Tėvas vaikui svarbus ne mažiau už motiną

Originalas

Nors laikai pasikeitė ir vis daugėja dalinių šeimų, psichologai ir toliau tvirtina: vaikas turi turėti ne tik motiną, bet ir tėvą, kad išaugtų sveikas ir laimingas žmogus.

Ir vis dėlto kyla klausimas: kodėl? Genetinis rinkinys jau užprogramuotas, žmogus atėjo į pasaulį iš motinos pilvo. Visuomenėje jis dar ne sykį susidurs su vyriškos lyties atstovais. Tai koks tuomet tėvo vaidmuo?

Anksčiau tėvai buvo asocijuojami su savotiška autoritarine būtybe, reikalaujančia pagarbos ir visiško paklusnumo. Iš dalies tai nulėmė ir religinės tradicijos bei Dievo Tėvo garbinimas. Kita vertus, iš tėvo buvo tikimasi beribės meilės ir pasiaukojimo dėl savo vaikų.

Keičiantis laikams šis supratimas nublanko, jį išstūmė nauji vyro vaidmenys visuomenėje. Apie kokį paklusnumą gali būti kalbama, jei tėvas elgiasi taip, kad jį tenka laikyti netobulu (geria, nesirūpina šeima ir pan.)? Nesantarvė šeimose ir skyrybos tapo įprastu reiškiniu. O juk visuomenės tradicijos formavosi ne šiaip sau.

Kai šeimoje gimsta mergaitė, pirmą bendravimo su vyru patirtį ji gauna būtent iš kontaktų su savo tėvu. Sakoma, kad moteris išsirenka vyrą, panašų į tėvą. Ji įtartinai kartoja savo šeimos, motinos ir tėvo, santykių modelį, nesvarbu, ar jis atrodo blogas, ar geras.

Nepažinusios tėvo mergaitės paprastai nedrįsta užkalbinti klasės draugų. Jų santykiai su priešinga lytimi dažniausiai baigiasi konfliktais. Užaugusios tokios merginos kelia vaikinams nepaprastai didelius reikalavimus, paremtus savo fantazijomis, nesugeba atskirti vaidmenų šeimoje ir net kitaip aiškina sąvoką „meilė“.

O berniukai? Jie gyvena pagal tėvų pavyzdį. Nuo 3–5 metų jie modeliuoja savo elgesį pagal tėvą. Jei šeimoje be tėvo išaugs ne visai „mamytės sūnelis“, įsivaizduoti jį rūpestingu ir stipriu vyru santykiuose su moterimis bus sunku.

Įdomią išvadą neseniai padarė Australijos mokslininkai: tėvų griežtumas yra atvirkščiai proporcingas sūnų svoriui. Kuo daugiau kontrolės ir dėmesio vaikui, tuo mažesnė tikimybė, kad jis nutuks. Anksčiau buvo manoma, kad dėl vaikų nutukimo turi būti atsakingos tik motinos. Tėvo auklėjimas padeda berniukui išlaikyti ne tik gerą psichinę, bet ir fizinę formą.

Tenka daryti išvadą, jog žmogus, nuo gimimo nepažinęs dviejų pasaulių – vyro ir moters, bus ribotas ir sunkiau orientuosis aplinkoje.

Dar viena svarbi nuo seno susiklosčiusi vyro paskirtis šeimoje – apsaugoti savo atžalas, kartu ir savo moterį. Jo apsauga – ne tik fiziniai veiksmai, bet ir dvasinis pagrindas. Autoritarinis režimas negali teigiamai paveikti vaiko psichikos, juo labiau nepagarbus tėvo elgesys su motina. Kai tėvai skiriasi, didžiausią tragediją išgyvena vaikai – vientisas pasaulis suskyla. Jie pasijunta silpni ir pažeidžiami, dėl tėvų skyrybų patirtos traumos juos lydi visą likusį gyvenimą.

Reikėtų paminėti dar vieną problemą, kuri pasitaiko net darniose šeimose: vaikiškas pavydas. Ypač šeimose, kur auga mergaitės. Įgimtas dukters konkurencijos instinktas pasireiškia agresija motinai ir tėvo kaip savo vyro suvokimu. Tokią situaciją paprastai sukelia netinkamas tėvo elgesys, kai jis lepina dukrą kaip savo mylimąją, dovanoja jai dovanas, viską leidžia. Vyrams dažnai lengviau auklėti sūnų nei dukrą. Kaip elgtis su sūnumi, jie žino, o kaip su dukra – nelabai. Čia būtina suderinti švelnumą su griežtumu. Santykių su priešinga lytimi pamokas dukrai jis turėtų duoti per žmoną. Meilus jo žvilgsnis į motiną ir pagarba jai įstrigs dukrai į sąmonę ir ji bandys ateityje tokį modelį pritaikyti savo santykiuose su būsimu vyru.

Tėvui šeimoje tenka ne mažesnė atsakomybė už vaikus nei motinai.Naujienos iš interneto


NAUJAUSI

Išauklėti ryškią asmenybę

Kiekviename iš mūsų slypi koks nors talentas, nepakartojami sugebėjimai ir polinkiai, tačiau ne visiems pasiseka juos išplėtoti. Kaip padėti vaikui atskleisti įgimtą potencialą? Yra penkios taisyklės, kurios duos startą vaiko asmenybės atsiskleidimui. Skatinkite nestandartinį mąstymą Kol vaikas dar visai mažas, kiekvienas jo žodis ir poelgis kelia tėvams susižavėjimą - jis…

Kaip teisingai elgtis su egoistais

Visi esame didesni ar mažesni egoistai. Adekvati savimeilė, savivertė ir pasitikėjimas savimi - labai svarbūs dalykai gyvenime, tačiau egzistuoja riba, kurią peržengęs žmogus pavirsta egocentrišku, į visus iš aukšto žvelgiančiu, save įsimylėjusiu savanaudžiu. Pavyzdžiui, kai kurie bando priversti aplinkinius patikėti, kad jo požiūris yra geriausias ir teisingiausias. Kiti valandų valandas…

Nepasiduok

Visi nori, kad būtų gerai. Tačiau gerai kažkodėl ne visiems. Ir žmogus visai neblogas, ir kitiems nekiaulina, o gyvenimas be prošvaisčių. Gal dar ne visai katastrofa, bet viskas juda link to. O pasitaiko, kad žmogus vidutinis, pilkas, menkiau apdovanotas protu ir išvaizda, talento nė su žiburiu nerasi ir tai labai…

Ar tiesa, kad visų ligų šaltinis – negatyvus mąstymas?

Originalas Sakoma, kad visos ligos kyla „nuo nervų“. Tačiau esame linkę į tokius pasakymus žiūrėti pro pirštus ir laikyti juos paprasčiausiais prietarais. O kaip yra iš tiesų? Ką apie tai sako mokslininkai? Ar tikrai atsikratę neigiamų minčių ir pykčio galime išsigydyti vėžį? Į klausimą, ar tiesa, kad visos ligos kyla…

Esi bloga mama, jeigu…

Jeigu skaitai šį straipsnį, vadinasi, bent kartą buvai suabejojusi, ar atitinki užimamas mamos pareigas. Tačiau apsieisime be ilgų įžangų. Taigi, tu esi bloga mama, jeigu: 1. Lauki, kad vaikas pradės realizuoti tavo ambicijas. Tu netapai gimnaste - tegu dukra tampa, ir nesvarbu, kad neturi fizinių duomenų ir apskritai jai norisi…