Patarimai, kaip išmokyti mažylį kalbėti

Originalas

Mažylis auga. Jau galėtų pradėti kalbėti, bet vis dar neprabyla. Kaip paskatinti jį šnekėti?

Jeigu norite, kad vaikas greičiau pradėtų kalbėti, jį reikia motyvuoti kalbai, sukuriant tokias situacijas, kur jis norėtų prabilti ar tiesiog negalėtų tylėti.

Kalbėkite kuo daugiau

Nors jums atrodo, kad mažylis dar nieko nesupranta, vis tiek kalbėkite su juo nuo pat gimimo. Jis turi girdėti jūsų kalbą, intonacijas, stebėti emocijas. Pamažu jis pradės suprasti ir sieti žodžius su veiksmais. Viską, ką darote – gaminate valgį, ruošiatės į lauką, rengiatės, nusakykite žodžiais, parodydami ir įvardydami daiktus, kurie jus supa ir kuriais manipuliuojate.

Vaizduokite garsus

Labai naudingas užsiėmimams mažylio ausims – klausytis aplinkos garsų, kuriuos interpretuoja mama. Mašina signalizuoja: „Pyp“, vanduo kapsi: „Kap, kap, kap“ ir panašiai. Skatinkite vaiką mėgdžioti tokius paprastus garsus.

Mimika

Kalbėdami su vaiku, atsigręžkite į jį veidu. Jis turi matyti jūsų mimiką, artikuliaciją, veido išraiškas, judesius, šypseną. Parodykite liežuvį, čepsėkite lūpomis, darykite grimasas, kad vaikas susidomėtų jūsų veidu. Tardami atskirus garsus, demonstruokite, kaip jums padeda liežuvis, lūpos, dantys, žandai. Ypač didelį dėmesį skirkite šnypščiantiems garsams ir raidei „r“.

Pirštų žaidimai

Pasiūlykite mažyliui pažaisti smulkiais daiktais: kruopomis, pupelėmis, žirniais, sagomis. Statykite smėlio pilis, lipdykite figūrėles iš plastilino. Šie užsiėmimai gerina vaiko pirštų motoriką ir palankiai veikia kalbos vystymąsi. Tik reikia nuolat stebėti vaiką, kad jis neįsikištų ko nors į burną.

Skaitykite pasakas

Ir būtinai išraiškingai! Stenkitės keisti intonaciją, greitį, garsumą ir emocines išraiškas pagal personažus ir siužetą. Pasakokite pasakojimus, deklamuokite eilėraščius, dainuokite daineles. Ir ne tik prieš miegą, bet kuo dažniau, pavyzdžiui, kai jūsų rankos užimtos darbu, o burna laisva. Periodiškai grįžkite prie jau žinomų siužetų. Mažyliai mėgsta pakartojimus, atpažįsta juos.

Skatinkite jį nusakyti daiktus ir veiksmus

Galima vaiką mokyti kalbėti tiesiogiai prašant: „Sakyk mama, tėtė.“ Dažniau klausinėkite ir laukite atsakymo. Tai gali būti ne žodis, o reakcija, bet ją taip pat reikia pastebėti ir pakomentuoti. Mažylis turi jaustis dialogo dalyviu.

Aš tavęs nesuprantu

Neskubėkite vykdyti nebylių savo mažylio prašymų. Vaikas ištiesė rankas, rodydamas į žaislą? Paklauskite, ko jam reikia. Sakykite „aš tavęs nesuprantu“ ir paduokite vietoj prašomo žaislo kitą daiktą. Vardykite įvairius daiktus, kurie yra aplinkui. Nieko baisaus, kad mažylis supyks. Tik nereikia jo varginti per ilgai, paduokite žaisliuką ir kelis kartus garsiai pakartokite jo pavadinimą.



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *