Pratinkite vaikus prie darbo

Kaip manote, kam sugalvoti batukai be raištelių? Teisingai – siekiant palengvinti mažylių gyvenimą. Tą patį galima pasakyti apie užtrauktukus vietoje sagų ir kitus panašius dalykus. Mūsų dienomis pirmaklasiai vis dar nemoka užsirišti sportinių batelių, o marškinių sagos susegtos ne taip, kaip reikia.

Verta susimąstyti, ar teisingai elgiasi suaugusieji, kai auklėja mažylį, visiškai nepratindami prie jokių pareigų. Ar galės jis ateityje tapti savarankišku ir atsakingu žmogumi, jei nuo pat vaikystės laukia pagalbos iš tėvų ir senelių?

Vaikas nuo mažų metų turi suprasti, kad išmėtyti žaislai nesusirenka patys į dėžutę, o išterlioti drabužiai neišsivalo mostelėjus burtų lazdele. Tėvai būtinai turi paaiškinti, kad laiką, kurį jie sugaišo vaiko kambariui tvarkyti, jie galėjo praleisti su pačiu vaiku. Kuo anksčiau pradėsite pratinti mažuosius prie darbo, tuo lengviau formuosis su motyvacija susijusi sfera. Tuo rimčiau jis paskui žvelgs, pavyzdžiui, į mokyklinių namų darbų darymą.

Iš pradžių mamoms ir tėčiams reikia patiems griežtai laikytis šeimoje priimtų darbo taisyklių. Jeigu kiekvienas šeimos narys turi kažkokias pareigas, ne išimtis ir vaikas. Darbai ir pareigos turi atitikti vaiko amžių ir išsivystymą. Geriausia, jei iš pradžių savo pareigas jis atliks dalyvaujant tėvams. Nepamirškite pagirti už sėkmingai atliktus darbus. Net jeigu vaikui kol kas nelabai gaunasi, pagirti reikia bent jau už tai, kad neužmiršo padaryti, ko buvo prašytas.

Pratindami mažuosius užsiimti namų reikalais, sudarykite sąrašą užsiėmimų, kuriuos galite jiems patikėti. Leidę vaikui išplauti indus, būkite pasirengę, kad išplaus jis juos nekokybiškai. Jeigu užfiksuosime nesėkmę replikomis “Geriau aš pati išplausiu, iš tavęs jokios naudos”, be nepasitikėjimo savimi, vaikas visam laikui praras bet kokį norą tapti mamos pagalbininku. Mama, žinoma, viską daro gerai, kokybiškai ir greitai. Kam man pačiam stengtis?… Ir po kelių metų gausite paauglį, kuris nemoka pasikloti lovos ir nenori išsiplauti puodelio, išgėręs arbatos.

Ikimokyklinukai jau gali turėti kelias pareigas namuose:

  • Susitvarkyti žaislus, laikytis švaros ir tvarkos žaidimo vietose;
  • Palaistyti gėles;
  • Atrinkti švarius ir išpurvintus drabužius, išpurvintus sudėti į krepšį skalbimui;
  • Prižiūrėti namų augintinį;
  • Džiovinti savo šlapias pirštines ir sudrėkusius drabužius žiemą, išplauti žaislus ir kamuolius vasarą.

Įpratinti vaiką darbuotis galima įvairiai: žaidimo forma (padėsi gerajai burtininkei, kuri pasakoja pasakas tik tiems vaikams, kurių kambariai tvarkingi), skaičiuojant laiką (susirink žaisliukus, kol suskaičiuosiu iki 50), susitariant (dabar tu pabandysi pats apsirengti į lauką, o aš tau kol kas blynelių iškepsiu). Galima įsigyti smėlio laikrodį ar laikmatį, kurie išmokys vaiką atlikti pareigas per trumpesnį laiką.

Būkite šalia, kad galėtumėte padėti, jei vaikas paprašys pagalbos. Tačiau nepirškite per prievartą savo paslaugų, geriau palaikykite: “Matau, kad tau puikiai viskas gaunasi”, “Šiandien būtinai papasakosiu tėčiui, kaip tu šauniai šiandien susitvarkei”.

Kai vaikas pradeda lankyti mokyklą, mama turi išmokyti jį susidėlioti mokyklinius reikmenis į kuprinę. Kai išmoks, pakaks tik patikrinti tvarką kuprinėje, tačiau jau ne pačiai už vaiką dėlioti. Kitaip rizikuojate dėlioti iki 12 klasės. Tas pats pasakytina apie namų darbus. Iš pradžių įpratinate vaiką atlikti užduotis drauge su jumis, paskui kontroliuojate, kaip jos atliktos, o dar vėliau viso labo primenate, kada ir ką vaikas turi padaryti.

Mokykite vaikus užsirišti raištelius ir susisegioti sagas, nuvalyti trupinius nuo stalo ir susirinkti po savęs indus. Šitaip jūs ne tik vystysite jiems smulkiąją motoriką, bet ir išmokysite savarankiškumo. Tik savarankiškas ir atsakingas elgesys taps pagrindu susiformuoti adekvačiai žmogaus savivertei ir pasitikėjimui savimi.

ŠaltinisNaujienos iš interneto


NAUJAUSI

Išauklėti ryškią asmenybę

Kiekviename iš mūsų slypi koks nors talentas, nepakartojami sugebėjimai ir polinkiai, tačiau ne visiems pasiseka juos išplėtoti. Kaip padėti vaikui atskleisti įgimtą potencialą? Yra penkios taisyklės, kurios duos startą vaiko asmenybės atsiskleidimui. Skatinkite nestandartinį mąstymą Kol vaikas dar visai mažas, kiekvienas jo žodis ir poelgis kelia tėvams susižavėjimą - jis…

Kaip teisingai elgtis su egoistais

Visi esame didesni ar mažesni egoistai. Adekvati savimeilė, savivertė ir pasitikėjimas savimi - labai svarbūs dalykai gyvenime, tačiau egzistuoja riba, kurią peržengęs žmogus pavirsta egocentrišku, į visus iš aukšto žvelgiančiu, save įsimylėjusiu savanaudžiu. Pavyzdžiui, kai kurie bando priversti aplinkinius patikėti, kad jo požiūris yra geriausias ir teisingiausias. Kiti valandų valandas…

Nepasiduok

Visi nori, kad būtų gerai. Tačiau gerai kažkodėl ne visiems. Ir žmogus visai neblogas, ir kitiems nekiaulina, o gyvenimas be prošvaisčių. Gal dar ne visai katastrofa, bet viskas juda link to. O pasitaiko, kad žmogus vidutinis, pilkas, menkiau apdovanotas protu ir išvaizda, talento nė su žiburiu nerasi ir tai labai…

Ar tiesa, kad visų ligų šaltinis – negatyvus mąstymas?

Originalas Sakoma, kad visos ligos kyla „nuo nervų“. Tačiau esame linkę į tokius pasakymus žiūrėti pro pirštus ir laikyti juos paprasčiausiais prietarais. O kaip yra iš tiesų? Ką apie tai sako mokslininkai? Ar tikrai atsikratę neigiamų minčių ir pykčio galime išsigydyti vėžį? Į klausimą, ar tiesa, kad visos ligos kyla…

Esi bloga mama, jeigu…

Jeigu skaitai šį straipsnį, vadinasi, bent kartą buvai suabejojusi, ar atitinki užimamas mamos pareigas. Tačiau apsieisime be ilgų įžangų. Taigi, tu esi bloga mama, jeigu: 1. Lauki, kad vaikas pradės realizuoti tavo ambicijas. Tu netapai gimnaste - tegu dukra tampa, ir nesvarbu, kad neturi fizinių duomenų ir apskritai jai norisi…