Troškimai – nelaimingo gyvenimo priežastis

Mes įpratome manyti, kad troškimų išsipildymas atneša laimę. Argi galima sąmoningai atsisakyti gėrybių? Dėl šios priežasties įvairūs vegetarai, darboholikai, aukojantys išeigines, blaivininkai ir kiti žmonės, sąmoningai atsisakę gėrybių ir malonumų, atrodo mums keistais. Kurgi ta riba, už, kurios troškimai nustoja teikti malonumą ir tampa priklausomybe?

Tikriausiai pasakysite, kad pražūtingais tampa tie norai, kurie daro mums žalą, pavyzdžiui, persivalgymas, alkoholis, rūkymas, darboholizmas. Tačiau tai tik pusė tiesos. Netgi „sveiki“ ir be galo „dvasingi“ troškimai, tokie kaip tikslo siekimas, aktyvus sportas, puikių gyvenimo sąlygų šeimai kūrimas gali tapti nelaimingo gyvenimo priežastimi.

Noras norui nelygus

Piktnaudžiavimas kenkia. Tikriausiai visi žino frazę, kad visur reikalingas saikas. Tačiau mes taip galvojame tik apie tuos norus, kurie, kaip mes tiksliai žinome, daro pražūtingą poveikį (alkoholis, riebus maistas, netvarkingi seksualiniai kontaktai ir t.t.) Net į galvą nešauna, kad piktnaudžiavimas „teisingais“ malonumais daro tokį pat negatyvų poveikį. Kodėl?

Psichologiniu požiūriu praktiškai nėra skirtumo, kuo piktnaudžiaujame – riebiu maistu ar siekiu daryti karjerą. Tai reiškia, kad bet kuriuo atveju kuriate perdėtus lūkesčius, kurie neišsipildo ir liūdina, švelniai tariant. Ši mintis gali pasirodyti šokiruojanti ar provokacinė, tačiau realybėje viskas kur kas paprasčiau ir logiškiau.

Liguistos priklausomybės linkui

Kiekvienas nori gyventi ilgai ir laimingai – argi galima už tai smerkti? Pats paprasčiausias kelias į laimę – tenkinti poreikius ir troškimus. Kaip būtent tą daryti? Na, bent jau naudotis civilizacijos teikiamomis gėrybėmis, stengtis realizuotis darbe, sukurti laimingą šeimą.

Tačiau laikas bėga, žmogus vis dažniau turi tenkinti savo norus, kad stipriau pajustų emocijas ir pasitenkinimą. Priklausomybė nuo ryškių emocijų gimininga priklausomybei nuo narkotikų – kiekvieną kartą reikalinga vis stipresnė dozė. Žmogus vis daugiau laiko skiria darbui, kad pakiltų karjeros laiptais, vis labiau pergyvena, kai kažkas nesigauna, išsikelia vieną ambicingą tikslą po kito. Troškimai ir tikslai, kurie iš pradžių atrodo natūralūs ir sveiki, palaipsniui transformuojasi į priklausomybę.

Visiškai natūraliai mums norisi, kad laimė truktų kuo ilgiau. Tačiau patys to nepastebėdami, tampame troškimų ir stiprių emocijų belaisviais. Malonaus momento nesinori paleisti, juk jis padeda jaustis gyvu žmogumi. Kartais puolame į kraštutinumus, kad gautume vis naujų ryškių įspūdžių.

Jeigu jaučiatės gerai ir ramiai netgi tais laikotarpiais, kai troškimai nepatenkinti (įprastas gyvenimas, rutina), tada nėra ko pergyventi, jūs laimingas žmogus. Bet jeigu jaučiatės gyvu tik tada, kai norai pildosi, verta susimąstyti, ar nepriklauso jūsų laimės jausmas nuo trumpalaikio momentinio pasitenkinimo?

Sustabdyti akimirką?

Jeigu esate priklausomas nuo ryškių emocijų, ar tai reiškia, kad laikas atsisakyti troškimų ir užsidaryti vienuolyne? Žinoma, ne. Kraštutinumai – viena iš svarbiausių šiuolaikinio žmogaus nelaimių priežastis. Dar kartą prisiminkite frazę apie tai, kad visur reikalingas saikas. Pats laikas pritaikyti ją savo troškimams, keičiant į juos požiūrį.

Pradžiai būtų neblogai suprasti, kad bet koks puikus įvykis anksčiau ar vėliau pasibaigia. Bandymas jį sulaikyti ar ištęsti sukels vien emocinį skausmą. Džiaugsmą, kaip ir skausmą reikia mokėti paleisti. Turėkite galvoje, kad kiekvienas prisirišimas veda į priklausomybę. Jeigu dėl jos blogai jaučiatės, reiškia, laikas jos atsisakyti. Jeigu ne – viskas puiku.

Nekurkite sau didelių lūkesčių vieno ar kito įvykio atžvilgiu – nesvarbu, praeities ar ateities. Realybė galiausiai būna visiškai kitokia, nei mes susigalvojome. Viršininkas, kviesdamasis į kabinetą, visiškai nesiruošia išmesti jūsų iš darbo, o žmona, pradėjusi ginčą, viso labo pavargo, bet tai nereiškia, kad nustojo jus mylėti.

Išsiaiškinkite pagaliau savo tikruosius troškimus – kažką tokio, kas užpildys gyvenimą ypatinga prasme. Šiuo atveju priklausomybė nuo menkučių momentinių norų išgaruos, išsisklaidys, tarsi jos nė nebuvo.

ŠaltinisNaujienos iš interneto


NAUJAUSI

Atpirkimo ožio kasdienybė

Originalas Ožių būna įvairių: baltų, juodų, ilgais ir trumpesniais ragais, jaunų, senų, prižiūrėtų ir apleistų. Tiesa, dar būna Atpirkimo Ožių. Pastarieji „ganosi“ kone kiekvienoje organizacijoje. Toks ožys kasdien ateina anksčiau už visus, kasdien jaučiasi vargšas ir išnaudojamas, kasdien tipena į darbą drebėdamas, kad štai, kiti jį ims ir išnaudos. Be…

Spręskite problemas be konfliktų

Originalas Skyrybos visada reikalauja daug jėgų, kantrybės ir nervų. Jeigu iš pradžių buvote nusiteikę išsiskirti gražiuoju, dažnai šis nusiteikimas laikui bėgant išgaruoja. Erzina sutuoktinio nuotaikos ir elgesys, susierzinimas greitai perauga į priešiškumą ir pykčio priepuolius. Kaip to išvengti? Kaip išsiskirti taip, kad nereikėtų slapta “dalintis” daiktų ir viso užgyvento turto?…

Idealios profesijos intravertams

Originalas Jeigu kalbėjimas viešumoje jums reiškia stresą ir paniką, o susitikimai su klientais sukelia depresiją, nenusiminkite ir nebandykite pakeisti savo prigimties. Kitaip būsite nelaimingi visą gyvenimą. Verčiau jau pasirinkti veiklos sritį pagal savo temperamentą. Intravertams geriausiai tinka tokie darbai, kurie nesusiję su tiesioginiu bendravimu su žmonėmis, nesibaigiančiais telefonų skambučiais ir…

Kaip išmokyti vaiką teisingai reaguoti į savo klaidas

Originalas Seniai žinoma, kad nuo tėvų elgesio priklauso, ar vaikas bus sėkmingas ir sugebės nuolat siekti įvairių laimėjimų, ar ne. Tėvai, norintys skatinti vaiką vystytis, būna linkę nuolat girti savo mažylius. Deja, ne visi pagyrimai padeda vaikui stengtis. JAV psichologė Carol Dweck eksperimentais nustatė, kad vaikų niekada negalima girti už…

Vyrai moteriškėja dėl moterų

Originalas Ji – daug pasiekusi verslininkė. Jis augina vaikus, tvarko namus, ruošia valgyti ir dėl karjeros nesuka galvos. Ar tokia šeima gali būti laiminga? Psichoterapeutė Lina Vėželienė įsitikinusi – net ir pats garbingiausias postas moteriai laimės nesuteiks. Ji kankinsis nesuprasdama, kodėl būdama tokia protinga ir daug pasiekusi, turi gyventi su…