Snapchat ir t.t.

Geriau kiek galima labiau riboti dėmesį blaškančius faktorius. Tačiau ir visišku atsiskyrėliu tapti nenoriu. Taip kad teko ieškoti aukso viduriuko.

Yra vienas būdas, kuris tikrai veikia.

Reikia paprasčiausiai pereiti iš būsenos „Pastoviai online“ į būseną „Pastoviai atsijungęs“.

Praktikoje tai gaunasi maždaug taip.

  • WiFi ir mobilių duomenų perdavimas išmaniajame visada atjungtas. Įjungiu šias funkcijas tiktai tada, kai man tikrai labai reikia.
  • Kompiuteryje naudojuos SelfControl (dirba tik su Mac) ir naudojuosi juo, kai dirbu (Windows’e galima pamėginti FocusMe). Programa blokuoja priėjimą prie blaškančių tinklapių, o visos svarbios programos, tokios kaip Evernote, DayOne arba Office365 išlieka po ranka, kad galima būtų visą atliktą darbą išsaugoti debesyse.

Būsena „Pastoviai prisijungęs online“ neprideda nei dėmesingumo, nei produktyvumo.

Principas čia tas pats, kas su treniruočių sale. Arba vakariene. Arba su romantišku vakaru su mylimu žmogumi. Jūs neužsiimate tuo ištisas 24 valandas per parą. Jūs tam sugaištate pusvalandį, valandą, na, kelias valandas, daugiausia. Paaukoti visą savo laiką kažkokiam vienam dalykui paprasčiausia neefektyvu.

Užtat būsena „Pastoviai atsijungęs“ kuria tikrus stebuklus. Kai panaudojau šį būdą, nustojau visą laiką siekti ranka telefono, be galo ir be krašto tikrinti paštą ar skaitinėti po 500 naujienų per dieną.

O po kurio laiko jūs suprasite, kad iš esmės nieko nepražiopsojote. Šis suvokimas suteiks jums ramybės ir pasitikėjimo jausmus.

Pradėjau dar daugiau suspėti, nuveikiau krūvą naudingų darbų, jaučiuosi labiau susikaupęs ir atsirado daugiau laisvo laiko, kurį galiu skirti tam, kas padaro mane laimingu.

Galų gale internetas – tai viso labo įrankis. Nors kažkam gali atrodyti, kad tai visas gyvenimas. Esu tikras, kad praėjus daugeliui metų, kai atsigręšiu į nugyventus metus, nepasigailėsiu, kad eikvojau internetui pernelyg mažai laiko.

Ar galite įsivaizduoti: gulite mirties patale ir sakote aplink susirinkusiems artimiesiems: „Kaip aš džiaugiuosi, kad peržiūrėjau tiek daug video per Youtube“.

Kvaila, žinoma. Jūs atsigręšite atgal ir susimąstysite, ar pakankamai laiko skyrėte artimiesiems ir draugams. Prisiminsite savo keliones. Arba tai, kiek džiaugsmo atnešė mėgstamas darbas.

Taip kad pakaks tupėti internete. Nieko, išskyrus susierzinimo savimi pačiu jis jums neduos.

Po to kai perskaitysite šį straipsnį – iškart ir atsijunkite.

Tam tikrą laiką jus persekios fantominiai skausmai. 100 kartų pasižiūrėsite į telefoną, dar tiek pat kartų kils noras užeiti į Feisbuką.

Tačiau pažadu: susilaikymas su kaupu atsipirks, jūs nuveiksite nepalyginamai daugiau. O čia ir slypi visa prasmė.

Šaltinis