Patarimai kaip elgtis ir ko saugotis pykstant

Originalas

1. Jei reikalas Jums svarbus, kalbėkite. Klaida būtų tylėti, kai už tai mokame apmaudu, kartėliu ir jaučiamės nelaimingi.

2. Nekalkite karštos geležies. Laikinas atsitraukimas ir šaltas pasišalinimas ar emocinių ryšių nutraukimas – tai ne tas pats.

3. Skirkite pakankamai laiko problemai apgalvoti ir savo pačių pozicijai išsiaiškinti. Prieš kalbėdami, paklauskite savęs: kas šioje situacijoje mane pykdo? Kokia viso šito esmė? Ką aš apie tai galvoju? Ką noriu nuveikti?kas už ką atsakingas? Ką noriu pakeisti? Ką darysiu ir ko nedarysiu?

4. Nenaudokite smūgio žemiau juostos taktikos. Tai yra: kaltinimai, interpretavimas, diagnozavimas, etikečių klijavimas, analizavimas, priekaištai, moralizavimas, įsakinėjimas, įspėjimai ir t.t. Nežeminkite kito.

5. Kalbėkite “aš” vardu. Taip nekritikuojame ir nekaltiname kito ir nelaikome kito atsakingu už mūsų jausmus ar reakcijas.

6. Neprašykite miglotų dalykų. Pasakykite kitam žmogui, ko nori. Niekas negali skaityti Jūsų minčių.

7. Pripažinkite, kad kiekvienas žmogus atsakingas už savo elgesį. Nesmerkite kito, jauskite savo pareigą.

8. Stenkitės atsižvelgti į tai, kad žmonės skirtingi. Kiek žmonių pasaulyje, tiek skirtingų požiūriųį jį. Jei kaunatės dėl to, kas “teisus”, gal nebematote esmės.

9. Nesivelkite į niekur nevedančius intelektinius ginčus. “Neįstrikite” besistengdamos įtikinti kitus savo pozicijos “teisingumu”.

10. Nesakykite kitam žmogui, ką jis galvoja ir jaučia ar ką jis “turėtų” galvoti ir jausti. Jei kiti supyksta reaguodami į pasikeitimą iš Jūsų pusės, nekritikuokite jų jausmų ir nesakykite, kad jie neturi teisės pykti. Prisiminkite, vieno žmogaus pyktis nereiškia, kad kitas žmogus dėl to kaltas.

11. Stenkitės nekalbėti per trečią asmenį.

12. Nesitikėkite, kad pasikeitimas įvyks po “trenk ir bėk” susidūrimų. Pokyčiai, ypač artimuose santykiuose, vyksta lėtai.

Pagal Harriet Lerner “Pykčio šokis”

Parengė Ieva DiržytėNaujienos iš interneto


NAUJAUSI

Liaukitės kapstytis problemų priežastyse. Ieškokite sprendimų

30 metų stažą turintis psichiatras, knygos F*ck Feelings: One Shrink's Practical Advice for Managing All Life's Impossible Problems autorius Maiklas Benetas teigia, kad laimė slypi realybėje. Jis siūlo pažvelgti į gyvenimą blaiviu žvilgsniu: liautis be pabaigos kapstytis savyje ir kaltinti save dėl to, dėl ko esate visiškai nekalti. Šiame tekste…

Kam vaikams seneliai ir močiutės?

Ne, kalba eis ne apie nemokamas aukles! "Norint užauginti vaiką, reikalingas visas kaimas" - tai ne vien liaudiška išmintis, bet ir nuoroda į Niufeldo prisirišimo teoriją, tvirtinančią, jog kuo daugiau aplink vaiką juo besirūpinančių suaugusių, tuo ramesnis ir labai pasitikintis jis augs ir vystysis. Į "prisirišimų kaimą" psichologo nuomone, be…

Kaip sugyventi su neidealiu vyru?

Originalas Bet kokie romantiški santykiai pradiniame etape teikia tik džiaugsmą. Kaip kitaip? Juk jūs sutikote savo svajonių vyrą! Bet pamažu pradeda aiškėti, kad jūsų idealas visai nėra idealus. Jis čepsi prie stalo. Jo nagai nėra kruopščiai nukarpyti, o rytais iš burnos sklinda nemalonus kvapas. Be to, jis yra šykštokas ir…

Ar ne per rimtai žiūrite į gyvenimą?

Originalas Jūsų gyvenimas – vien pareigos ir jokių malonumų? Užstrigote kasdienybės karuselėje namai – darbas – namai ir jūsų gyvenimas tapo pilkas ir nuobodus? Baisiausia, kad tuomet nuobodūs tampame ir mes patys. Taigi metas išmokti praskaidrinti kasdienybę, nes juk žinote posakį, kad nuvarytus arklius paprasčiausiai... nušauna? Amerikiečiai teigia, kad jie…

Ką reiškia būti žodinio smurto auka

Originalas „Tu viską išsigalvoji“, „Tau vaidenasi“, „Tu įsikalbi“. Ar dažnai tenka girdėti tokius artimo žmogaus komentarus, kai paliečiate temą, kuri jus tikrai jaudina? Veikiausiai esate žodinio smurto – mažai žinomos, bet labai kenksmingos psichologinės prievartos formos – auka. Ką tai reiškia? Žodinis smurtas, angliškai vadinamas „gaslighting“, – tai tokia mentalinės…