Požymiai, kad jau pasiekei ribą

Moteris turi vieną pavojingą įprotį. Energetine prasme „atiduoti paskutinius marškinius“ ir likti be nieko. Ir ne visada, kai išties būtina tai daryti. Kartais atiduodame paskutinį tam, kam to nelabai ir reikia vien dėl to, kad būtume geros, su viltimi mainais susilaukti meilės, o kartais tiesiog per kvailumą. Paprasčiausiai net nepastebėjau, kaip tai atsitiko.

Neretai tokio atidavimo procesas kupinas entuziazmo, moteris „ant bangos“, jai lengva atiduoti. O paskui energija staigiai išsenka ir moteris sėda ant seklumos. Energijos nebėra. Nebeliko niekam.

Ir štai ji lieka ištuštėjusi, išsekusi, praktiškai „nuoga“, bejėgė ir beginklė. Neaišku, kur bėgti ir apskritai ar užteks jėgų kur nors atbėgti. Ar tai rozetės kažkokios ieškoti ir bent šiek tiek pakrauti bateriją, ar dar kažką padaryti. O kur tos rozetės ieškoti?

Paprastai mes suprantame, kad ištuštėjome jau pernelyg vėlai, kur kas vėliau negu reikėtų. Kai paskutinės jėgos jau išeikvotos, o naujų nebėra. Ir šiuo atveju naudinga būtų turėti kažkokią lemputę, kuri pradėtų mirksėti, kai pradeda sekti baterija. Tada būtų galima laiku pasikrauti be žalos sveikatai ir aplinkiniams žmonėms. Tačiau mes sutvertos kitaip.

Paprastai visas savo jėgas atiduodame iki galo, kartais smunkame ir į minusą ir tik paskui suprantame, kad reikėjo stabtelėti, pailsėti ir pasikrauti baterijas. Ir tarsi automobiliai, kuriems baigėsi degalai – sustojame pačiu netinkamiausiu momentu, vidury gatvės, kliudydamos kitiems, sukeldamos kamščius ir girdėdamos keiksmus iš visų pusių – nejaugi buvo sunku laiku užsukti į degalinę? O be to žlunga ir mūsų planai, mes kažkur nebespėjame ir iššvaistome daug laiko, laukdamos pagalbos ir atkurdamos savo darbingumą.

Juk kur kas paprasčiau ir greičiau būtų laiku užsipilti baką. Esminis žodis – laiku. Suprasti, kad degalai eina į pabaigą – ir užsipilti.

Rezultate mums tenka dėti kur kas daugiau pastangų, eikvoti jėgų ir nervų atsistatymui. Tai išties siaubingas įprotis – sudeginti savo „degalus“ iki paskutinio lašo, nesirūpinant rytojaus diena ir netgi šia diena. Nesirūpinant artimaisiais, juk mūsų energija – tai jų „maistas“. Mes sava energija užpildome ir namus, ir mylimus žmones. Nesirūpindamos savimi, apskritai save pamiršdamos, atidėdamos save pačiai sąrašo pabaigai. Tik kaip padėti kitiems žmonėms iš šio sąrašo, jeigu pačiai nebeliko jėgų?

Ar galima kažkaip sužinoti, kad jėgos baigia išsekti? Taip, jeigu išmoksite save girdėti ir suprasti. Taip, jei stebėsite ir seksite savo būseną. Taip, jeigu gyvensite ne autopilotu.

Yra daug požymių, liudijančių apie artėjančią emocinę duobę. Papasakosiu apie dažniausiai pasitaikančius.

Taigi, jums būtina užsipilti savo baką, jeigu:

Jus erzina kiti žmonės. Nesvarbu, artimi, ar nepažįstami, galbūt skaitinėjate atsitiktinius nepažįstamų žmonių įrašus socialiniame tinkle ir netgi jie jus erzina, nekalbant jau apie artimuosius.

Blogai miegate naktimis. Dėl įvairiausių įkyrių minčių negalite užmigti. Ir tai dar labiau jus sekina. Nemiga – visada išsekimo požymis.

Prastai atrodote. Mūsų emocinė būklė atsispindi akyse. Jei žvilgsnis užgeso – laikas į degalinę.

Pernelyg mažai valgote ar apskritai pamirštate pavalgyti. Nėra kada, ne tai galvoje, yra svarbesnių dalykų, nėra apetito. Štai ir vaikščiojate su tuščiu baku ir tuščiu skrandžiu.

Valgote pernelyg daug, kas pakliuvo, nejausdamos skonio. Pavojingas požymis, kuris be kita ko veda į antsvorį ir virškinimo sutrikimus.

Turite problemų su maisto gaminimu – jis gaunasi neskanus ar apskritai nieko nesigauna. Gaminti nėra noro ir nuotaikos. Dažniausiai šis ženklas byloja, jog laikas save kažkuo užpildyti, ir kuo greičiau.

Namuose žūsta augalai. Lyg ir viską darote, ką reikia, o jie nenori augti ir gyventi. Taip nutinka moterims, kurios turi problemų su savimi ir savo moteriška prigimtimi. Simptomas, kad laikas užsiimti savimi.

Neturite jokio noro užsiimti su vyru meilės reikalais. Štai taip nenorite ir taškas. Ir bet kokios užuominos, prisilietimai ima erzinti. Tai gali būti ir ne simptomas, jei visada turėjote nedaug poreikių šioje srityje. Bet jeigu šioje srityje viskas gerai, ir staiga potraukis pranyko – tai jau skambutis. Tačiau priverstinai to daryti irgi nereikia, iš pradžių užsipilkite baką.

Sergate. Kartais tai vienintelis mūsų organizmo metodas prisibelsti iki jūsų ir iškaulyti pertraukėlę. Jus prievarta paguldo į lovą ir verčia ilsėtis. Dėl to bet kokie negalavimai – galvos skausmas, peršalimas, problemos su oda – tai visada organizmo sukeltas skandalas, kad laikas savimi pasirūpinti.

Jums viskas tingisi. Nesinori plauti indų, tvarkytis, netgi eiti po dušu. Rimto pervargimo požymis. Ypač, jei kažką padaryti lyg ir norisi, tačiau niekaip negalite prisiversti – reiškia, jums reikalingas teisingas poilsis, o ne šiaip prisėsti ir atsipūsti.

Slogios, pesimistiškos mintys. Skubiai bėkite pasikrauti baterijų, kol tos mintys nesimaterializavo į realią depresiją.

Niekaip negalite atsibusti ryte ir pastoviai norisi miego. Tai pervargimo, ištuštėjimo signalas. Ištuštėjo ir širdis, ir degalų bakas.

Išliejate pyktį ant artimųjų. Jei staiga imate šaukti ant vyro, vaikų, tėvų – akivaizdu, kad kažkas negerai. Ir jau senokai. Ir artimieji čia niekuo dėti. Tiesiog nebeturite jėgų, ir dėl to kenčia visi.

Nenorite su niekuo bendrauti. Moterys mėgsta bendrauti. Žinoma, kai kurios – tik su artimaisiais, kai kurios – su visais iš eilės. Bet jeigu jau moteriai nebesinori kalbėtis apskritai, ir tai trunka ilgiau kaip kelias valandas, greičiausiai su ja kažkas negerai.

Nebenorite savimi rūpintis. Tingisi šukuotis ar persivilkti išterliotus marškinėlius, kai jau nepamenate, kada tepėtės kremą – pavojingos išsekimo fazės simptomai.

Visus pinigus leidžiate kitiems. Gavote atlyginimą ar vyras davė pinigų, nuėjote į parduotuvę. Ką nusipirkote? Dukrai suknelę, sūnui Lego, vyrui marškinius, namams užuolaidas, produktus, užmokėjote už butą… Ir pinigai pasibaigė. O sau? Nieko. Niekas nepatiko, laiko nebuvo ilgiau tarp lentynų vaikščioti… Pavojingas simptomas.

Nieko nesinori. Parduotuvėse niekas nedomina, kai paklausia, ką jums padovanoti, net nežinote, ko panorėti. Atsargiai! Pavojinga būsena!

Nepatinkate pati sau. Tokiam kūnui nesinori nieko pirkti, tokio veido nesinori prižiūrėti, tokių plaukų nesinori tvarkytis. Į veidrodį žiūrėti nesinori, jau nekalbant apie fotografavimąsi. Pavojingas požymis. Galbūt jums tikrai dar yra ko siekti, kalbant apie išvaizdą, bet jeigu ji kelia šitokius jausmus, laikas susimąstyti apie išsekusias baterijas.

Padidėjęs nerimo jausmas. Dėl visko panikuojate, viską siekiate kontroliuoti? Krūtinėje – nerimas, baimė, susijaudinimas – ir nieko negalite daryti? Vadinasi, išsekote ir viduje nebeturite jėgos, kuri padėtų jums ir jūsų artimiesiems.

Patogūs drabužiai. Renkatės drabužius ne pagal principą „patiko-nepatiko“, o pagal patogumą, kad galima būtų ir butą paremontuoti, ir su šunimi pasivaikščioti, ir grindis išplauti, ir rankas į sijoną nusivalyti, ir kad ištepti būtų negaila. Panašu, kad priėjote aklavietę.

Pernelyg greitas tempas. Jaučiate, kad ne gyvenate, o lekiate – tai į darbą, tai į vaikų darželį, tai paskui autobusą. Ir netgi vonioje maudotės vos ne kaip armijoje – suspėti per 60 sekundžių. Vadinasi, laikas sulėtėti ir atsipūsti.

Pernelyg daug „reikia“ galvoje. Reikia ir šitą, ir aną padaryti, ir dar va tą… Pažadėjau šitą… Saugokitės – tai požymis, kad pasukote ne ten ir žengiate į priekį ne taip.

Viską pati. Kai tik kyla noras viską padaryti pačiai, nes niekas nepadarys normaliai, kai tik nustojate prašyti pagalbos ir niekuo nebepasitikite – jūs itin sparčiai sudeginate viską, ką buvote sukaupusios. Irgi pakankamai pavojingas signalas. Užsimanei viską padaryti pati? Būk pasiruošusi intensyviai pasikrauti energijos. Irgi pati viena. Už tave šito tiksliai niekas nepadarys.

Aptarinėjimas, smerkimas. Pagavote save narstant kažkieno kaulelius? Aptarėte vyriausybę, kaimynes ir įžymybes, visus pasmerkėte, kurie neteisūs? Sveikiname, jūs vienu ypu sudeginote visas savo jėgas. Tuo konkrečiu momentu jums gali būti netgi gera ir linksma, tačiau iš paskos atplūs visiškas ištuštėjimas.

***

Jei atpažinote save kuriame nors punkte – skubiai į degalinę. Skubiai suteikite sau galimybę pamirkti vonioje be kaltės jausmo, pasivaikščioti gamtoje, geriausia – vienai, paskaityti knygą, pažiūrėti filmą.

Padarykite kažką malonaus ir visiškai nenaudingo, daugelio supratimu, kadangi iš tikrųjų tai ir yra naudingiausia. Ir jeigu tai ignoruosite dalykų, kuriems visi labiau pritaria, naudai – laukite bėdos.

Neretai moterys, kelis metus gyvenusios nežinia kaip, be jokio kuro, režime „reikia-turiu-privalau“, dirbusios nuo ryto iki vakaro be išeiginių, galvoja, kad visą susikaupusią įtampą galima kompensuoti keliomis savaitėmis poilsio. Metus žudai save ir savo sveikatą pernelyg dideliais krūviais, paskui dvi savaitės po palmėmis ir kaip nauja. Tokia schema neveikia.

Žinau nemažai atvejų, kai moterys išeidavo iš tokių visas jėgas išsunkiančių darbų ir metus ar porą nieko neveikė. Apskritai. Miegojo, valgė, netgi namuose tingėjosi kažką daryti. Absoliuti degradacija? Ne. Tai simptomas, kad pereikvojo jėgas keliems metams į priekį. Ir organizmas reikalauja poilsio būtent tokia kategoriška forma. Jeigu jam poilsis bus duotas, be to – be kaltės jausmo – laikui bėgant, jėgos sugrįš. Jeigu, žinoma, tausosime save. Bet geriau nenusiristi iki tokios kraštutinės situacijos.

Nelaukite visiško variklio ir sistemų sustojimo. Čia kaip su automobiliu – pastoviai užsiimkite ir rūpinkitės savimi. Ir sekite pavojaus skambučius, ištuštėjimo požymius. Atminkite, kai rūpinatės savimi, tuo pat metu rūpinatės ir savo artimaisiais. Ypač tai aktualu mamoms, kurios įprato apsileisti daugeliui metų ir viliasi, kad šitokiu būdu atneš kažkam laimę.

Suradote savyje bent vieną požymį? Užsiimkite savimi tiesiog dabar. O jeigu požymis ne vienas? Atstumkite į šalį visus reikalus, ir iškart suteikite sau pirmąją pagalbą.

Šaltinis


DAUGIAU ŠIA TEMA

Psichologinis smurtas prieš… suaugusiuosius Lietuvoje nuskambėjo eilinė „siaubo“ istorija – mokytoja rėkė ant klasės. Kas dar? Daugiau nieko, tik tiek – mokytoja rėkė ant klasės. Dar tuo metu, ...
Permainos – vienintelis būdas tapti geresne ... Imkime ir nustokime laikyti permainas kažkuo negatyviu, griaunančiu gyvenimą ir santykius. Tai didelė klaida. Ir štai dėl ko. Tu pasikeitei; ...
Trys gyvenimo etapai – kūryba, išsaugojimas ... Pradėjęs suaugusį gyvenimą, kiekvienas žmogus įveikia tris pagrindinius etapus: kūrybą, išsaugojimą ir perdavimą. Kiekvienas etapas turi savus tikslus...
Kur nuteka resursai? Apie ribas Dažnai kalbame apie resursus. Susidarome sąrašus - kas tuos resursus papildo, o kas eikvoja. Kas atima dvasines jėgas ir džiaugsmą, gyvumą, įkvėpimą, ...
Nustoti klausytis tėvų emocijų Kai pradedame nagrinėti emocijas, paaiškėja, kad esame sukaupę didžiulį bagažą neišgyventų jausmų. Ir didžioji jų dalis - ne mūsų. Ir netgi ne mūsų va...
Kaip reaguoti į toksiškus žmones Neieškokite toksiškų žmonių poelgiuose logikos. Jie arba apskritai nesuvokia savo negatyvaus poveikio aplinkiniams, arba supranta ir jaučia didelį mal...
Kaltės jausmas, kuris galiausiai pražudys žmoniją... Šiame pasaulyje nėra nieko nereikalingo, viskas turi savo funkcijas. Tame tarpe ir kaltės jausmas. Su juo mes negimstame, jo mes nejaučiame vaikystėje...
Palikite save ramybėje Tikriausiai visiems pasitaikė situacijų, kai gyvenimas tarytum užbuksavo, pabandžius iškart, tą pačią sekundę viską suprasti, viską išsiaiškinti, gaut...
Svarbiausi psichologijos principai Veidrodžio principas. Mane supantys žmonės - mano veidrodžiai. Jie atspindi mano asmenybės ypatumus, kurių neretai pats nesuvokiu. Pavyzdžiui, jeigu k...
Žalingas žaidimas: Pasakysiu tau, kas esi Erikas Biornas yra išvardinęs tikriausiai visus žalingiausius socialinius žaidimus. Kai kurių žala ne tokia akivaizdi, o kai kurie yra tikri žudikai n...
Kankinė Jeigu susidūrėte su tokia moterimi bent kartą gyvenime, turbūt jau žinote, kaip visa tai atrodo. Kankinės specialiai ieško progų kentėti: nesibaigiant...
Du žmogaus tobulėjimo kriterijai Senovės traktatuose rašoma, kad yra tik du kriterijai, pagal kuriuos galima suprasti, kad žmogus progresuoja: santykiai su kitais žmonėmis darosi vis ...
Darboholizmas – žygdarbis ar priklausomybė Darbas po darbo jau seniai tapo vos ne norma. Kai kuriems darbuotojams netgi gėda eiti namo iškart pasibaigus darbo dienai. Toks elgesys teisinamas si...
Sveikas egoizmas Taip jau priimta manyti, kad egoizmas yra išimtinai negatyvus reiškinys. Atseit, jei žmogus egoistas, reiškia, galvoja tik apie save. Tačiau mažai kam...
Kelios priežastys pakeisti darbą Statistika byloja, kad žmogus keičia darbą vidutiniškai tris kartus per visą gyvenimą. Analitikai tvirtina, kad sprendimas keisti darbą dažniausiai bū...
Veiklumas gydo savivertės sutrikimus Originalas Kartais psichologinė kančia įgauna keistų pavidalų. „Kartą ar du per metus man tenka priimti į konsultaciją kokių 30 ar 40 metų vaikus, ku...
Psichologai: jeigu labai nori padėti žmogui, susto... Originalas Yra toks psichologų vartojamas posakis: „Jeigu labai nori padėti žmogui, sustok“. Kaip bebūtų keista, bet situacijos, kai mums kas nors g...
10 paprastų manipuliacijos metodų MANIPULIACIJOS IR MANIPULIATORIAI Manipuliacija – tai psichologinio poveikio būdas, naudojamas siekiant paslapčia įdiegti į aukos psichiką manipuliat...
Laimė ateina kai padedi ir dovanoji, o ne tada, ka... Altruizmas duoda daugiau naudos negu fiziniai pratimai ar netgi metimas rūkyti. Daugelis iš mūsų taip siekia materialinės sėkmės, kad susidaro įspūdi...
Kai su savimi elgiesi blogiau, nei su kitais Gaila, bet su savimi mes kartais elgiamės taip, kaip niekada nesielgtume su žmogumi, kurį gerbiame ir mylime. Kartais net su kolegomis darbe elgiamės ...
Kodėl protingi žmonės priima kvailus sprendimus?... Mūsų sprendimai įtakoja, kaip efektyviai naudojamės savo talentais, pastangomis, resursais. Efektyvūs sprendimai treniruoja sugebėjimą spręsti sudėtin...
Gelbėtojas, persekiotojas ir auka – dramatiškas gy... Originalas Skausmingi, problematiški, nesveiki, priklausomi, daug stiprių neigiamų emocijų bei somatinių ligų iššaukiantys santykiai dažnai vystosi p...
Kvailo žmogaus požymiai Kvailumą galima palyginti su užkrečiama liga, dėl to reikia labai atsargiai formuoti savo aplinką. Yra įvairių kvailumo pasireiškimų, trukdančių gyven...
Kokie santykiai su tėvais – toks ir gyvenima... Originalas Tėvai yra tiltas į šį pasaulį. Jų dėka gimėme, kad patirtume gyvenimą ir vykdytume savo misiją. Kiekvienam iš mūsų yra suteikta galimybė į...
Kodėl apie savo sumanymus geriau niekam nepasakoti... Originalas Apie svarbius planus ir svajones geriausia nutylėti iki tam tikro momento, o paskui kitiems pademonstruoti rezultatą, kurį lengviau pasiek...