Sunkumų nebijantys vaikai

Keitė Vestenberg, blogerė ir keturių vaikų mama, pateikia kelis patarimus, į ką mums, tėvams, vertėtų atkreipti dėmesį, jeigu norime išauklėti sunkumų nebijančius vaikus.

***

Istorija prasidėjo kai mano jaunesnis sūnus mokėsi važinėtis dviračiu be papildomų ratukų. Aš laksčiau paskui jį per visą kiemą, laikydama už dviračio balno. Bėgiojau pakankamai ilgai, kol iš darbo negrįžo vyras. Jis užėmė mano vietą, nieko nelaukdamas paleido dviratį, o mūsų berniukas iškart ir nuvažiavo. Susimąsčiau: kiek laiko aš dar būčiau paskui jį laksčiusi? Man buvo lengviau šnopuoti uždususiai, prilaikant dviratį, negu pamatyti, kaip jis, neduok Dieve, nukris. O juk gyvenimas pilnas sunkumų. Kaip auklėti vaikus, kad jie įveiktų juos savarankiškai?

Leiskite jiems klysti

Mūsų namai – treniruočių bazė vaikams. Juose vaikai gauna besąlygišką meilę, čia niekam neleista bartis už klaidas, už tai, kad kažkas nesigavo, čionai vaikai gali išmokti kentėti nusibrozdintus kelius ir bandyti iš naujo ir iš naujo. Esu linkusi „ilgai prilaikyti dviratį”, bet juk suaugusiame gyvenime vaikams niekas to nedarys. Tegu jie išmoksta, kad visi veiksmai turi pasekmes, supranta, kad reikia atleisti, o jeigu nukritai – reikia keltis ir bandyti dar ir dar kartą.

Apginkluokite

Neseniai dukra užsirašė į 2 savaičių plaukimo kursus – jai tai visiškai naujas užsiėmimas. Nors ir bijojo, pirma savaitė buvo sėkminga: pavyko įveikti savo baimes ir savaitgalį ji jau linksminosi vandenyje. O paskui vėl užgriuvo baimės jausmas ir į kursus grįžti nebesinorėjo. Baimė yra reali, net jeigu kitiems atrodo, kad nėra ko bijoti. Menkinti kito žmogaus baimę beprasmiška. Reikia išmokyti vaikus, kaip su ja kovoti – štai teisinga strategijas.

Sakykite tiesą

Nesidrovėkite pasakyti, kad daryti daugybę dalykų gyvenime yra labai sunku. Taip ir pasakykite: išmokti plaukti – sunku, išmokti važinėti dviračiu – sunku, palaikyti namuose tvarką ir švarą – sunku, mokytis matematikos – sunku. Augant vaikams, vis dažniau kalbu su jais apie gyvenimo sunkumus, kadangi jie niekur neišnyksta. Mes kalbame apie darbus, kuriuos dirba suaugusieji, apie tai, kad reikia mokėti mokesčius ir apmokėti sąskaitas, apie tai, kad kartais žmonės elgiasi nesąžiningai mūsų atžvilgiu. Atviras pokalbis paruoš vaikus gyvenimui, leis jiems suprasti, kad sunkumai – kiekvieno žmogaus gyvenimo dalis.

Treniruokite

Padėti išsiugdyti atkaklumą ir ištvermę turi visa šeima. Reguliariai „ištraukite” vaikus iš komforto zonos: mokykite, kaip kreiptis su prašymu į pašalinį žmogų, pavyzdžiui, į pardavėją, kaip atsiprašyti, kaip padėti kitiems. Tai netgi suaugusiems padaryti kartais būna sudėtinga. Sąmoningai sudarykite vaikui tokias sąlygas, be to, jie turi matyti, kaip jūs patys šiose situacijose susitvarkote. Namuose irgi būtina pratinti atlikti sunkius ir sudėtingus darbus. Mes, kaip tėvai, daug darome patys, kadangi taip greičiau ir rezultatas geresnis, tačiau kai ką ir vaikai gali ramiausiai nuveikti: susidėlioti drabužius, išplauti indus, iššluoti kiemą. Uždaviniai turi atitikti amžių. Kai kurie tėvai duoda vaikams pinigų už atliktus namuose darbus. Galima ir taip, tačiau mokėti reikėtų tik už gerai atliktą darbą.

Be nuolaidų

Kartą vyras, prieš išeidamas į darbą, pasakė: „Kalbėjau vakar su Taileriu apie atsakomybę ir pasakiau, kad jis turi atlikti savo darbų namuose dalį iki man sugrįžtant. Būk gera, neprimink jam apie tai”. Man buvo nepaprastai sunku. Devinta ryto – darbai nepadaryti. Vienuolikta ryto – nepadaryti. Be galo sunku buvo nepriminti ir neparaginti. Laimei, atsilaikiau, o jis vos ne paskutiniu momentu prieš grįžtant tėvui viską padarė. Tačiau taip gaunasi ne visada. Ir visgi, mokyti vaikus atlikti sudėtingus darbus būtina.

Pagal



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *