Už santykius su vaiku atsakingi suaugusieji

Visada užduokite sau klausimą: kas jums svarbiau – išsireikalauti, kad vaikas padarytų, kaip liepėte, ar išsaugoti gerus santykius?

Jei matote, kad santykiai pateko į aklavietę – atsitraukite, ženkite žingsnį atgal. Nepriimkite vaiko agresyvumo pernelyg asmeniškai, nemanykite, kad tai vaiko nemeilė jums. Svarbu suprasti, kad tai viso labo impulsas, vaiką apėmė emocijos, jos plūste jį užplūdo, vaikas savęs nekontroliuoja. Tačiau visos emocijos turi teisę gyvuoti, jos be galo svarbios jo psichologiniams brendimui.

Neleiskite sau atitolti nuo vaiko. Jei pajutote nenorą kontaktuoti – atsitraukite, ženkite žingsnį atgal. Kai patenku į sudėtingą situaciją, susijusią su kuriuo nors iš mano vaikų, kai matau, jog atsitrenkė dalgis į akmenį, aš paprasčiausiai žengiu žingsnį atgal. Nutylu, stengiuosi, kad neišsprūstų žiaurūs žodžiai, paskelbiu minutės pertraukėlę. Man reikia laiko pagalvoti apie savo elgesį, apie tai, ko galima būtų imtis ir kaip apeiti kliūtį, kaip nušlifuoti aštrius kampus. Iš vaiko tokių apmąstymo tikėtis negaliu, juk esu suaugusi moteris, o jis – nesubrendusi maža būtybė. Paprasčiau kalbant, esu įsitikinusi, kad pagal brandumo skalę esu jį aplenkusi. Bent jau šiek tiek.

Tegu santykiai tampa jums svarbesni už viską. Visada turėkite tai galvoje – svarbiausia santykiai. Svarbiau už neparuoštus namų darbus, praleistą treniruotę, svarbesni už pinigus, kuriuos sumokėjote, o vaikas nenori lankyti to būrelio, o juk anksčiau taip prašė ir žadėjo lankyti.

Būkite pasirengę atsisakyti viso to, kas kelia grėsmę santykiams. Tai be galo svarbu. Panašiai kaip suaugusių žmonių santykiuose – jeigu žeidžia santykiai su kažkokiu konkrečiu draugu ar giminaičiu, su kuriuo bendrauja, tarkime, jūsų vyras. Žmogus akivaizdžiai jūsų neapkenčia, arba pykstatės su anyta, kuri visą laiką kabinėjasi, žemina, skaudina, o vyras toliau tęsia santykis su tais žmonėmis, kviečiasi juos į svečius, verčia jus dalyvauti, kad išsaugotų padorumo regimybę. Kiek ilgai išsaugosite jausmą, kad jumis rūpinasi, kad į jūsų interesus irgi atsižvelgiama?

Lygiai tas pats su vaikais. Santykiuose pasistenkite pažvelgti į situaciją vaiko akimis, pamėginkite žodžio “vaikas” vietoje įstatyti žodį “vyras”, “draugė”, “mama”, kai kalba eina apie skundus ar problemas. Štai mano vyras nesusitvarko kojinių, mane tai erzina, kiek gi galima! Ir čia iškyla klausimas – mesite jį dėl tos krūvelės kojinių ar vis dėlto ištekėjote už jo dėl kažkokių kitų priežasčių, svarbesnių už tvarkingą kojinių sudėliojimą?

Dėl to atsisakykime visko, kas kelia grėsmę santykiams. Ir jeigu ryšys buvo pažeistas, atkurkite jį – tai irgi labai svarbus momentas. Už santykius atsakingas suaugęs žmogus. Ne “marš į savo kambarį, gerai apie viską pagalvok, o paskui ateik ir atsiprašyk!”, ne tylėti tris dienas, o prisiimti atsakomybę už santykius.

Žinoma, gali įsiplieksti rimtas kivirčas, ypač su paaugliais – jie jau lyg ir suaugę žmonės ir moka stipriau nei mažieji smogti į skaudžias vietas. Sudėtinga tai, kad paauglį mes laikome žymiai brandesniu, negu jis yra iš tikrųjų, laukiame iš jų supratimo ir nesulaukiame, nes tai vis dar tas pats vaikas, tik jau su ūsais ir prasikalusia barzdele.

Kaip ten bebūtų, atkurti santykius – suaugusio žmogaus uždavinys. Būtent jis už juos atsakingas. Ne vaikas atbėga: “Mamyte, atleisk man, aš viską padarysiu, tik neišeik!”, o suaugęs žmogus ateina ir sako: “Žinai, aš čia šiek tiek pasikarščiavau, visai nervai niekam tikę, man tai nepatinka, tačiau taip jau gavosi”. Ir būtent suaugęs pasiūlo atkurti ryšį: “Na, viskas, pakanka pūstis, eime kepti sausainių, tu kokių nori – su imbieru ar apelsinais?” arba “Kokią arbatą virsimės – juodą, žalią ar žolelių?”

Suaugęs žmogus visada žengia pirmą žingsnį, nelaukdamas šito iš vaiko. Kai vaikas žengė pirmą žingsnį, suaugęs gali įsirašyti į savo sąskaitą minusą ir susimąstyti, kas vyksta ne taip. Būtina suimti save į rankas ir prisiminti, kad vadas ir brandus žmogus šioje šeimoje – būtent aš.

ŠaltinisNaujienos iš interneto


NAUJAUSI

Išauklėti ryškią asmenybę

Kiekviename iš mūsų slypi koks nors talentas, nepakartojami sugebėjimai ir polinkiai, tačiau ne visiems pasiseka juos išplėtoti. Kaip padėti vaikui atskleisti įgimtą potencialą? Yra penkios taisyklės, kurios duos startą vaiko asmenybės atsiskleidimui. Skatinkite nestandartinį mąstymą Kol vaikas dar visai mažas, kiekvienas jo žodis ir poelgis kelia tėvams susižavėjimą - jis…

Kaip teisingai elgtis su egoistais

Visi esame didesni ar mažesni egoistai. Adekvati savimeilė, savivertė ir pasitikėjimas savimi - labai svarbūs dalykai gyvenime, tačiau egzistuoja riba, kurią peržengęs žmogus pavirsta egocentrišku, į visus iš aukšto žvelgiančiu, save įsimylėjusiu savanaudžiu. Pavyzdžiui, kai kurie bando priversti aplinkinius patikėti, kad jo požiūris yra geriausias ir teisingiausias. Kiti valandų valandas…

Nepasiduok

Visi nori, kad būtų gerai. Tačiau gerai kažkodėl ne visiems. Ir žmogus visai neblogas, ir kitiems nekiaulina, o gyvenimas be prošvaisčių. Gal dar ne visai katastrofa, bet viskas juda link to. O pasitaiko, kad žmogus vidutinis, pilkas, menkiau apdovanotas protu ir išvaizda, talento nė su žiburiu nerasi ir tai labai…

Ar tiesa, kad visų ligų šaltinis – negatyvus mąstymas?

Originalas Sakoma, kad visos ligos kyla „nuo nervų“. Tačiau esame linkę į tokius pasakymus žiūrėti pro pirštus ir laikyti juos paprasčiausiais prietarais. O kaip yra iš tiesų? Ką apie tai sako mokslininkai? Ar tikrai atsikratę neigiamų minčių ir pykčio galime išsigydyti vėžį? Į klausimą, ar tiesa, kad visos ligos kyla…

Esi bloga mama, jeigu…

Jeigu skaitai šį straipsnį, vadinasi, bent kartą buvai suabejojusi, ar atitinki užimamas mamos pareigas. Tačiau apsieisime be ilgų įžangų. Taigi, tu esi bloga mama, jeigu: 1. Lauki, kad vaikas pradės realizuoti tavo ambicijas. Tu netapai gimnaste - tegu dukra tampa, ir nesvarbu, kad neturi fizinių duomenų ir apskritai jai norisi…