Penki melai, griaunantys mums gyvenimą

Jums patinka jūsų santykiai, namai, karjera ir sąskaita banke? Jeigu iš tiesų norite pakeisti gyvenimą, nustokite patys sau meluoti. Išsiaiškinkite, kaip atpažinti pavojingas saviapgaules ir niekam tikusio gyvenimo pateisinimus.

Mes linkę sukti savo galvose istorijas apie pačius save. Ir darome tai taip dažnai, kad patys jomis patikime.

Tereza Salivan kiekvieną dieną išklauso daugybę istorijų. Visos jos skamba daugmaž vienodai: „Aš nemėgstu savo darbo, bet užtat jis duoda man pinigų, kad galėčiau apmokėti sąskaitas“, „Kvaila dirbti iš įsitikinimo ir negauti pinigų“, „Aš netalentingas visose srityse. Tikriausiai, galėčiau užsiimti kuo nors kitu, tačiau kuo?“, „Aš turiu šeimą, kurią išlaikau, dėl esu priverstas dirbti darbą, kurio neapkenčiu“. Tikriausiai ir jūs esate girdėję tokių istorijų. Galbūt kažkuri iš šių istorijų – tai jūsų istorija.

Tokios istorijos gali atrodyti panašios į tiesą, ypač tiems, kurie jas pasakoja, tačiau realiai visi tie žmonės meluoja. Žmonės apgaudinėja patys save, sakydami, kad ra priversti tęsti darbą, karjerą, santykius, kurie jiems nepatinka. Kaip galima suprasti, kad tai melas? Melas pririša mus prie situacijų, kuriose mums nekomfortiška. Kai žmogus kalba tiesą, jam lengva ir malonu. Bet dažniausiai yra paprasčiau vaizduoti save auka, atseit, visos kortos muštos, jūs nebeturite jokių kitų variantų, išskyrus dar baisesnius ir visi apie tai žino. Tokios istorijos apsaugo mūsų Ego: jos leidžia pasijausti geriau prastoje situacijoje. Situacija atrodo taip, tarsi ji būtų nepavaldi mūsų kontrolei ar kad kažkas kitas kaltas dėl mūsų bėdų, o mes nieko negalime padaryti. Būtent šitaip šios istorijos pavirsta pasiteisinimais ir įsitikinimais, kurie gali mus pražudyti.

Jūs jau tikriausiai prieštaraujate: „Jau aš tai tikrai sau nemeluoju, mano istorijoje – kiekvienas žodis gryna teisybė.“ tada atidžiai pažiūrėkite į savo santykius, namus, karjerą, sveikatą, sąskaitą banke. Visa tai – puikus indikatorius, rodantis, kiek teisingai žvelgiate į patį save. Jeigu jūs patys sau sąžiningi, tai reiškia, kad esate patenkinti tuo, ką pamatėte. Jeigu save apgaudinėjate, tai viskas, ką pamatėte, jums nepatinka, jūs nusivylę tuo, ką turite ir tuo, ką darote. Viskas, kas verčia jus jausti nusivylimą ir nepasitenkinimą – tai liudijimas, jog jūsų nuostatos jus riboja. Jūs galite panaudoti tai kaip stimulą permainoms. Kaip pakeisti savo istoriją? Pakartokite ją mintyse ar balsu ir užduokite sau klausimą, ar tai tiesa? (žinoma, netiesa). Esama šanso, kad jums kils noras būti sąžiningesniu savo paties atžvilgiu.

PRAKTIKA

Štai penki labiausiai paplitę melai, kuriuos tenka išgirsti.

1. „Neradau patinkančio užsiėmimo, neturiu jokių talentų ir gabumų“

Nejaugi tai tiesa? Nejaugi iš tiesų nėra nieko tokio, kuo mėgtumėte užsiimti? Tikriausiai visgi yra kažkas, ką darote geriau už kitus. Jei turėtumėte laisvą dieną, kurią galėtumėte paskirti sau ir užsiimti tiktai tuo, ko norite, ką jūs darytumėte?

Pakeiskite savo istoriją. Vietoje to, kad sakytumėte, jog niekas jūsų netraukia, sakykite, kad „yra daugybė dalykų, kurie man patinka“.

2. „Negaliu mesti darbo, kuris man nepatinka“

Nejaugi? Nejaugi galite užsidirbti pragyvenimui tiktai tuo, ką darote dabar? Nejaugi negalite sumažinti einamąsias išlaidas, kad pasijaustumėte šiek tiek laisvesnis? Nejaugi jūsų kūnas, jūsų santykiai ir karjeros sumetimai leidžia jums pasilikti darbe, kurio negalite pakęsti?

Pamėginkite mąstyti kitaip. Vietoje „Negaliu išeiti iš šito darbo“ pasakykite sau „Neturiu teisės jame pasilikti“.

3. „Jau per vėlu ką nors pakeisti“

Jūs tikrai tuo tikite? Kaip manote, kiek gyvenimo metų iššvaistėte tam, kas jums nepatinka? Dabar padauginkite gautą skaičių iš 8760 (valandų skaičius per metus). Jūsų manymu šio laiko pernelyg mažai, kad pakeistumėte kryptį? Malkolmas Gladvelas, žurnalistas ir knygos „Genijai ir autsaideriai“ autorius mano, kad minimalių gabumų ir dešimties tūkstančių valandų praktikos visiškai pakanka, kad taptum didžiu žmogumi. Niekados neatidėkite savo tikslo ateičiai tiktai dėl to, kad kelias iki jo užima pernelyg daug laiko. Laikas prabėgs bet kokiu atveju. Bet geriau eikvoti jį, einant link tikslo ir patiriant malonumą.

Vietoje „pernelyg vėlu“ pasakykite sau „Pradėsiu tiesiog dabar. Tūkstančio mylių ilgumo kelionė prasideda nuo pirmojo žingsnio“.

4. „Galvoti apie savo laimę egoistiška. Aš turiu rūpintis šeima“.

Netgi stiuardesės, kai lėktuvo salone staigiai krinta slėgis, reikalauja, kad jūs pirmiausiai patys užsidėtumėte deguonies kaukę, o jau paskui pasirūpintumėte kitais. Kaip jūs galite padėti savo šeimai, jeigu esate nusikankinęs, ligotas, įskaudintas ir įsiutęs dėl to, kad nepasirūpinote savimi? Kaip pasikeistų jūsų gyvenimas, jeigu išmoktumėte mėgautis tuo, ką turite?

Vietoje nuomonės, kad gyventi savo labui yra egoistiška, pasakykite sau: „Aš esu laimingas ir gyvenu pilnavertį gyvenimą, ir tai puikiausias pavyzdys mano vaikams“.

5. „Dabar aš nekenčiu savo darbo, bet būsiu laimingas, kai sulauksiu paaukštinimo/baigsiu projektą/užsitarnausiu premiją/gausiu mokslinį laipsnį“

Jūs tuo tikras? Tiktai šitas dalykas neleidžia jums pamilti savo darbo? Kaip manote, kaip ilgam nuslops jūsų neapykanta darbui po to, kai pasieksite šiuos stebuklingus tikslus, kurie atseit padarys jus laimingais? Ekspertai liudija, kad toks pasitenkinimas yra labai trumpalaikis. Laimė – tai mūsų pačių pasirinkimas, o ne jausmas, kuris ateina pas mus iš šalies.

Pakeiskite nuostatas. Vietoje „Būsiu laimingas, jeigu…“, sakykite „Aš galiu būti laimingas dabar“.

***

Visi turi tokių istorijų ir nuostatų. Jeigu jums nepavyksta pakeisti gyvenimo taip, kaip planuojate, žinokite, kad tai tik istorija, kurią jūs pats sau kalate į galvą. Tai – melas. Patyrinėkite atidžiau savo aplinkybes ir leiskite sau patikėti geresniais dalykais. Tai pats greičiausias ir efektyviausias būdas pakeisti savo gyvenimą.

WWWPOPULIARIOS TEMOS


NAUJAUSI STRAIPSNIAIParašykite komentarą