Ruduo – ligų metas: kaip apsaugoti vaikus nuo peršalimo?

Alfa.lt

Rudens sezonas atneša ne tik daugiau lietaus, bet ir nerimo tėvams dėl galimų jų vaikų susirgimų. O susirgti šiuo metų laiku tikrai lengva, juk keičiantis orams organizmas tampa mažiau atsparus virusams ir bakterijoms. Apie tai, kaip mityba gali padėti stiprinti imunitetą ir išvengti ligų, o su jomis ir vaistų ar net antibiotikų vartojimo, pasakoja gydytoja dietologė Jūratė Dobrovolskienė.

Svarbu užtikrinti naudingų medžiagų balansą

Anot gydytojos dietologės J. Dobrovolskienės, gerą vaikų sveikatą padeda užtikrinti sveikos mitybos piramidės principais paremta mityba.

Ji taip pat pastebi, kad svarbu atsižvelgti į tai, kokios kokybės produktus perkame, ypač vaikams. Kad vaikų imunitetas būtų stiprinamas natūraliais būdais, užtikrinant subalansuotą mitybą, ir maisto produktai turėtų būti kokybiški, kuo natūralesni ir saugūs vartoti.

„Didžiausią dalį vaikų dienos meniu turėtų sudaryti bulvės ir grūdinės kultūros – visų grūdo dalių, mažai valytų grūdų košės – medžiagos, turinčios daug maistinių skaidulų. Antrojoje piramidės pakopoje yra ir vadinamasis „vitaminų ir mineralų užtaisas“ – daržovės ir vaisiai. Vis dėlto vartojant vaisius nereikėtų persistengti, nes juose daug cukraus“, – pataria gydytoja dietologė. Anot specialistės, vaisių ir daržovių valgymas bei aprūpinimas maistinėmis skaidulomis užtikrina vaikų žarnyno bakterijų barjero vientisumą ir gerina virškinimą.

Trečia mitybos piramidės grupė – baltyminės kilmės produktai. „Vaiko ir paauglio mityboje ši baltyminių produktų dalis yra tikrai svarbi. Žuvies, mėsos patiekalus ir pieno produktus vaikams svarbu valgyti kasdien, nes trūkstant baltymų susilpnėja organizmo imunitetas, atsiranda tikimybė dažniau sirgti peršalimo ligomis“, – teigia gydytoja dietologė.

Vištiena – sveikatinantis baltymų šaltinis

Pasak J. Dorovolskienės, labai tinkamas baltymų šaltinis – vištiena: „Ši švelnios tekstūros, lengvai paruošiama mėsa ne tik skani, bet ir greitai virškinama. Be to, kad vištiena yra vienas geriausių baltymų šaltinių, ypač vertinamas ir jos sultinys: „Tik svarbu, kad jis būtų paruoštas tinkamai – iš rudens sezono daržovių ir kokybiškos vištienos. Toks sultinys labai padeda sveikstant nuo peršalimo, norint pagerinti prastą savijautą. Taip pat tai puiki priemonė vengiantiems vaistų ir norintiems sveikti natūraliais būdais.

Vis dėlto itin svarbu rinktis, kokią vištieną valgome ir neimti pirmos pasitaikiusios. „Svarbu atkreipti dėmesį į tai, kaip vištos buvo auginamos ir čia šiandien svarbiausias ir daugiausia atspindintis kriterijus yra paukščių auginimas be antibiotikų.

„Užauginta be antibiotikų“ paženklinta vištiena – tai produktai, kurie viso auginimo metu nebuvo gydyti antibiotikais, tai reiškia, jog augo itin geromis sąlygomis, buvo lesinti tik kokybišku lesalu, turėjo pakankamai erdvės būti fiziškai aktyvūs. Tokioje vištienoje nelieka nuo antibiotikų mutavusių ir šiems vaistams atsparių bakterijų. Rinkdamiesi vištieną, kuri auginimo metu buvo gydyta antibiotikais, rizikuojame, kad į mūsų ir mūsų vaikų organizmus pateks minėtų mutavusių bakterijų ir mūsų organizmai pamažu taps atsparūs antibiotikams“, – teigia S. Petkevičius.

Antibiotikai vartojami neatsakingai

Rudens sezono metu, prasidedant virusų, infekcijų ir peršalimo ligų maratonui, padidėja ir vaistų bei antibiotikų vartojimas. Remiantis Pasaulinės sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, atsparumas antibiotikams visame pasaulyje tendencingai auga. Tai lemia ne tik neatsakingai medikų skiriami vaistai, bet ir žmonės, savarankiškai ar neteisingai vartojantys antibiotikus, nesistengiantys natūraliais būdais stiprinti sveikatos.

Be neatsakingo antibiotikų vartojimo, maisto pramonė taip pat prisideda prie šios kompleksinės problemos. Paukščių, kitų gyvūnų gydymas antibiotikais dažnai yra neišvengiamas, kaip ir žmonių gydymas, tačiau lemia atsparumo antibiotikams vystymąsi, o tai – didžiulė ir nuolat auganti problema.

Vis dėlto jau yra paukštynų, kurie suprasdami problemos mastą imasi priemonių su ja kovoti. „Norint vištas auginti be antibiotikų, reikia nemažų investicijų ir laiko. Nors tai kainuoja tikrai nemažai, imamės šių priemonių suprasdami problemos dydį ir poveikį mūsų ir mūsų vaikų ateičiai. Esame pirmieji Baltijos šalyse, pradėję auginti vištas negydydami antibiotikais, džiaugiamės, kad atsiranda vis daugiau paukštynų, taikančių šią praktiką, nes, nors verslas išliks verslu, pirmiausias ir svarbiausias maisto gamintojų tikslas – sveika visuomenė“, – teigia S. Petkevičius.Naujienos iš interneto


NAUJAUSI

Atpirkimo ožio kasdienybė

Originalas Ožių būna įvairių: baltų, juodų, ilgais ir trumpesniais ragais, jaunų, senų, prižiūrėtų ir apleistų. Tiesa, dar būna Atpirkimo Ožių. Pastarieji „ganosi“ kone kiekvienoje organizacijoje. Toks ožys kasdien ateina anksčiau už visus, kasdien jaučiasi vargšas ir išnaudojamas, kasdien tipena į darbą drebėdamas, kad štai, kiti jį ims ir išnaudos. Be…

Spręskite problemas be konfliktų

Originalas Skyrybos visada reikalauja daug jėgų, kantrybės ir nervų. Jeigu iš pradžių buvote nusiteikę išsiskirti gražiuoju, dažnai šis nusiteikimas laikui bėgant išgaruoja. Erzina sutuoktinio nuotaikos ir elgesys, susierzinimas greitai perauga į priešiškumą ir pykčio priepuolius. Kaip to išvengti? Kaip išsiskirti taip, kad nereikėtų slapta “dalintis” daiktų ir viso užgyvento turto?…

Idealios profesijos intravertams

Originalas Jeigu kalbėjimas viešumoje jums reiškia stresą ir paniką, o susitikimai su klientais sukelia depresiją, nenusiminkite ir nebandykite pakeisti savo prigimties. Kitaip būsite nelaimingi visą gyvenimą. Verčiau jau pasirinkti veiklos sritį pagal savo temperamentą. Intravertams geriausiai tinka tokie darbai, kurie nesusiję su tiesioginiu bendravimu su žmonėmis, nesibaigiančiais telefonų skambučiais ir…

Kaip išmokyti vaiką teisingai reaguoti į savo klaidas

Originalas Seniai žinoma, kad nuo tėvų elgesio priklauso, ar vaikas bus sėkmingas ir sugebės nuolat siekti įvairių laimėjimų, ar ne. Tėvai, norintys skatinti vaiką vystytis, būna linkę nuolat girti savo mažylius. Deja, ne visi pagyrimai padeda vaikui stengtis. JAV psichologė Carol Dweck eksperimentais nustatė, kad vaikų niekada negalima girti už…

Vyrai moteriškėja dėl moterų

Originalas Ji – daug pasiekusi verslininkė. Jis augina vaikus, tvarko namus, ruošia valgyti ir dėl karjeros nesuka galvos. Ar tokia šeima gali būti laiminga? Psichoterapeutė Lina Vėželienė įsitikinusi – net ir pats garbingiausias postas moteriai laimės nesuteiks. Ji kankinsis nesuprasdama, kodėl būdama tokia protinga ir daug pasiekusi, turi gyventi su…