Požymiai, kad jūsų asmenybės raida sustojo

Taip jau sutvertas žmogus, kad jis turi nuolat vystytis, siekti naujų aukštumų asmeninėje, dvasinėje, intelektualinėje ir socialinėje srityje. Kai tik mes nustojame vystytis, mūsų smegenys įjungia specialią programą – ne, ne susinaikinimo, o degradacijos. Žinoma, kad malonu ištisas dienas gulinėti ant sofutės, spoksoti į lubas ar į ekraną, tačiau degradacija – pernelyg didelė kaina už tinginystę ir neveiklumą.

Suprantama, kartkartėmis mums reikia atsipalaiduoti ir pailsėti. Pagulėti pliaže prie jūros, pasilepinti, išsimiegoti ir neskaityti jokių rimtų knygų galima tik tada, kai išgyvename smarkų stresą ar esame pervargę iki perdegimo. Tačiau tokį poilsį reikia kaitalioti su aktyvia veikla.

Asmenybės degradacijos požymiai

Žymus JAV psichologas Abrahamas Maslow išskyrė šešis požymius, rodančius asmenybės degradaciją.

1. Požiūris į save kaip į „varžtelį“

Kai žmogus mano, kad nuo jo niekas nepriklauso, kad jis – tik pėstininkas, kuris nieko negali pakeisti nei savo, nei visuomenės gyvenime.

2. Minimalūs troškimai

Vis veiksmai nukreipti į grynai fiziologinių poreikių tenkinimą – maistą, miegą, seksą. Tokie žmonės vaikšto į darbą tik dėl pinigų, o su priešingos lyties atstovais susipažįsta tik dėl sekso.

3. Juodai baltas pasaulis

Tokie žmonės aplinką dalija į „savą“ ir „svetimą“. Jie visaip stengiasi atsiriboti nuo „svetimo“. Jų bendravimo ratas yra labai siauras.

4. Kategoriškumas

Degraduojanti asmenybė savo nuomonę laiko vienintele teisinga. Į ginčus ir diskusijas žiūri kaip į beprasmišką laiko leidimą.

5. Kalbos skurdumas

Toks žmogus naudoja tik elementarius posakius. Jam sunkiai sekasi surasti tinkamų taiklių žodžių, kad apibūdintų ką nors. Ypač jam sunku parinkti būdvardžius, nes ši kalbos dalis išreiškia mūsų emocijas ir jausmus. Apskritai tokie žmonės stengiasi nekalbėti, jie nemėgsta eikvoti pastangų verbalinėms funkcijoms.

6. Priklausomybės

Alkoholizmas, narkomanija, azartiniai žaidimai – labai ryškūs degradacijos požymiai. Sunku pasakyti, ar jie yra degradacijos priežastis, ar pasekmė, bet, jei žmogus turi priklausomybę, tai jis degraduoja.

Kaip išvengti asmenybės smukimo?

Šie patarimai ir labai paprasti, ir gali būti labai sudėtingi, jeigu nesate įpratę dėti pastangų. O pasistengti tikrai verta.

*Skaitykite!

Tai universalus patarimas visiems, kas nenori atsilikti intelektualiai. Skaitykite ne tik grožinę literatūrą, bet ir knygas iš tos srities, kuria jūs niekada nesidomėjote. Tai padės jūsų smegenims „išsijudinti“.

*Rūpinkitės savimi

Rūpinimasis savo išvaizda – ne užgaida, o vienas iš savigarbos elementų. Stenkitės visada atrodyti estetiškai patraukliai.

*Svarstykite

Pasistenkite nepriimti bet kokių tvirtinimų kaip teisybės. Ginčykitės, diskutuokite, ginkite savo požiūrį ir mokykitės jį pakeisti, kai oponentas pateikia įtikinamų argumentų.

*Būkite moralūs

Visuomenės elgesio normos sugalvotos ne šiaip sau, jose slypi gili prasmė. Reikalavimai nevogti, nemeluoti, nežudyti, neapgaudinėti ir panašūs padės jums įsijungti į visuomenę ir nenuskursti dvasiškai.

*Galvokite apie kilnius dalykus

Kur glūdi jūsų gyvenimo prasmė? Kokia jūsų paskirtis? Ko jūs siekiate, kas jums yra svarbiausia? Kartkartėmis vis susimąstykite apie tokius dalykus ir ieškokite atsakymų.

*Užsiimkite kūryba

Kūryba – efektyviausias vystymosi ir savirealizacijos būdas. Nesvarbu, kokioje sferoje pasireikšite, kūrybiniai užsiėmimai neleis jums degraduoti. Ieškokite naujų sprendimo būdų, kūrybiškai atlikite užduotis buityje ir darbe.

*Stenkitės susipažinti su naujais žmonėmis

Plėskite savo akiratį, savo socialinį ratą, pasistenkite susipažinti su naujais žmonėmis, kurie užsiima jums nežinomais dalykais, ir susidraugauti su jais.

Originalas



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *