Tėvo vaidmuo auklėjant sūnų

Kiekvienam berniukui reikalingas vyras, kuris galėtų jam “instaliuoti” gyvenimo programą, parodytų, ką reiškia būti vyru. Tai didžiulė privilegija, suteikta tėvui, ir pati didžiausia dovana, kurią gali tėvas suteikti savo sūnui. Tarp tėvo ir sūnaus yra ypatingas ryšys ir berniukui didelis džiaugsmas, kai tėvas pritaria jo poelgiams. Išbandyti savo jėgas su tėčiu ir išmokti gyvenimo pagal jo pavyzdį – pati geriausia apsauga berniukui pačiuose rūsčiausiuose gyvenimo išbandymuose, įskaitant fizinį smurtą ir įvairiausias nesėkmes.

Tėvo vadovavimas, nurodymai, palaikymas, pritarimas ir meilė užtikrina vaiko ryšį su vyrų pasauliu. Gausūs tyrimai, atlikti per kelis paskutinius dešimtmečius, įtikinamai patvirtina, kad tėvo vaidmuo berniuko gyvenime turi lemiamą reikšmę. Tie patys tyrimai byloja ir apie liūdną faktą, kad jeigu tėvo nėra arba jis neprieinamas – visa tai padaro milžinišką žalą berniuko charakterio formavimuisi.

Tyrimai taip pat rodo, jog kad ir kaip tėvai būtų įsitraukę į sūnų gyvenimą, jų dalyvavimo niekada nebūna per daug, ir kad tas įsitraukimas daro milžinišką įtaką vaiko ateičiai. Jeigu tėvas aktyviai dalyvavo berniuko auklėjime, tai teigiamas efektas bus jaučiamas daugybę metų, jis įtakos sugebėjimą užjausti, megzti sveikus socialinius ryšius, įskaitant intymius.

Jeigu nenagrinėsime prievartos, įžeidimų ir abejingumo iš tėvo pusės atvejų, kurių deja pasitaiko, tai jis visada yra savo berniukui pagrindinis herojus.

Tėvai turi ypatingą būdą sąveikauti su savo sūnumis, tą reiškinį galima būtų pavadinti “vyriška draugija”. Tėvas vaidina vaidmenį žmogaus, per kurį berniukas išmoksta sąveikauti su aplinkiniu pasauliu – su visais jo siaubais ir pavojais.

Tėvas – tai ne mama vyriškame pavidale. Pas jį savas, tėviškas auklėjimo stilius, jis viską daro kitaip.

Laikas, skirtas bendravimui su sūnumi yra būtent bendravimas, toks reikalingas kiekvienam berniukui. Fiziniai žaidimai, neretai labai energingi ir siautulingi, kuriuose dalyvauja tėvas, ir siekis išplėsti ankštas savo vaikiško pasaulio ribas – visa tai yra sveikos ir būtinos berniuko vystymosi proceso sudėtinės dalys. Tuo tarpu kai mamos stengiasi raminti savo vaikus, kad jie neišdykautų, tėvai, atvirkščiai, dažnai išjudina juos, sumąstydami žaidimus savais, ypatingais būdais, suteikdami jiems savas, “vyriškas” pamokas.

Audringa, į fizinį aktyvumą orientuota veikla kartu su tėčiu, kuri mamas dažnai varo iš proto, yra gyvybiškai būtina berniukų vystymuisi. Toks sąveikavimas išmokys juos kontroliuoti užgimstantį agresyvumą, neleidžiant, kad reikalas peraugtų į tikras peštynes ir išsaugant draugiškus santykius su kitu žmogumi. Tai visiškai ne tas dalykas, apie kurį manoma, kai galvojama apie žaidimus.

Audringi fiziniai žaidimai – tai ne šiaip pasismaginimas, būdingas vyrams, o puiki mokykla, kuri gali daug ko išmokyti berniuką, įskaitant mokėjimą kontroliuoti savo emocijas, supratimą, kaip toli galima nueiti žaidime, sugebėjimą įvertinti, ar pagal jėgas jam viena ar kita aktyvumo rūšis. Berniukas mokosi suprasti savo tėtį ir nuosavus jausmus. Jeigu vaikas pradeda šaukti, kai suaugęs perlenkė lazdą žaidime, ar tiesiog praranda susidomėjimą žaidimu, kai jis nebeatitinka jo jėgų, tėvas iškart turi suprasti, kad sūnui reikia padėti susidoroti su situacija.

Berniukas mokosi skaityti tėvo veido išraiškas ir kūno kalbą ir suprasti, koks elgesys šiuo konkrečiu momentu yra teisingas. Tai leidžia vaikui įsisavinti svarbų socialinį įgūdį – greitai suvokti kitų žmonių ketinimus. Jis susipažįsta su ištisu diapazonu emocijų, kurios kartais jį apstulbins. Berniukas mokosi suprasti, kada tėtis juokauja, o kada leidžia jam suprasti, kad peržengta neregima riba, kurios peržengti negalima. Tėvas gali organizuoti žaidimą tokiu būdu, kad berniukas nejaustų sumišimo ir pakelti jį iki tokio lygio, kai vaikui žaidimas taps jau ne pagal jėgas.

Žaisdamas su sūnumi, tėvas kalbasi su juo, tuo pat padėdamas tapti suaugusiu ir įtvirtinti savo emocijų kontroliavimą.

Kiti pranašumai, kuriuos suteikia sūnui tėvas (pagal Deividą Popnou):

– tėvo buvimas padeda vaikams ta prasme, kad jie greičiau užmezga sąsajas tarp kairiojo ir dešiniojo smegenų pusrutulio. Ypač to reikia berniukams, kadangi padeda vystytis jų kalbos įgūdžiams.

– berniukas, naudingai praleidžiantis laiką su tėvu, pasižymi geresniais matematiniais įgūdžiais;

– berniukai, kurie nemato savo tėvų, 4 kartus dažniau meta mokyklą ir pas juos kur kas dažniau atsiranda potraukis alkoholiui ir narkotikams, o taip pat jie labiau linkę pažeisti įstatymą.

– psichinių sutrikimų berniukai turi kur kas dažniau tose šeimose, kuriose pastoviai nemato tėvo.

Ko berniukams reikia iš tėvo

Berniukams reikalingas tėvas, kuris:

– įsipareigos ir išties imsis trenerio vaidmens;

– yra tvirtas, teisingas ir draugiškai nusiteikęs;

– sugeba prajuokinti;

– pastovus savo jausmuose;

– gali įvesti į vyrų pasaulį;

– sugeba sutramdyti pyktį;

– tiki savo sūnumis;

– gali pasidalinti savo “suaugusia išmintimi”;

– parodo, kas ir kaip daroma;

– žais su sūnumi;

– supažindins su šeimos tradicijomis ir dvasingumu.

ŠaltinisNaujienos iš interneto


NAUJAUSI

Išauklėti ryškią asmenybę

Kiekviename iš mūsų slypi koks nors talentas, nepakartojami sugebėjimai ir polinkiai, tačiau ne visiems pasiseka juos išplėtoti. Kaip padėti vaikui atskleisti įgimtą potencialą? Yra penkios taisyklės, kurios duos startą vaiko asmenybės atsiskleidimui. Skatinkite nestandartinį mąstymą Kol vaikas dar visai mažas, kiekvienas jo žodis ir poelgis kelia tėvams susižavėjimą - jis…

Kaip teisingai elgtis su egoistais

Visi esame didesni ar mažesni egoistai. Adekvati savimeilė, savivertė ir pasitikėjimas savimi - labai svarbūs dalykai gyvenime, tačiau egzistuoja riba, kurią peržengęs žmogus pavirsta egocentrišku, į visus iš aukšto žvelgiančiu, save įsimylėjusiu savanaudžiu. Pavyzdžiui, kai kurie bando priversti aplinkinius patikėti, kad jo požiūris yra geriausias ir teisingiausias. Kiti valandų valandas…

Nepasiduok

Visi nori, kad būtų gerai. Tačiau gerai kažkodėl ne visiems. Ir žmogus visai neblogas, ir kitiems nekiaulina, o gyvenimas be prošvaisčių. Gal dar ne visai katastrofa, bet viskas juda link to. O pasitaiko, kad žmogus vidutinis, pilkas, menkiau apdovanotas protu ir išvaizda, talento nė su žiburiu nerasi ir tai labai…

Ar tiesa, kad visų ligų šaltinis – negatyvus mąstymas?

Originalas Sakoma, kad visos ligos kyla „nuo nervų“. Tačiau esame linkę į tokius pasakymus žiūrėti pro pirštus ir laikyti juos paprasčiausiais prietarais. O kaip yra iš tiesų? Ką apie tai sako mokslininkai? Ar tikrai atsikratę neigiamų minčių ir pykčio galime išsigydyti vėžį? Į klausimą, ar tiesa, kad visos ligos kyla…

Esi bloga mama, jeigu…

Jeigu skaitai šį straipsnį, vadinasi, bent kartą buvai suabejojusi, ar atitinki užimamas mamos pareigas. Tačiau apsieisime be ilgų įžangų. Taigi, tu esi bloga mama, jeigu: 1. Lauki, kad vaikas pradės realizuoti tavo ambicijas. Tu netapai gimnaste - tegu dukra tampa, ir nesvarbu, kad neturi fizinių duomenų ir apskritai jai norisi…