Paauglystės maištas

Visi buvome paaugliai, tačiau dabar tikriausiai jau nebeprisimename savo konfliktų su tėvais. Ir štai dabar tėvais tapome patys. Kaip surasti bendrą kalbą su paaugusiu įpėdiniu, kaip nenutraukti tų meilės gijų, kurios mums tokios brangios? Kol kas į visus savo prašymus sulaukiate atsakymų “ne”, “ne taip”, “nelįsk”, “čia mano, o ne tavo” ir kitų atsikalbinėjimų su privalomu priešdėliu “ne”. Štai ir prasidėjo sudėtingas jūsų vaiko gyvenimo periodas.

Paauglystėje vaikas pergyvena žymiai stipresnį dvasinį stresą negu jūs, kai su juo bendraujate. Ir šiuo laikotarpiu jūsų, kaip tėvų, pareiga – padėti vaikui susidoroti su vidiniais prieštaravimais nepadarant žalos jo dvasinei sveikatai.

Ką vaikas jaučia šiame gyvenimo etape?

Atėjo momentas, kai paauglys trokšta pademonstruoti savo individualumą.

Jis jau aiškiai jaučia jo egzistavimą, tačiau kaip tai išreikšti – šito dar nežino, o kontroliuoti emocijų ir poelgių kol kas nesugeba.

Antras dalykas – paaugliui jau reikalingas savarankiškumas ir nepriklausomybė, ir tuo pat metu jį užvaldė baimė likti vienišam ir nepriimtam visuomenėje.

Trečia – jo vaizduotėje pasaulis idealus, tačiau žvelgdamas į realybę, jis pastebi akivaizdžius neatitikimus, kas ir sukelia paaugliui nuostabą bei neviltį. O tokie jausmai negali ilgai išsilaikyti viduje, jie išsilieja į paviršių kaip agresija viskam, kas žmogų supa.

Jums, mieli tėvai, absoliučiai neverta panikuoti. Patikėkite, tai viso labo vienas iš daugelio gyvenimo etapų, kuris anksčiau ar vėliau pasibaigs. Svarbiausia, kad pabaiga būtų teigiama. Jūsų uždavinys – padėti vaikui greičiau įveikti save ir baigti šią kovą normaliu, oriu žmogumi. Turite aiškiai suprasti, kad toks vaiko elgesys susijęs ne su prastu auklėjimu ar siaubingu charakteriu, kurį jau per vėlu laužyti ir keisti. Tai viso labo eilinis gyvenimo periodas, susijęs su amžiumi ir savęs pažinimo procesu.

Svarbiausia jums šiame etape – nesustabdyti auklėjimo proceso. Jums ir toliau reikia savo pavyzdžiu skiepyti vaikui teigiamas savybes. Būtent pavyzdžiu, nes tai pats efektyviausias auklėjimo metodas. Vaikui jūs visada liksite tuo pavyzdžiu, kurį jis stengsis mėgdžioti. Ir kuo vyresnis vaikas, tuo stipriau pasireikš sugebėjimas sekti tėvais. Nei žodžiai, nei priekaištai, nei pamokslai nepaveiks žmogaus charakterio ir gyvenimo nuostatų taip efektyviai, kaip paveikia tėvų elgesys. Dėl to jums, kaip suaugusiems ir atsakingiems žmonėms, labai svarbu sugebėti pažvelgti į save iš šalies, įvertinti savo veiksmus ir poelgius, kad tai matytų ir vaikas. Ir sugertų į save išimtinai teigiamus jūsų bruožus.

Neatstumkite vaiko, atsidūrusio paauglystės krizėje. Stenkitės praleisti su juo kiek galima daugiau laiko, atvirai kalbėkitės apie jausmus ir emocijas. Tegu paauglys jums visa tai išpasakoja. Pasistenkite dalintis ir savais jausmas, pasakoti apie savus pergyvenimus bei reakcijas į aplinkui vykstančius dalykus. Tokie artimi ir atviri pokalbiai taps paaugliui puikia pamoka ir palengvins vidinį stresą. Jis supras, kad yra ne vienas šiame prieštaringame pasaulyje, kad turi jame patikimų draugų, kurie visada pasirengę padėti atlaikyti bet kokius sunkumus. Tapkite savo paaugliui tikrais draugais ir pamatysite, kaip santykiai keičiasi į gera ir kaip praeina prieštaravimų periodas.

ŠaltinisNaujienos iš interneto


NAUJAUSI

Išauklėti ryškią asmenybę

Kiekviename iš mūsų slypi koks nors talentas, nepakartojami sugebėjimai ir polinkiai, tačiau ne visiems pasiseka juos išplėtoti. Kaip padėti vaikui atskleisti įgimtą potencialą? Yra penkios taisyklės, kurios duos startą vaiko asmenybės atsiskleidimui. Skatinkite nestandartinį mąstymą Kol vaikas dar visai mažas, kiekvienas jo žodis ir poelgis kelia tėvams susižavėjimą - jis…

Kaip teisingai elgtis su egoistais

Visi esame didesni ar mažesni egoistai. Adekvati savimeilė, savivertė ir pasitikėjimas savimi - labai svarbūs dalykai gyvenime, tačiau egzistuoja riba, kurią peržengęs žmogus pavirsta egocentrišku, į visus iš aukšto žvelgiančiu, save įsimylėjusiu savanaudžiu. Pavyzdžiui, kai kurie bando priversti aplinkinius patikėti, kad jo požiūris yra geriausias ir teisingiausias. Kiti valandų valandas…

Nepasiduok

Visi nori, kad būtų gerai. Tačiau gerai kažkodėl ne visiems. Ir žmogus visai neblogas, ir kitiems nekiaulina, o gyvenimas be prošvaisčių. Gal dar ne visai katastrofa, bet viskas juda link to. O pasitaiko, kad žmogus vidutinis, pilkas, menkiau apdovanotas protu ir išvaizda, talento nė su žiburiu nerasi ir tai labai…

Ar tiesa, kad visų ligų šaltinis – negatyvus mąstymas?

Originalas Sakoma, kad visos ligos kyla „nuo nervų“. Tačiau esame linkę į tokius pasakymus žiūrėti pro pirštus ir laikyti juos paprasčiausiais prietarais. O kaip yra iš tiesų? Ką apie tai sako mokslininkai? Ar tikrai atsikratę neigiamų minčių ir pykčio galime išsigydyti vėžį? Į klausimą, ar tiesa, kad visos ligos kyla…

Esi bloga mama, jeigu…

Jeigu skaitai šį straipsnį, vadinasi, bent kartą buvai suabejojusi, ar atitinki užimamas mamos pareigas. Tačiau apsieisime be ilgų įžangų. Taigi, tu esi bloga mama, jeigu: 1. Lauki, kad vaikas pradės realizuoti tavo ambicijas. Tu netapai gimnaste - tegu dukra tampa, ir nesvarbu, kad neturi fizinių duomenų ir apskritai jai norisi…