Priežastys pamėgti konfliktus. Praktiniai patarimai

Originalas

Jeigu nemėgstate konfliktų, vadinasi, paprasčiausiai neįžvelgiate jų tikrosios vertės. Iš tikrųjų retai kas apie tai susimąsto. Juk mes nuo vaikystės įsitikinę, kad konfliktai yra blogas dalykas. Grubiai atsikirtote mamai – buvote nubausti. Užgavote ranka kaimynų berniuką – vėl buvote nubausti.

Mus nuolat mokė, kad bartis, pyktis, peštis, kelti balsą yra blogai. Mus mokė būti patogiais vaikais.

Ir štai mes užaugome. Kiekvienas iš mūsų išmoko savaip susidoroti su konfliktais. Vienas jų paniškai bijo ir stengiasi išvengti visais būdais. Kitas, atvirkščiai, periodiškai tampa jų provokatoriumi. Pirmasis taip elgiasi iš baimės ir bejėgiškumo jausmo, o antrasis – dėl vidinės naikinančios agresijos.

„Noriu perteikti jums vieną paprastą mintį – neverta vengti ir bijoti konfliktų. Konfliktai – naudingas dalykas!“

Kodėl reikėtų pamėgti konfliktus?

*Dėl diagnostikos. Bet kokie šeiminiai ar darbiniai konfliktai aiškiai parodo silpnas vietas santykiuose. Jeigu kyla barnių, vadinasi, kažkur buvo pažeistos leistinos ribos, susitarimai. Arba kažkas pavargo, nesijaučia vertinamas, pasijuto išduotas, apgautas.

*Dėl progos augti. Neįmanoma pradėti konflikto ir užbaigti jo tokiam pat, koks buvote. Probleminės situacijos gvildenimas jau yra augimas. Jis gali būti asmeninis ir profesinis. Įgiję tokios patirties, jūs neišvengiamai vystotės.

*Dėl galimybės atsinaujinti. Šis punktas išplaukia iš ankstesniojo. Išgyvenę konfliktus jūs tampate kitu žmogumi. Jūsų pasaulėžiūra atsinaujina. Jūs mokotės pažvelgti į situaciją kitu kampu.

*Dėl gilumo. Sutikite, kad išsprendę šeiminių santykių konfliktą, jūs tampate artimesni vienas kitam. Jūs padidinate pasitikėjimo lygį. Gaunate papildomų balų už drąsą ir atvirumą. Taip pat už norą ir pastangas išsaugoti tuos santykius.

*Dėl galimybės vystytis. Konfliktai padeda vystytis visai sistemai – darbinei ar šeiminei. Pasikeičia vienas elementas – keičiasi visa sistema. Tai naudinga. Mat jeigu sistema nesivysto, ji degraduoja.

PRAKTIKA

Tikriausiai turite savą konfliktų sprendimo būdą. Pagalvokite apie jį. Kuo jūs jaučiatės esą, kai įsiveliate į konfliktą?

Pavyzdžiui: „Jaučiuosi kaip įniršęs jautis“; „Jaučiuosi kaip maža mergaitė, kurią bara mokytoja“; „Aš tarytum sumedėju nuo priekaištų ir noriu išsiverkti“.

O dabar įsivaizduokite tą savo vaidmenį ar įvaizdį, kuris, jūsų manymu, galėtų būti kur kas efektyvesnis sprendžiant konfliktinę situaciją.

Pavyzdžiui: „Noriu būti kaip Rytų išminčius, kuris viską supranta, todėl gali išlikti visiškai ramus“; „Noriu jaustis kaip filmo herojė, kuri sugeba surasti reikalingų žodžių bet kokiame ginče“.

Kuo antrojo tipo vaidmenys skiriasi nuo pirmojo? Kokiomis savybėmis jūs pasižymite? Ar pasireiškia jūsų privalumai? Jeigu ne, tai kas trukdo jiems pasireikšti?

Pabandykite kitą kartą, kai kils konfliktas, mintyse susijungti su antruoju pavidalu ir veikti nauju būdu.

Kokias išvadas padarėte iš šio pratimo? Ką naudingo sužinojote, išmokote?

Ir nepamirškite padėkoti sau už atliktą darbą.



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *