Tėvo figūra ir tėviška pozicija

Visi jau seniai žino, kad vaiko gyvenime vienodai svarbūs ir mama, ir tėvas. Tiek vaiko atskirai, tiek visos šeimos harmoningo vystymosi labui kiekvienas iš tėvų turi atlikti konkrečias funkcijas. Psichologijoje tėvo funkcijos turi specialų terminą – Tėvo pozicija. Jeigu tėvas laiku užima šią poziciją, jo santykiai su vaikais ir žmona klostysis kur kas paprasčiau ir būtent tada jis per visą gyvenimą daugybę kartų girdės sau skirtus žodžius: „Tėti, tu pats geriausias!”.

Taigi. Svarbiausi tėvo veiksmai, leidžiantys užimti Tėvo poziciją.

Pirmasis ir svarbiausias veiksmas – Atsirasti. Tėvo figūra turi atsirasti. Vaiko sąmonėje tėvo figūra atsiranda tuo metu, kai jis pradeda suprasti, jog mama, kurią jis iki šiol laikė vien savo, kartais nueina. Nueina ne visam laikui ir ne į niekur. Ji nueina pas kažką trečią, kuris irgi turi į ją kažkokių teisių. Ir tas trečiasis – tėtis. Šiuo momentu tėvas įeina vaiko sąmonę kaip atskira figūra, atliekanti konkrečias funkcijas. Ir svarbiausia iš tų funkcijų šiuo momentu…

…pareikšti savo teises į mamą. Tėvas – vaiko mamos vyras. Ir ji priklauso jam. Vaikai – jų meilės vaisius, tačiau tėvų santykiai visada yra pirminiai. Tėvas turi parodyti, kad vaikų mama – jo žmona, kad su ja miegos jis. Tai jis turi į ją teisę, o ne vaikai, kurie iščiulpė iš jos visas sultis ir nervus ir toliau sulig kiekvienais metais vis intensyviau tęsia šią veiklą. Vaikas – tai viso labo vaikas. Juo reikia rūpintis, jį būtina auklėti, prižiūrėti, reikia žaisti su juo. Tačiau ne vaikas diktuoja bendravimo namuose taisykles ir vadovauja šeimos pasauliui. Dėl to…

…sekantis dalykas, kurį turi padaryti tėvas – užimti tėvo poziciją. Tėvo, kuris įveda šeimoje taisykles, paaiškina, kaip elgtis teisinga, o kaip neteisinga. Kitaip sakant, tėvais šeimoje – tai Įstatymas ir Tvarka. Būtent tėvas turi nustatyti šeimos taisykles, reguliuoti vaikų ir mamos elgesį. Tačiau čia labai svarbu…

…pačiam žinoti tėvo elgesio taisykles bei normas ir jų laikytis. Ant sofos alų pampiantis keturiasdešimtmetis tėvas, besiskundžiantis nesusiklosčiusiu gyvenimu, mat jo paties mama jo nemyli ir juo nesirūpina, o visi darbdaviai nevertina jo talento ir dėl to jis antrus metus sėdi be darbo – nesukurs vaikui tėvo paveikslo, į kurį norisi būti panašiam ir kurį apskritai galima su pasididžiavimu vadinti Tėčiu. Jeigu tėvas pats laikosi savo įvestų taisyklių ir normų, tuomet jam bus visai nesunku…

…sutramdyti mamą, kuri galutinai pamišo nuo hiperglobos, troškimo viską kontroliuoti ir reguliuoti. Tėvas tiksliai žino, kad vertingiausias dalykas gyvenime, kurio nenusipirksi už jokius pinigus – savo paties įgyta gyvenimiška patirtis. O ji įgyjama tik turint galimybę daryti klaidas, pačiam kylant į viršų ir krintant. Dėl to tėvas kontroliuoja mamos polėkius daryti viską būtent taip, o ne kitaip, nes „ji geriau žino”. Tėvas sudarys sąlygas vaiko savarankiškumui formuotis. Sūnaus ir dukros savarankiškumas, kaip ir visi kiti jų troškimai bei ypatumai, pasireiškia skirtingai, dėl to tėvas…

…elgsis su sūnumi ir dukra skirtingai. Būti mergaitės tėvu – tai švelnumas. Būti sūnaus tėvu – vyriškumas. Tai du visiškai skirtingi požiūriai – pasiskaitykite, sužinokite, pasikonsultuokite, kaip tėvui elgtis su sūnumi ir dukra. Tačiau ir berniukui, ir mergaitei bus labai naudinga, jeigu tėtis galės…

…išmokyti sugebėjimo ištverti visus gyvenimo sunkumus. Užtaisyti isteriją – šitai kartais atleistina mamai (idealiu atveju ir ji turi ištverti viską, nepaleisdama vadžių). Ji gali aikčioti ir aimanuoti, jei sūnus atėjo sukruvinta nosimi, jei dukrytė nukrito į balą ir susiplėšė šventinę suknelę, jei vaikas neišlaikė baigiamųjų egzaminų ir ją labai tuo įskaudino. Tačiau tėvas – tai žmogus, kuris suteikia vaikui galimybę pasirinkti savarankiškai, galimybę įgyti savos patirties ir nepriklausomai nuo rezultato leidžia suprasti, kad gyvenimas tęsiasi. Parodyti tai geriausia asmeniniu pavyzdžiu. Tarkime, tėtį atleido iš darbo, sudegė jo įmonės akcijos ar bankrutavo bankas, kuriame jis laikė visas santaupas – gyvenimas tęsiasi: tėtis nekelia jokių isterijų. Tėvas, užėmęs tėvišką poziciją, niekada šios pozicijos neužleis ir neapleis – pernelyg daug visko nuo jos priklauso šeimoje ir vaikų auklėjime. Bet netgi jei kažkas kažkur užstrigo, tėvas žino, kad svarbiausia, ką jis gali padaryti dėl savo vaikų, tai…

…mylėti žmoną. Savo vaikų mamą. Jeigu tėvų santykiai kupini meilės, pasitikėjimo ir mokėjimo susitarti, tai tėvo figūra būtinai susiformuos vaiko sąmonėje. Mama besirūpinančio tėvo vaizdinys berniukui taps pavyzdžiu, kaip reikia elgtis, o mergaitei – svajone apie būsimus santykius. Mylėti žmoną – naudinga ir vaikams, ir patiems tėvams. Juk būtent žmona palaiko tėvo autoritetą ir jo įvestas taisykles, kai paties tėvo nebūna namuose. Ir būtent jaučiant žmonos palaikymą, tėvui bus nesunku parodyti vaikams, kad…

…svarbi ne su tėčiu praleidžiamo laiko trukmė, o bendravimo kokybė. Jeigu tėvas sugrįžta vėlai ar dirba pamainomis, tai dar nereiškia, kad jis blogas ir nedalyvauja vaiko gyvenime. Yra tokių darbų, kai tėvas išvažiuoja mėnesiams ir daugiau, yra tolimojo plaukiojimo jūreiviai, kurių vaikai nemato po pusę metų ir dar daugybė profesijų, dėl kurių tėvai retai būna namuose. Dėl to reikia suprasti, kad bendravimo kiekybė negali pakeisti jo kokybės – gyvo susidomėjimo vaiko pomėgiais ir pergyvenimais, jo sėkme ir nusivylimais, moralinio ir materialinio vaiko sumanymų palaikymo, o kartais ir pakritikavimo, jei vaikas neteisus. Visa tai gali sutilpti į kelias minutes, kurias vaikas paskui prisimins visą tą laiką, kol tėtis vėl iškeliaus darbuotis.

Štai tokie pagrindiniai tėvo veiksmai, auklėjant vaikus. Tėvo, kuris būtinai anksčiau ar vėliau išgirs iš savo vaikų: „Tu pats geriausias tėtis pasaulyje!”

Šaltinis



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *