Paprastai apie pereinamąjį amžių

Pradėsime nuo pojūčių. Jūs vairuojate automobilį? Ar bent jau dviratį?

Puiku. Dabar įsivaizduokite save, su savo vairavimo patirtimi, už savivarčio vairo. Štai važiuojate siauru keliu. Iš vienos pusės – siena. Iš kitos – skardis. Kelias vingiuotas, siauras, vienas neatsargus judesys ir – į bedugnę. Ir jūs neturite jokio specialaus pasiruošimo. Nejaučiate vairo. Nemokate normaliai valdyti mašinos. Ir neturite supratimo, kaip pasielgs šitas griozdas sekančią sekundę.

Pagalvokite apie šį pavyzdį, pajauskite ir įsiklausykite, kokie pojūčiai kilo jūsų kūne. Ką jaučiate rankose, kojose, galvoje, kakle, krūtinėje, nugaroje, pilve…

Pagalvojote? Skirtumą su paprastu automobiliu pajutote?

Puiku.

O dabar įsivaizduokite paauglį, kuris per du tris mėnesius priaugo dešimt centimetrų.

Visa jo nervų sistema apskaičiuota maždaug 140 centimetrų ūgiui. Visi refleksai, judesiai, sensoriai apskaičiuoti žmogui, kurio ūgis – metras keturiasdešimt.

O jis jau pasiekė pusantro metro.

Dėl viso to paauglys paprasčiausiai nežino, kai susitvarkyti su nuosavu kūnu. Nežino, kaip jis pasielgs, ką ir kada ims daryti. Jis normaliai nejaučia pusiausvyros, sunku surasti atramos taškus. Nervų sistema kažkaip susitvarko, tačiau bet koks judesys reikalauja pastovių perkrovų. Ir nuolatinis jausmas, kad prarasta kontrolė. O iš čia – nerimas ir nesupratimas, kas bus toliau.

Jis paprasčiausiai važiavo „lengvuoju automobiliuku“, o čia staiga toks „sunkvežimis“. O žmogaus kūnas nepalyginamai sudėtingesnis už automobilį.

Kuo didesniais šuoliais augama, tuo sudėtingiau. Žmogui reikia laiko, kad apsiprastų nuosavame kūne. Įprastų pats prie savęs, išmoktų savimi naudotis.

Iš čia – staigūs elgesio pokyčiai. Iš čia – nervai, konfliktai. Rodos, visą laiką buvo ramus, o čia staiga tokie triukai prasideda…

Apskritai, žmogus turi teisę jausti nerimą ir nesuprasti, kas su juo vyksta. Tik vienas niuansas. Jeigu tėvai irgi nusikamavę ir jaučia persitempimą – prasideda grandininė reakcija ir abi pusės vis labiau erzina viena kitą. Dėl to pradėti, kaip visada, reikia nuo savęs.

Šaltinis

Sutinku su slapukų naudojimu ir naršau toliau daugiau informacijos

Slapukas (angl. Cookies) – mažas tekstinis dokumentas, turintis unikalų identifikacijos numerį, kuris yra perduodamas iš interneto tinklalapio į lankytojo kompiuterio kietąjį diską, kad tinklalapio administratorius galėtų atskirti lankytojo kompiuterį ir matyti jo veiklą internete.

Unikalus numeris identifikuoja lankytojo naršyklę kiekvieną kartą jam apsilankius tinklalapyje. Slapukai neleidžia interneto tinklalapiams įsiminti jokios asmeninės lankytojo informacijos (tokios kaip lankytojo vardas ir adresas), kurį vartotojas galėtų pamiršti įslaptinti. Slapukų visada galima atsisakyti ir išjungti, tačiau tuomet gali neveikti kai kurios puslapio funkcijos.

Jį naudojant tinklalapyje atsimenama informacija apie apsilankymą, pvz., pageidaujama kalba ir kiti nustatymai. Todėl kitas apsilankymas gali būti paprastesnis, o svetainė naudingesnė. Slapukai atlieka svarbias funkcijas. Jų pagalba efektyviau naudojamas žiniatinklis.

Slapukai naudojami įvairiais tikslais, pvz., atsiminti vartotojo saugios paieškos nuostatas, rodyti aktualesnius skelbimus, suskaičiuoti, kiek lankytojų apsilanko tinklalapyje, padėti prisiregistruoti naudoti paslaugas ir apsaugoti vartotojo duomenis.

Uždaryti