Pratiname vaiką tvarkytis

Mamos gyvenime visada ateina momentas, kai reikia pradėti pratinti vaiką tvarkytis. Šitaip ji ne tik sau palengvina gyvenimą, bet ir prisideda prie savarankiškos asmenybės formavimo. Iš anksto šito nepadariusi, mama rizikuoja užauginti tinginį, kuriam visą gyvenimą bus reikalinga auklė ir tarnaitė.

Psichologai rekomenduoja nuo pat ankstyvos vaikystės pradėti formuoti šiuos įgūdžius. Laikantis tam tikrų negudrių taisyklių, galima išvengti daugybės problemų.

Paaiškinkite, kam reikalinga ši procedūra. Mažyliai ne visada supranta, kam reikia tvarkytis. Tvarkantis, reikia akcentuoti dėmesį į kiekvieną veiksmą – kam reikia daryti štai tą, o kam – va šitą. Nepakanka tiesiog įsakyti, vaikas turi suprasti, kad tvarkydami namus, mes rūpinamės švara ir tvarka. Kad taip bus paprasčiau surasti žaisliukus, kadangi jie turi savo vietą.

Pradėkite nuo mažmožių. Paprašykite ką nors paduoti, o paskui nunešti ir padėti į vietą. Šitaip mažasis supras, kad kiekvienas daiktas turi savo vietą. Asmenine vaiko pareiga gali tapti žaislų susitvarkymas.

Darykite kartu. Padėdami vaikui tvarkytis, mes jį motyvuojame. Po tokios pagalbos jis neretai apsiima viską padaryti savarankiškai.

Nebauskite tvarkymu. Po tokios bausmės vaikui tikrai nebekils noras tvarkytis savarankiškai. O kai paaugs, tvarka namuose jam asocijuosis su nuoskauda ir neapykanta.

Saikingas gyrimas. Baigus tvarkytis, vaiką reikia pagirti, akcentuojant dėmesį į pozityvius momentus. Girti reikia saikingai, kitaip tvarkymasis jam taps metodu kažką išmušti, išreikalauti iš tėvų. Ir vaikas nesupras tikrosios tvarkymosi svarbos.

Pozityvi motyvacija. Puikiai tiks su tvarkymu susiję žaidimai. Žaisdami, vaikai mokosi, taip pat žaidimo metu lengviau įžvelgti veiklos pliusus.

Asmeninis pavyzdys. Jeigu namuose chaosas ir tėtis su mama patys apsileidę, tai ko jie gali reikalauti iš vaiko? O jeigu tėvai patys rūpinasi tvarka ir švara, vaikai, tai matydami, stengsis padėti.

Nuoseklumas. Kad tvarkymasis vaikui neatrodytų sunkia užduotimi, reikia sukurti planą. Pavyzdžiui, pirmiausia – sudėlioti žaislus, paskui – savo daiktelius, nušluostyti dulkes, palaistyti gėlę ant palangės ir t.t.

Neperkrauti pareigomis. Nereikia užversti vaikui ant galvos milijono pareigų, geriau pradėti nuo kažko vieno. Ir kuo vyresnis vaikas, tuo daugiau užduočių.

Štai tokie paprasti patarimai gali įskiepyti vaikui meilę tvarkai ir švarai. Svarbiausia – nepersistengti ir apsišarvuoti kantrybe. Mažyliai kol kas dar tik mokosi gyventi, o mūsų pareiga – jiems padėti.

Šaltinis



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *