Uždrausti tėvų metodai

Bauginančios prognozės

Ką sako suaugusieji…

„Nelakstyk – sprandą nusisuksi”, „Blogai valgysi – tave bet kas galės primušti”, „Nesivaipyk – visam laikui su tokiu veidu liksi”.

…ir kodėl to sakyti negalima?

Į vaiko atmintį įsirėžia tik antroji konstrukcijos dalis: „nukrisi”, „primuš” ir t.t. Dėl to labai greitai mažasis padaro išvadą, kad gyvenimas – labai pavojingas daiktas, kur įvairiausi pavojai ir nemalonumai tyko tavęs už kiekvieno kampo. Mama labai greitai pamatys, kaip žvalus jos mažylis „visiškai netikėtai” pavirto droviu, baikščiu ir neturinčiu vaikams įgimto smalsumo.

Kaip ištaisyti klaidą?

Nebauginkite, o stenkitės suinteresuoti pageidaujamu elgesiu. Pavyzdžiui: „Jeigu tu gerai valgysi, būsi stiprus ir galėsi greitai važinėtis dviračiu”, „Jeigu pamiegosi dieną – sukaupsi jėgų ir galėsi ilgiau pasivaikščioti zoologijos sode”.

Nuvertinimas

Ką sako suaugusieji…

„Neliesk, nes vėl sulaužysi!”, „Duok čia, aš geriau pati padarysiu!”

…ir kodėl to sakyti negalima?

Šias frazes vaikas suvokia kaip „tu blogas, tau niekada nieko nesigaus”. Ir tai visiškai sugriauna vaiko pasitikėjimą savo jėgomis. Ateityje toks vaikas svarbu ar dar kada panorės išmėginti savo jėgas kokioje nors srityje.

Kaip ištaisyti klaidą?

Darydamas klaidas, vaikas vystosi ir kaupia pasitikėjimą savimi. Mes galime padėti jam frazėmis: „Pamėgink dar kartelį”, „Sulaužei? Nieko baisaus, tuojau pataisysim”.

Lyginimas

Ką sako suaugusieji…

„Justei irgi trys metukai, o ji jau prausiasi pati”, „Pažiūrėk į šitą berniuką – jis niekada nesipeša”.

…ir kodėl to sakyti negalima?

Vaikas pradeda abejoti, ar tikrai tėvai jį myli? O gal kaimynų Justę – labiau? Ir ar neišeis jie pas Justę visiems laikams? Rezultate, vietoje „teigiamo pavyzdžio” vaikas gauna baimę ir sumišimą, o vietoje noro sekti kaimynės Justės pavyzdžiu – pavydą ir troškimą patampyti ją kaip reikiant už kasyčių, kad nebūtų tokia teigiama.

Kaip ištaisyti klaidą?

Kur kas teisingesnė strategija – surengti vaiko varžybas su savimi pačiu. Prieš mėnesį jis dar nesiprausė pats, o dabar pradėjo, prieš metus jis dar nesivažinėjo dviračiu, o dabar jau laksto be papildomų ratukų… Imkite pildyti gražiai apipavidalintą žurnalą su tokiais pasiekimais ir žiūrinėkite jį drauge su mažuoju. Pasiektos pergalės motyvuoja naujus pasiekimus.

Užgyrimas

Ką sako suaugusieji…

„Tu pas mane pats protingiausias (gabiausias, gražiausias)”, „Kur ten Jonukui iki tavęs!”

…ir kodėl to sakyti negalima?

Pasistenkite girti ne patį vaiką („tu pas mane stebuklingiausias”), o jo veiksmus („tu puikiai nupiešei”, „tu viską labai gerai padarei”). Kitaip vaikas taps pernelyg priklausomas nuo aplinkinių pritarimo ir sieks pagyrų, o ne tikslo. Be to, labai greitai vaikas atsidurs savo pirmame kolektyve (darželis, mokykla), kur bendraamžiai vargu ar puls jį garbinti kaip „žvaigždę”. O tai gali baigtis didžiuliu nusivylimu ir psichologine trauma.

Kaltinimai

Ką sako suaugusieji…

„Liaukis rėkti, man nuo tavęs galva plyšta!”, „Močiutei per tave vos širdis nesustojo!” ir panašiai.

…ir kodėl to negalima sakyti.

Vaikas viską suvokia tiesiogine prasme. Jautrūs ir emocionalūs vaikai gali pavirsti niūriais tyleniais, juk dėl kiekvienos atvirai išreikštos emocijos mamytei plyšta galva. Sumanesni mažyliai paeksperimentuos su garsumu, įsitikins, kad pas visus su galvomis ir širdimis nieko siaubingo neatsitiko ir pradės paprasčiausiai ignoruoti jūsų raginimus. Vėliau tokie vaikai vargu ar užjaus jus susirgusias – mama juk tiek kartų juokavo, kad jai galvą skauda…

Kaip ištaisyti klaidą?

Geriausias būdas susitvarkyti su įsisiautėjusiu mažuoju – perjungti jo dėmesį į žaidimą. Štai, laksto po kambarė, šūkaudamas kaip indėnas prerijose, o jūs prieinate ir pakuždate kažką į ausytę. Vaikas susidomi… Ir po kelių sekundžių jis jau tyliai dėlioja kaladėles…

Ultimatumai

Ką sako suaugusieji…

„Nesuvalgysi sriubos – negausi torto”, „Nesutvarkysi žaislų – nepamatysi filmuko”.

…ir kodėl to negalima sakyti?

Jūsų mažasis viską labai greitai pagauna, tiesa? Ar norite po kelių metų išgirsti: „Neduosi pyragaičio – nevalgysiu sriubos”, „Mokytis matematikos? Tada nupirk štai tą mašinėlę”.

Kaip ištaisyti klaidą?

Jeigu įpratinti prie tvarkos ir režimo gaunasi tik per ultimatumus, pasitelkite į pagalbą žaidimus. Pavyzdžiui, sriuba – tai jūra, po kurią plaukioja laiveliai-daržovių gabaliukai. Jūsų „banginiukas” labai noriai juos „prarys”.

Šantažavimas meile

Ką sako suaugusieji?

„Tokio tavęs aš nemyliu”, „Kas su tokiu murziumi norės draugauti?”, „Neklausysi – nemylėsiu”.

…ir kodėl to negalima sakyti?

Dar nė vieno vaiko ši frazė neprivertė elgtis geriau. Priešingai, vaikais pradeda jausti didelę baimę ir sumišimą, bei stengiasi susigrąžinti mamos dėmesį visais jam prieinamais būdais, t.y. kaprizais ir isterija. Juk vaikas pasąmoningai jaučia, kad mamos meilė ar jos nebuvimas jam yra išgyvenimo klausimas, čia jau ne geros manieros galvoje. Nekalbant apie tai, kad šantažas meile gali sukurti nepilnavertiškumo jausmą visam gyvenimui: vaikas įsimins, kad pats savaime jis meilės nevertas, nebent ims pildyti visus aplinkinių žmonių norus.

Kaip ištaisyti klaidą?

Svarbiausia mamų „gramatikos” taisyklė: tariant vaikui žodį „myliu”, priešdėlis „ne” nenaudojamas. Niekada. Išimčių iš taisyklės nėra.

Šaltinis



Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *