Spalvos ir emocijos

Mes dažnai pastebime, kad tam tikros spalvos sukelia ypatingas sielos būsenas. Spalva gali nuraminti, sutaikyti ar priešingai, erzinti, sukelti neapykantą. Remiantis savo pojūčiais, mes stengiamės apsupti save ta spalvine gama, kurioje jaučiamės kaip galima komfortabiliau. Todėl ypatingai stengiamės rinkdamiesi interjerą patalpoms.

Kaip žinoma, spalva išreiškia mūsų individualumą ir tą nuotaiką, kuri mums yra maloniausia. Tačiau gamtoje egzistuoja tam tikri dėsniai – spalvų poveikis psichologinei žmogaus būsenai.

Jei norite atsipalaiduoti…

Yra spalvos, kurias sąlyginai galima vadinti „trankvilizatoriais“. Jos padeda atstatyti jėgas po sunkios darbo dienos ir paskęsti jaukioje namų šilumoje. Ši šiluma asocijuojasi visų pirma su žeme, gyvybės gimdytoja. Ruda, molio, ochra, umbra – tamsių atspalvių spalvos padeda nusiraminti ir pajusti jaukumą. Jos idealiai tinka kambariams, kur būtina jauki atmosfera.

Pašalinti nuovargį, pajusti lengvumą ir atgauti žvalumą padės šiltos spalvos, keliančias asociacijas su paplūdimiu. Tai šviesūs perlų, koralų, smėlio tonai. Taip pat teigiamai veikia floros ir faunos spalvos. Žalia ir žaliai geltona spalvos, artimos augmenijai, padės atsipalaiduoti ir jaukiau pasijusti nepažįstamoje aplinkoje. Štai kodėl restoranuose, viešbučiuose ir biuruose taip daug kambarinių augalų. Žalia spalva tinkama naudoti miegamajame ir darbo kambaryje.

Gyvūnų spalvos, pavyzdžiui, pilka, turi pasyvumo, neutralumo ir subalansuotumo poveikį. Ji tinka bet kokiam apipavidalinimui, kuriam reikalingas neutralus fonas.

Jei norite nusiteikti protiniam darbui…

Kai mes ateinam į svečius pas naują pažįstamą, tai, sprendžiant iš interjero ir mus supančių daiktų, galima daug sužinoti apie namų šeimininką. Pavyzdžiui, jei jis daug keliavo, tai, kaip taisyklė, lentynose bus išdėliota daug užjūrio suvenyrų, ant sienų kabos daugybė įrėmintų nuotraukų ir t.t. Žmogus, užsiimantis kūrybine veikla, renkasi ramius, akių nerėžiančius tonus. Į „intelektualią“ paletę įeina šiltos žemės spalvos ir pilka su jos minkštais šiltais atspalviais.

Visi mėlynos spalvos atspalviai taip pat padeda susikaupti, nusiteikti protiniam darbui. Galbūt būtent todėl rašalinėse dažniausiai naudojamas mėlynas rašalas. Taip pat čia patenka ir juoda – dalykinė ir rimta spalva. Bet negalima pamiršti, kad per daug juodos sukuria gedulingą ir liūdną aplinką, kas nelabai teigiamai veikia mąstymo procesą. Patalpoms, kuriuose jūs dirbate, užsiimate intelektualia veikla, reiktų rinktis ramias, harmoningas, jokiu būdu nerėkiančias spalvas.

Jei norite sukurti linksmą ir neįpareigojančią aplinką…

Kai kalba pasisuka apie džiaugsmą ir nerūpestingumą, mes prisimename vaikystę. Raudona, mėlyna ir geltona – trys pagrindinės spalvos. Geltona turi jaudinantį, linksmą poveikį. Mėlyna – raminanti, taip pat suteikianti gaivumo jausmą. Raudona ir jos atspalviai – dinamiška, aktyvi, agresyvi. Jas gerai naudoti derinant su šviesiu fonu, pavyzdžiui, lengvu, ryškiu baltu. Jų kontrastingumas ir ryškumas džiugina akį, bet visur reikia jausti saiką. Jei piktnaudžiaujama ryškiu kontrastu, galima sukelti šoką.

Jei norite sukurti romantinę aplinką…

Ar meilė turi spalvą? Žinoma, aišku, raudoną… Būtent ši spalva tapo visų įsimylėjėlių, Šv.Valentino, dienos simboliu. Ir galbūt tai neatsitiktinai, nes intensyvi raudona daro ypatingą poveikį žmogaus organizmui, šis tonas teigiamai veikia kojas ir lytinius organus.

Bet romantišką aplinką sukuria ne pati raudona, o jos atspalviai nuo šviesaus iki tamsaus. Pati lengviausia spalva – švelni rožinė ( jūros kriauklės spalva), pati aistringiausia – purpurinė ir granatų. Taip pat romantiškai nusiteikti padės šviesiai oranžiniai tonai (abrikosiniai ir persikiniai). Šios spalvos simbolizuoja jausmų tyrumą.

Į romantišką paletę gerai įsilieja ir šalti tonai, primenantys vandenį. Jų buvimas sukuria lengvą gaivumo ir paslaptingumo pojūtį.

Ir vis dėlto, kokia veikla jūs beužsiminėtumėt, kurdama savo namų židinį ar biurą, visada klausykite savo intuicijos. Visi žmonės individualūs, kiekvienas turi savitą pasaulio suvokimą. Nesprauskite savęs į bendrai priimtus rėmus ir nebijokite eksperimentuoti.

Originalas



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *